پنجشنبه ۲۶ تیر ۱۳۹۹
پرشین خودرو
۰۹:۲۸ | ۱۳۹۴/۱۲/۱۱
مهمانی تهران برای خودروسازان جهانی
۰۹:۲۸ | ۱۳۹۴/۱۲/۱۱
اجاره خودرو

مهمانی تهران برای خودروسازان جهانی

پرشین خودرو: «حضور خودروسازان کره‌ای و ژاپنی برای سرمایه‌گذاری در ایران»، «همکاری بلند‌مدت با خودروسازان خارجی»، «پتانسیل بالای ایران برای تبدیل شدن به قطب خودروسازی»، «متعهد ماندن اسکانیا به ایران»، «تبدیل شدن ایران به قطب تولیدات رنو» و «زمان عرضه محصولات آینده پژو در ایران»، همگی مباحثی هستند که در بزرگ‌ترین رویداد خودرویی ایران در پسابرجام درباره آنها صحبت شد.

به گزارش«پرشین خودرو»، روز گذشته سومین همایش بین‌المللی خودرو با حضوران مدیران ارشد غول‌های خودروسازی جهان، در سالن اجلاس سران به مدت دو روز آغاز به کار کرد تا برخلاف دو دوره گذشته مدیران خودروسازان اروپایی جایگزین مدیران خودروسازان چینی در این همایش شده و صحبت‌های عملیاتی‌تری به میان بیاید. دیروز تهران میزبانی خود از خودروسازان جهانی را با امضای چهارتفاهمنامه میان، شرکت اسکانیای سوئد و گروه صنعتی ماموت، انجمن قطعه‌سازان ایران و ترکیه، گروه خودروسازی سایپا و دانشگاه شریف و همچنین انجمن قطعه‌سازان ایران و هند آغاز کرد.

همکاری‌های بلند‌مدت با خودروسازان خارجی

محمد خزاعی، رئیس سازمان سرمایه‌گذاری خارجی، نخستین نفری بود که در این همایش پشت تریبون رفت. او با اشاره به اینکه ایران قصد دارد وارد همکاری‌های بلندمدت با خودروسازان خارجی متعدد شده و صنعت خودروی خود را ارتقا دهد، گفت: در حال حاضر سالانه یک میلیون دستگاه خودرو در ایران تولید می‌شود، با این حال طبق برنامه‌ریزی صورت گرفته این میزان باید به 3میلیون دستگاه در سال افزایش یابد. خزاعی افزود: لغو تحریم‌ها فرصت ویژه‌ای را برای خودروسازان جهان ایجاد کرده تا در داخل ایران به فعالیت بپردازند.

پتانسیل بالای ایران برای تبدیل شدن به قطب تولید خودرو

کیم یانگ جون، رئیس انجمن جهانی خودروسازان، در سومین همایش بین‌المللی خودرو، به پتانسیل بالای ایران اشاره کرد و گفت: ایران 80 میلیون جمعیت دارد و با توجه به آن صنعت خودروی ایران پتانسیل زیادی برای تبدیل شدن به مرکز تولید خودرو در منطقه دارد.

او با اشاره به شراکت ایران با خودروسازان کره‌ای بیان کرد: ‌ایران و کره شراکت طولانی در صنعت خودرو داشتند. به‌عنوان مثال سایپا و کیا سال‌های طولانی در زمینه تولید خودرو همکاری کرده‌اند. در شرایط فعلی ایران در حال حرکت در مسیر مناسب است، بنابراین پیش‌بینی می‌کنیم با توجه به بزرگی بازار خودرو در ایران، صنعت خودروی این کشور نیز به رشد مناسبی برسد.

یانگ جون ادامه داد: ‌پیش‌بینی می‌شود با توجه به قیمت پایین نفت و رشد بازار خودرو در آمریکا و اروپا تقاضای خودرو در سال جاری با رشد 1.9 درصدی به 91 میلیون دستگاه برسد. سال گذشته 89 میلیون خودرو در سراسر جهان به فروش رسید، البته خودروسازان دیگر سودهای آنچنانی نصیب‌شان نمی‌شود و وضعیت مانند گذشته نیست.

ژاپنی‌ها و کره‌ای‌ها برای سرمایه‌گذاری به ایران می‌آیند

موضوع شرکای تازه صنعت خودرو از آسیای شرقی، مبحث دیگری بود که در حاشیه این همایش مطرح شد. محمدرضا نعمت‌زاده، وزیر صنعت، معدن و تجارت درباره مذاکرات با شرکای آسیای شرقی اظهار کرد: ‌با هیأت بزرگی از کره جنوبی در حوزه همکاری‌های خودرویی مذاکره و ملاقاتی هم با وزیر کره جنوبی خواهیم داشت. همچنین با هیأت ژاپنی نیز در حوزه همکاری‌های خودرویی مذاکراتی داریم.

او با بیان اینکه در دوره تحریم‌ها نتوانستیم در زمینه سرمایه‌گذاری خارجی پیشرفتی داشته باشیم، تصریح کرد: اکنون شرایط ما تغییر کرده و اولویت نخست ما در صنعت خودرو، سرمایه‌گذاری و استفاده از سرمایه‌های خارجی برای توسعه این بخش است. در همین راستا اقدامات مختلفی برای جذب سرمایه‌های خارجی در دست انجام است.

