چهارشنبه ۲ مهر ۱۳۹۹
پرشین خودرو
۰۹:۳۴ | ۱۳۹۰/۰۵/۱۸
 خودرو در ایران چقدر گران شده است؟
۰۹:۳۴ | ۱۳۹۰/۰۵/۱۸
اجاره خودرو
طی 40 سال اخیر

خودرو در ایران چقدر گران شده است؟

پرشین خودرو: همیشه این سوال در ذهن مطرح است که قیمت انواع خودرو در سالهای اخیر چه مقدار افزوده شده است و به راستی تورم حاکم بر بازار خودرو کشور چقدر بوده است؟ همه ما از پدرانمان شنیده ایم که روزگاری پیکان را 17 هزار تومان خریده اند و مثالهایی مشابه آن.

به گزارش «پرشین خودرو» به نقل از رانه نیوز، خوشبختانه به لطف داشتن صنعت خودرویی که سالهاست در جا می زند و همان محصولات قدیمی را تولید می کند امکان سنجش این امر کار ساده ای است و کافیست که قیمت یک خودرو را در سال های پیش با نرخ امروزی اش مقایسه کنید و برای آنکه بتوان بالاترین تورم روی داده در بازار خودرو کشور را سنجید بایستی به سراغ یکی از دانه درشت ها رفت و دید که در طول سال های گذشته چه میزان تورم را به خود دیده است.

کامیون مرسدس بنز 1921 که بصورت شش چرخ و با کاربری کمپرسی افزون بر 40 سال است در کشورمان عرضه می شود، می تواند انتخاب خوبی برای این امر باشد.

بررسی مدارک مستند نشان می دهد که قیمت شاسی بنز 1921 در سال 1369 (21 سال پیش) 960 هزار تومان بوده که البته این مبلغ، قیمت رسمی آن بوده و با توجه به عرضه محدود در بازار تا حدود دو برابر این قیمت یعنی 1.8 میلیون تومان خرید و فروش می شده است.

اکنون همین کامیون 1921 (که البته به 1924 تغییر یافته) دارای قمیت رسمی 89 میلیون تومان است که در بازار توسط دلالان تا رقم 115 میلیون تومان خرید و فروش می شود و با یک حساب ساده می توان فهمید که قیمت رسمی آن در طول 21 سال 92 برابر شده !! و قیمت غیر رسمی و بازار آزاد آن که در واقع مصرف کننده با آن سر و کار دارد 64 برابر شده است.

نکته ای که در طول این 21 سال تغییری نکرده قیمت نبوده بلکه عدم توانایی در تامین نیاز بازار و وجود بازار انحصاری بوده است که حسابی کام دلالان بازار را شیرین کرده است.

اجاره ماشین عروس
نظر بینندگان
!
!
!