سه شنبه ۲۴ تیر ۱۳۹۹
پرشین خودرو
۱۲:۲۷ | ۱۳۹۵/۰۱/۲۱
جا به جایی ویترین نمایشگاهی تهران همراه با نارضایتی
۱۲:۲۷ | ۱۳۹۵/۰۱/۲۱
اجاره خودرو
اینجا کسی از جابه جایی نمایشگاه استقبال نمی کند؛

جا به جایی ویترین نمایشگاهی تهران همراه با نارضایتی

پرشین خودرو: گروه ایران*در حالی تا چند روز دیگر کتاب دوستان و دانشجویان راهی جنوبی ترین نقطه تهران برای مهمانی نمایشگاه کتاب می شوند که نارضایتی در بین اقشار مختلف جامعه از جمله ناشر و کارشناس در خصوص محل این نمایشگاه موج می زند.

به گزارش «پرشین خودرو»، بحث جا به جایی نمایشگاه از مدت ها قبل ورد زبان مسئولان شهری قرار گرفته است و از آنجا که در محل های برگزاری نمایشگاه ها در تهران، ترافیکی شدید نصیب شهر می شد که همه را در گیر خود می کرد، تصمیم گرفته شد محل برگزاری نمایشگاه های ملی و بین المللی به نقطه ای دیگر از شهر، در جایی که هنوز خیلی اذعان دارند زیر ساخت ها محیا نیست منتقل شود. این قصه تا بدان جا پیش رفت که شهرداری به ناچار متوسل به زور و تهدید اعلام کرد طاقتش تاب شده و دیگر نمی تواند خدماتی به نمایشگاه هایی که در مصلی و یا محل دائمی نمایشگاه های تهران برگزار می شود، ارائه دهد. موج این مخالفت ها با جا به جایی محل نمایشگاه اما ابتدا به ساکن توسط صنعتی ها صورت گرفت. آنها مدعی بودند نمایشگاه های یک شهر را که به نوعی ویترین آن به حساب می آید نباید به محلی پرت و دورافتاده منتقل شوند. در واقع به جای پاک کردن صورت مسئله به دنبال راهی باشیم که ترافیک ناشی از برگزاری نمایشگاه به حداقل برسد.
اما در حال حاضر گوش مسوولین به این سخنان بدهکار نبوده و شهرداری تاکید دارد با برگزاری نمایشگاه کتاب در محل جدید این پیام را بدهد که همه به خصوص صنعتی ها بدانند دیگر نمی توانند در نقاط خوش آب و هوا و خوش مسیر شهر نمایشگاه برپا کنند.
 

نمایشگاه جدید بدمسیر است


در این میان اما محل برگزاری نمایشگاه خود یک چالش اساسی است؛ چندین کیلومتر بعد از عوارضی تهران- قم در شهر آفتاب نرسیده به فرودگاه بین المللی امام.
یک شهروند تهرانی به خبرنگار پرشین خودرو می گوید: از اساس مخالف جا به جایی نمایشگاه تهران به نقطه ای دوردست هستم.
الهام مرزبانی می گوید: از وقتی فرودگاه به 30 کیلومتری تهران منتقل شده دیگر کسی یارای بدرقه و استقبال از عزیزانش را هم ندارد چه رسد به نمایشگاه که خیلی ها بیشتر به دلیل دیدن جدیدترین ها پا به آن می گذارند. در واقع رفتن به نمایشگاه یک دغدغه همیشگی نیست و جز افرادی که طبق وظیفه باید آنجا باشند دیگر شهروندان باید محرکی برای رفتن به نمایشگاه داشته باشند که در حال حاضر این محرک وجود ندارد.
وی ادامه می دهد: تا آنجا که اطلاع دارم هنوز بسیاری از اقدامات برای کشاندن میلیون ها نفر به یک نقطه فراهم نشده است. برای رفتن به جنوب شهر بزرگراه های چندانی وجود ندارد و آنها که هستند همیشه شلوغ و پر حجم هستند که مطمئنا با راه اندازی نمایشگاه، ترافیک در این نقاط بیشتر از قبل هم می شود.
مرزبانی با اشاره به تصمیم نادرست شهرداری تهران در خصوص انتقال نمایشگاه به نقطه ای پرت اظهار می کند: همه می دانند شهرداری به خاطر ارزان بودن قیمت زمین درآن جا، نمایشگاه را به نقطه ای دور دست و نامطلوب منتقل کرده است وگرنه دلیلی وجود نداشت به جای پیدا کردن یک راهکار بهتر برای رفع ترافیک در محل برگزاری نمایشگاه های تهران، به کل محل آن را تغییر دهد.
 