نعمت‌زاده با اشاره به تعهد ارزی که این وزارتخانه به دولت داده است، توضیح داد: به دولت تعهد ارزی داده‌ایم تا بخش عمده‌ای از ارز مورد نیاز کشور را توسط بخش صنعت تأمین کنیم. راهکار این کار نیز افزایش صادرات است که برنامه‌هایی در این حوزه در دست اجرا است. اگر صادرات رونق پیدا کند ارزآوری نیز افزایش خواهد یافت. وزیر صنعت با بیان اینکه فردا برخی از مذاکرات ما به نتیجه قطعی می‌رسد، گفت: شرکای خارجی باید جنبه صادراتی تولیدات در ایران را رعایت کنند، زیرا وقتی ما بازارهای خود را در اختیار آنها قرار می‌دهیم، توقع داریم که آنها هم بخشی از بازارهای خارجی‌شان را در اختیار ما بگذارند.

اسکانیا به ایران متعهد می‌ماند

مدیرعامل اسکانیا نیز در این همایش از تعهد خود به شرکای ایرانی‌اش گفت و اظهار کرد که این تعهد ادامه خواهد داشت. هنریک هنریکسون، با اشاره به اینکه اسکانیا در دوران تحریم‌ها فعالیت خود را در ایران ادامه داد، بیان کرد: وقتی ما در دوران تحریم‌ها در ایران مانده‌ایم، قطعا در دوران بدون تحریم هم در این بازار می‌مانیم و به دنبال گسترش فعالیت و بومی کردن فعالیت خود هستیم.

او ادامه داد: ایران می‌تواند با بومی‌سازی تولید قطعات، به یکی از پایگاه‌های صادراتی اسکانیا تبدیل شود. همکاری‌های ما با شرکت ماموت پیش خواهد رفت و قطعا در بخش فروش و خدمات پس از فروش نیز در ایران سرمایه‌گذاری خواهیم کرد. هنریکسون همچنین کنایه‌ای هم به وضعیت نامناسب سوخت و جاده‌های ایران زد و تصریح کرد: میزان گوگرد در سوخت‌های ایران بالاست و ما آمادگی داریم کمک لازم را در جهت بهینه‌سازی کیفیت سوخت ایران انجام دهیم. همچنین نکته دیگر وضعیت نامساعد جاده‌ای در ایران است. ما به‌عنوان تولید‌کننده ضمانت می‌دهیم که ایمنی محصولاتمان را تأمین کنیم و از تمام رقبای خود دعوت می‌کنیم در جهت ایمن‌سازی جاده‌های ایران به کمک با بیایند.

ایران، مرکز تولیدات رنو می‌شود

علاوه بر مدیرعامل اسکانیا، معاون آفریقا و خاورمیانه شرکت رنو نیز اعلام کرد که ایران مرکز تولید محصولات این برند در خاورمیانه خواهد شد. برنارد گامبیه، در سومین همایش بین‌المللی صنعت خودروی ایران، اظهار کرد: رنو از سال 2003 در ایران حضور مستمر داشته و با دو شرکت سایپا و ایران‌خودرو همکاری کرده است. در سال‌های گذشته که دوران سختی بود رنو فعالیت خود در ایران را حفظ کرد و ما هیچ‌گاه فعالیت خود در ایران را متوقف نکرده و از این بازار خارج نشده‌ایم. او با بیان اینکه بازار خودروی ایران در سال‌های آتی به‌شدت رشد خواهد کرد، گفت: رنو تعهد کاملی به همکاری و افزایش حضور در بازار ایران داشته و محصول جدید در این بازار عرضه خواهد کرد.

سال آینده میلادی آغاز تولید مشترک ایران‌خودرو و پژو

همچنین در این همایش، معاون آفریقا و خاورمیانه شرکت پژو، درباره تاریخ دقیق آغاز فعالیت مشترک این شرکت با شریک ایرانی‌اش سخن گفت. جان کریستوف کمار با بیان اینکه همکاری مشترک با ایران خودرو از اواسط سال 2016 اجرایی خواهد شد، توضیح داد: در نیمه دوم سال 2017 سایت تولیدی مشترک ایران خودرو و پژو در تهران فعالیت خود را آغاز خواهد کرد. او ادامه داد: پژو 301 جدید و پژو 208 در سال 2018 و پژو 208 در سال 2017 وارد ایران خواهند شد.

او با اشاره به اینکه طی پنج سال آینده 400 میلیون یورو سرمایه‌گذاری در همکاری مشترک با ایران خودرو صورت خواهد گرفت، اظهار کرد: پژو سیتروئن سابقه همکاری طولانی‌مدت با ایران دارد، به‌گونه‌ای که سال 2016، پنجاهمین سال همکاری پژوستروئن و سایپا است. کمار همچنین از ورود خودروهای برقی پژو در آینده نزدیک به ایران خبر داد.

هاشم یکه‌زارع، مدیرعامل ایران خودرو و مهدی جمالی، مدیرعامل سایپا نیز از دیگر سخنرانان این مراسم بودند که به تشریح بازار و ظرفیت‌های موجود در ایران پرداختند.

منبع: فرصت امروز

برای دریافت آخرین اخبار از طریق "تلگرام" به کانال اختصاصی «پرشین خودرو» telegram.me/persiankhodro بپیوندید.

اجاره ماشین عروس
نظر بینندگان
!
!
!