جمعه ۴ تیر ۱۴۰۰
پرشین خودرو
۱۰:۴۳ | ۱۳۹۴/۱۰/۱۳
واکنش دبیر به ادعای آلایندگی موتورها
۱۰:۴۳ | ۱۳۹۴/۱۰/۱۳
اجاره خودرو
در پی برخی ادعاها درباره ایجاد آلایندگی 8 برابری موتورسیکلت ها؛

واکنش دبیر به ادعای آلایندگی موتورها

پرشین خودرو: دبیر انجمن صنعت موتورسیکلت ایران با غیرمنطقی خواندن ادعای آلایندگی چند برابری موتورسیکلت‌های صفر کیلومتر به نسبت آلایندگی خودروها، آلاینده بودن موتورسیکلت‌ها را ناشی از کیفیت پایین بنزین، عدم اجبار معاینه فنی و تغییر ساختار فنی پس از فروش عنوان کرد.

به گزارش «پرشین خودرو»ف بهمن ضیاء مقدم در واکنش به ادعای برخی‌ها مبنی بر آلایندگی 4 تا 8 برابری موتورسیکلت‌های صفر کیلومتر به نسبت آلایندگی خودروها، با غیرکارشناسی خواندن این ادعا، اظهار داشت: متاسفانه علی‌رغم این ادعاها، هیچ آماری در خصوص صحت این موضوع وجود ندارد و هریک از کارشناسان، آمار و ارقام خاصی را در این خصوص ارائه می‌دهند.

وی با غیرمنطقی توصیف کردن ادعای آلایندگی چندین برابری موتورسیکلت‌های صفر کیلومتر به نسبت آلایندگی خودروها، گفت: باید توجه داشت که موتورسیکلت‌های تولید داخل، 21 آزمون استاندارد اجباری را پاس می‌کنند تا قابلیت شماره‌گذاری را پیدا کنند و سازمان استاندارد و محیط زیست، به شدت بر کنترل استانداردهای تعیین شده، کنترل دارند.

دبیر انجمن صنعت موتورسیکلت ایران با تاکید بر ضرورت نصب کاتالیست در تولیدات موتورسیکلت‌های استاندارد در کشور طبق استانداردهای موجود، افزود: در حال حاضر بر اساس سیاست سازمان ملی استاندارد، استانداردهای ملی اجباری بر تولید موتورسیکلت‌ها اعمال می‌شود و هر سه ماه یکبار نیز، نمونه‌برداری از خط تولید برای مطابقت دادن با نمونه اولیه انجام می‌شود لذا این موضوع و ادعا، به نظر غیرکارشناسانه می‌آید.

ضیاءمقدم با بیان اینکه آلایندگی موتورسیکلت‌ها، به مرحله بعد از تولید بازمی‌گردد، گفت: متاسفانه مسئولان امر، موضوع نظارت بر اخذ معاینه فنی توسط موتورسیکلت‌ها را جدی نمی‌گیرند و اجبار و نظارت کاملی بر معاینات فنی موتورسیکلت‌ها وجود ندارد.

وی ادامه داد: حتی برخی از خریداران موتورسیکلت به بهانه افزایش شتاب تولیدات داخلی، اقدام به برداشتن کاتالیست و یا تعویض اگزوز موتورسیکلت‌ها می‌کنند که این موضوع باعث آلاینده شدن این موتورسیکلت‌ها است. از سوی دیگر دارندگان موتورسیکلت نیز همچون دارندگان خودروها، الزامی جهت تعویض قطعه کاتالیست موتورسیکلت خود نمی‌بینند و این مساله باعث بالارفتن میزان آلایندگی موتورسیکلت‌ها می‌شود.

دبیر انجمن صنعت موتورسیکلت ایران یکی از عوامل دیگر آلایندگی موتورسیکلت‌ها را کیفیت بسیار پایین بنزین‌های موجود عنوان کرد و افزود: متاسفانه یکی از عوامل آلایندگی در موتورسیکلت‌ها، نوع سوخت و کیفیت بنزین‌های کشور است و این در حالی است که مسئولان شرکت نفت نیز اذعان دارند بنزین‌های موجود حتی استانداردهای یورو 2 را نیز پاس نمی‌کند.

ضیاءمقدم با بیان اینکه سخت‌گیری‌های محیط زیستی در سال‌های اخیر باعث رشد تولیدکنندگان چینی نیز شده است، گفت: در حال حاضر عمده محصولات ما جزو تولیدات چینی و بخشی نیز از تولیدات کشور هندوستان و مالزی است و با توجه به اینکه هنوز کشور چین به فناوری ساخت موتورسیکلت‌های انژکتوری با حجم موتور زیر 200 سی‌سی دست نیافته، سختگیری‌های 10 - 15 ساله اخیر باعث شده است تا این کشور تمام توان خود را برای رشد کیفیت محصولات خود به کار ببرد تا توان پاس کردن استانداردهای کشورمان را داشته باشد.

وی در پایان از تغییر سیستم سوخت رسان موتورسیکلت‌ها از کاربراتور به انژکتور توسط برخی از تولیدکنندگان داخلی خبر داد و خاطرنشان کرد: امیدواریم با توجه به رفع تحریم‌ها و باز شدن دروازه‌های کشور بر روی تولید کنندگان اروپایی، آسیایی و معتبر دنیا، تکنولوژی روز دنیا در صنعت موتورسیکلت وارد کشور شده و شاهد ارتقا کیفی موتورسیکلت‌ها در کشور باشیم.

منبع: تسنیم

برای دریافت آخرین اخبار از طریق "تلگرام" به کانال اختصاصی «پرشین خودرو» telegram.me/persiankhodro بپیوندید.

اجاره ماشین عروس
برچسب ها:
موتورسیکلت
نظر بینندگان
!
!
!