شنبه ۳۰ شهریور ۱۳۹۸
پرشین خودرو
طرح رهایی صنعت خودرو از رکود یک سیاست غلط بود
۱۲:۳۸ | ۱۳۹۴/۱۰/۰۶
اجاره خودرو
رییس سابق شورای رقابت:

طرح رهایی صنعت خودرو از رکود یک سیاست غلط بود

پرشین خودرو: یک کارشناس اقتصادی با بیان اینکه آزاد سازی قیمت ها شرایط اقتصادی جامعه را بدتر از گذشته می‌کند، گفت: سیاست‌های غلط اقتصادی در این سال‌ها باعث شده تا قیمت‌ها دوگانه و فضای رانت و فساد در جامعه افزایش پیدا کند.

به گزارش «پرشین خودرو»، جمشید پژویان  با اشاره به اینکه حدود چهار دهه است که دولت‌ها سعی در کنترل قیمت‌ها در سطح بازار دارند، اظهار داشت: اما متأسفانه بسترسازی برای مدیریت قیمت‌ها تاکنون انجام نشده و بیشتر سیاست‌های قیمتی دولت با شکست مواجه شده است.

وی با بیان اینکه سیاست‌های غلط اقتصادی در این سال‌ها باعث شده تا قیمت‌ها دوگانه و فضای رانت و فساد در جامعه افزایش پیدا کند، افزود: به اعتقاد بنده فقط در بازارهای انحصاری باید با تعیین دستور العمل اقدام به قیمت گذاری کرد و ورود دولت در سایر موارد با شکست روبه رو خواهد شد.

این کارشناس اقتصادی اضافه کرد: به اعتقاد بنده آزاد سازی قیمت ها آن هم در این شرایط وضعیت اقتصادی را بدتر خواهد کرد زیرا دولت هیچ بستری برای پیاده سازی این سیاست ایجاد نکرده است.

پژویان با اعلام اینکه بر خلاف تمام وعده‌ها، دولت یازدهم هیچ برنامه مناسبی برای بهبود وضعیت اقتصادی کشور ندارد، تصریح کرد: همه انتظار داشتند دولت روحانی با اجرایی برنامه هایی منسجم وضعیت اقتصاد را درست کند اما متأسفانه در عمل هیچ اتفاق خاصی نیافت و فقط شک مردم نسبت به دولت بیشتر شد و هزینه‌های زندگی هر روز افزایش پیدا کرد.

وی در ادامه افزود: کشور یک قرن است که نیازمند سیاستهای اقتصادی ساختاری است اما هنوز دولت‌ها این موضوع را اجرایی نکرده‌اند.

این کارشناس اقتصادی به طرح های تحریک تقاضای دولت در سطح بازار اشاره کرد و گفت: یکی از این طرح ها برای رهایی صنعت خودرو از رکود و دیگری هم خرید کالای ایرانی بود که به نظر من سیاست‌های غلطی بودند.

پژویان اظهار داشت: به دولت هشدار می دهم برای رهایی از مشکلات اقتصادی باید ساختاری عمل کند نه به صورت مقطعی به اجرای سیاست های غلط بپردازد، چرا که تکرار اشتباه پشت سر هم حجم مشکلات را افزایش خواهد داد.

منبع: تسنیمبرای دریافت آخرین اخبار از طریق "تلگرام" به کانال اختصاصی «پرشین خودرو» telegram.me/persiankhodro بپیوندید.

برچسب ها:
صنعت خودرو
نظر بینندگان
!
!
!