نمایشگاه آماده میزبانی است

 

شهرداری اما معتقد است بهترین تصمیم را گرفته است و به خاطر اینکه شهرآفتاب را هر چه سریعتر میزبان نمایشگاه های ملی و بین المللی کند در این یک ماهه به اندزه 6 ماه کار انجام داده است.
در این میان مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری و مشارکت‌های مردمی شهرداری تهران از تحویل مجموعه نمایشگاهی شهر آفتاب طبق برنامه‌ریزی انجام شده در هفته آینده به برگزارکنندگان بیست و نهمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران خبر داده است.
محسن ترک‌آبادی به خبرنگار «پرشین خودرو»، می گوید: در این یک ماهه به اندزه 6 ماه کار صورت گرفته تا قول شهرداری مبنی بر آماده سازی این نمایشگاه عملی شود.
وی در همین زمینه ادامه می دهد: مجموعه نمایشگاهی شهر آفتاب برابر زمان‌بندی اولیه آماده بهره‌برداری است و اکنون مشکل خاصی ندارد. به هر حال این تازه اول راه است و از این به بعد نیز به احتمال فراوان کلیه نمایشگاه های ملی و بین المللی پایتخت در این مکان صورت خواهد گرفت.
ترک‌آبادی در خاتمه توضیح می دهد: یک سری مشکلات طبیعی وجود دارد که برای آماده سازی هر کاری لازم است به طور مثال عوارضی تهران- قم باید جابه جا شود تا ترافیکی به وجود نیاید، یا افزایش تعداد قطارهای مترو طبیعتا از مشکلات می کاهد.
وی می افزاید: شهرداری دیگر نمی توانست پاسخگوی ترافیک ناشی از برگزاری نمایشگاه ها در هسته مرکزی شهر باشد به همین علت همه کارکنان تلاش خود را کردند تا این پروژه سر موعد مقرر به بهره برداری برسد.
 

کسی ویترین شهر را به جایی دور منتقل نمی کند

 

مشکل اما به ظاهر آمده شدن یا نشدن نمایشگاه نیست بلکه محل آن است. در این زمینه رییس انجمن قطعه سازان اعتقاد دارد در همه شهرهای دنیا نمایشگاه را در بهترین محل شهر برگزار می کنند نه در نقطه ای پرت و دور افتاده.
محمد باقر رجال به خبرنگار «پرشین خودرو» می گوید: تصور می کنم کلیه دست اندرکاران صنعت کشور نسبت به این انتقال ناراضی باشند چرا که به عنوان داشتن بیشترین سهم در برگزاری نمایشگاه ها اعتقاد داریم باید ویترین معرفی یک محصول در نقطه ای با شکوه و آبرومند باشد نه در نقطه ای دور از دسترس.
وی با اشاره به دور دست بودن این نمایشگاه بیان می کند: به خاطر مشکلاتی که بر سر راه خرید نمایشگاه دائمی تهران در پارک وی داشتیم تلاش بسیار زیادی کردیم تا این نمایشگاه به غیر صنعت واگذار نشود، حال به جای اینکه دوستان شهرداری بیایند راهکار ارائه دهند تا از حجم ترافیک کاسته شود نباید نمایشگاه را منتقل کنند چرا که اگر با «عدم اقبال شهروندان» مواجه شویم دیگر نمی توان امیدوار بود نمایشگاه ها کارایی خود را داشته باشند.
 

زیرساخت ها فراهم شده است؟

 

شهرداری تهران تاکنون در خصوص اجرایی کردن عملیات های عمرانی و به اصطلاح مهندسی به خصوص در بُعد «سرعت زمان اجرا» یک رویه موفق را دنبال کرده است. شاید نمونه بارزش ساخت بوستان ولایت در ابتدای سال 90 طی 2 ماه بود. در واقع معروف شده که در آن زمان در تهران هیچ گونه ماشین آلات عمرانی یافت نمی شد و همه ماشین آلات در پادگان قلعه مرغی مشغول به کار بودند. اما نکته مهم این بود که تنها دور تا دور محوطه بزرگ بوستان ولایت تبدیل تفرجگاه شده بود و داخل آن چنگی به دل نمی زد. یعنی تنها به زمان افتتاح این بوستان توجه شد و سایر مسایل نادیده ماند. در خصوص انتقال نمایشگاه نیز بحث همین است. اگر از بحث مکان نمایشگاه که همواره محل مناقشه است فاکتور بگیریم آیا دیگر پارامتر ها را هم در نظر گرفته ایم؟ زین پس قرار است جنوب شهر محل رفت و آمد شخصیت های بین المللی هم باشد. تصور می کنیم هیچ دلسوزی در کشور نمی خواهد مهمانان خارجی مادام بازگشت به کشور خودشان از وضعیت نابه سامان فرهنگی، اجتماعی و شهری در پایتخت ایران گلایه داشته باشند. به خصوص وقتی می فهمیم 45 سال پیش قرار بود تپه های عباس آباد محلی باشد برای احداث بزرگترین مکان علمی، فرهنگی و تفریحی آسیا که برخی از قطعه هایش چند سال پیش توسط شهرداری به منظور ساخت و ساز به حراج گذاشته شد.محمد گلچین زاده*

 

 

برای دریافت آخرین اخبار از طریق "تلگرام" به کانال اختصاصی «پرشین خودرو» telegram.me/persiankhodro بپیوندید.


 

اجاره ماشین عروس
برچسب ها:
نمایشگاه
نظر بینندگان
!
!
!