شنبه ۲۱ تیر ۱۳۹۹
پرشین خودرو
۰۷:۱۱ | ۱۳۹۴/۱۱/۰۶
توقف ادامه‌دار سوآپ بنزین ایران
۰۷:۱۱ | ۱۳۹۴/۱۱/۰۶
اجاره خودرو

توقف ادامه‌دار سوآپ بنزین ایران

پرشین خودرو: سوآپ بنزین ایران برای پنجمین سال متوالی متوقف مانده و همزمان با توقف سوآپ بنزین، سال گذشته بیش از ۷۰۰ هزار تن بنزین پایه توسط ایران به بازار جهانی عرضه شده است.

به گزارش «پرشین خودرو»، برای پنجمین سال متوالی سوآپ بنزین ایران متوقف مانده و پس از سوآپ حدود 16 هزار تن بنزین در سال 1388 از کشورهای حاشیه دریای خزر، هم اکنون حجم سوآپ این فرآورده استراتژیک نفتی کماکان در نقطه صفر باقی‌مانده است.بر اساس گزارش رسمی شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران، سال گذشته بیش از 125 هزار تن فراورده نفتی شامل 110 هزار تن نفت کوره و 15 هزار تن گازوئیل ایران از کشورهای حاشیه دریای خزر به ویژه ترکمنستان و قزاقستان سوآپ کرده است.

حجم سوآپ فرآورده نفتی ایران سال گذشته بالاترین میزان پس از سال 1388 تاکنون است که پیش بینی می شود امسال حجم سوآپ نفت کوره و گازوئیل از کشورهای حاشیه دریای خزر با افزایش بیشتری همراه شود.

علاوه بر این ایران سال گذشته بالغ بر هفت میلیون و 450 هزار لیتر انواع فرآورده نفتی به کشورهای مختلف منطقه صادر کرده است که بخش عمده صادرات فرآورده نفتی کشور را محموله های نفت کوره تشکیل داده‌اند.

نکته جالب توجه درباره صادرات فرآورده‌های نفتی کشور، صدور نفتا یا بنزین پایه بوده به طوری‌که سال گذشته بیش از 700 هزار تن نفتا توسط ایران به بازار جهانی و منطقه‌ای عرضه شده است.

از سوی دیگر سال گذشته حدود 10 هزار تن گازوئیل و بیش از 6 میلیون و 740 هزار نفت کوره توسط ایران به بازار جهانی صادر شده است که افزایش ظرفیت تولید گاز طبیعی منجر به افزایش صادرات فرآورده های نفتی کشور خواهد شد.

عباس کاظمی با اعلام اینکه در سال‌جاری برای نخستین بار ایران به جمع کشورهای صادرکننده انواع فرآورده های نفتی همچون گازوئیل، بنزین هواپیما، نفتا، نفت کوره، نفت سفید و گاز مایع پیوسته است، گفته است: یکی از مهمترین دلایل افزایش ظرفیت مازاد تولید فرآورده‌ نفتی و به ویژه گازوئیل برای صادرات، افزایش تولید و گازرسانی به صنایع و نیروگاه‌ها است.

معاون وزیر نفت با تاکید بر اینکه در شرایط فعلی ظرفیتی معادل 18 میلیون لیتر در روز برای صادرات گازوئیل ایجاد شده است، اظهار کرده است: علاوه بر این، امسال ایران در کنار صادرات نفت، به جمع کشورهای صادرکننده بنزین هواپیما و سوخت جت هم تبدیل شده است.

منبع: مهر

برای دریافت آخرین اخبار از طریق "تلگرام" به کانال اختصاصی «پرشین خودرو» telegram.me/persiankhodro بپیوندید.

اجاره ماشین عروس
برچسب ها:
بنزین
نظر بینندگان
!
!
!