جمعه ۹ اسفند ۱۳۹۸
پرشین خودرو
۱۲:۴۱ | ۱۳۹۴/۰۹/۲۶
کهکشان «دارمانی» به روز می شود؟
۱۲:۴۱ | ۱۳۹۴/۰۹/۲۶
اجاره خودرو
مقاله ای در باب 26آذر؛ روز حمل و نقل

کهکشان «دارمانی» به روز می شود؟

پرشین خودرو: ایران به واسطه موقعیت استراتژتیک و جغرافیایی خود در جهان جایگاه ویژه ای به خود اختصاص داده است.

به گزارش «پرشین خودرو»، به نقشه جهان که بنگریم ایران عزیز را درست در وسط آن می بینیم؛ دروازه اروپا و آسیا و به عبارتی دیگر همان جمله معروف که ایران را «پلی میان شرق و غرب» معرفی می کند. به همین واسطه ایران از دیرباز، اصولا محل «تردد و عبور» بوده است و نیاز به توسعه راه های زمینی و دریایی همواره از خواست های دولت های حاکم در کشور بوده است؛ چه آنجا که محل عبور بودن، خود رونق و توسعه را به صورت طبیعی به همراه می آورد.
شاید همین باشد که در زمان کورش و داریوش پادشاهان هخامنشی، راه های بی شمار، دقیق و کاملا حساب شده احداث شد که اینک با نام «کهکشان دارمانی» بین متخصصان رواج یافته است.
به هر روی ایران جز معدود کشورهایی است که در هر 4 حوزه حمل و نقل از دیرباز حرفی برای گفتن داشته است و هم اینک نیز دست کم اهمیت دادن به آن از دغدغه های همیشگی دست اندرکاران بوده است. موقعیت ایران و اهمیت دادن به 4 حوزه حمل و نقل جاده ای، ریلی، دریایی و هوایی بیانگر این است که کشور همواره نیازمند توسعه در این امور بوده است و تعلل در این زمینه خسارات جبران ناپذیری به این صنعت تاثیر گذار کشور وارد می سازد.
مساله مهم اما در این است که ایران ظرفیت این توسعه را دارد چه آنجا که در سال 62 و مادامی که کشتی های باری در بندرهای جنوب کشور روزها معطل تخلیه بار بودند و حکما شرایط جنگی آن روزگار کشور مانع از آن شده بود که کار تخلیه و تزریق کالاها به سراسر کشور به کندی هر چه تمام تر به پیش رود، دستور امام خمینی(ره) مبنی بر سرازیر شدن همه وسایل موجود حمل و نقل به جنوب کشور و کمک در تسریع تخلیه و جا به جایی کالاها به سراسر میهن اسلامی نقطه عطفی در تاریخ حمل و نقل کشور است.
گفته می شود در روز دستور بنیانگذار جمهوری اسلامی(26 آذر) مبنی بر کمک رسانی به بندرگاه ها، کمتر کامیون و تریلی در کشور بود که به سمت جنوب در حرکت نباشد. همه می خواستند به این فرمان امام جامعه عمل بپوشانند و اتفاقا این اتفاق هم افتاد و ظرف مدت کوتاهی، کشتی ها تخلیه و بارها در طرفه العینی به 4 گوشه کشور انتقال داده شد. پس دیده می شود که «توانایی» حمل و نقل در کشور بالاست که در آن روزگار سخت همه کمر همت بستند و گره کار را گشودند. از آن زمان اینک 32 سال گذشته است و قدر مسلم توسعه، دست کم در ناوگان حمل و نقل مطلوب یوده است اما آیا راه ها و جاده ها هم به این میزان توسعه و حتی ایمن شده اند؟
پاسخ به این پرسش شاید نیاز به قدری تامل داشته باشد. می توان گفت آنان که باید راضی باشند با دیده تردید به ماجرا نگاه می کنند. به عقیده بسیاری راه ها و جاده های کشور هنوز خیلی مانده تا به یک نقطه ایده ال نزدیک شود. جاده های پرتردد بسیاری هستند که از زمان ساخت در سالیان دور گذشته تا کنون تنها «لکه گیری» شده اند.
شاید آمارتصادفات در بسیاری از محورهای استراتژیک کشور موید همین نکته باشد که باید بیش از پیش به «توسعه جاده ای» در کشور بها داده شود؛ بیش از هر مقداری که تا کنون کار شده و حتی قرار است درآینده کار شود. باید دید و منتظر ماند که آیا کهکشان دارمانی دوران داریوش در عصر جدید به روز می شود یا خیر؟

- محمد گلچین زاده

برچسب ها:
حمل و نقل
نظر بینندگان
!
!
!