چهارشنبه ۲۵ تیر ۱۳۹۹
پرشین خودرو
۱۰:۳۸ | ۱۳۹۵/۰۲/۰۱
گارانتی 5 ساله خودروهای وارداتی به 2 سال کاهش یافت+سند
۱۰:۳۸ | ۱۳۹۵/۰۲/۰۱
اجاره خودرو

گارانتی 5 ساله خودروهای وارداتی به 2 سال کاهش یافت+سند

پرشین خودرو: هم اکنون اکثر واردکنندگان اصلی خودرو به کشور نسبت به ارائه گارانتی 5 ساله یا 150 هزار کیلومتر اقدام می کنند.مصوبه جدید دولت از این پس ملاک عمل واردکنندگان خواهد بود و مشتریانی که تاکنون می توانستند از خدمات 5 ساله استفاده کنند، هم اکنون باید به 2 سال رضایت بدهند.

به گزارش «پرشین خودرو»،  یکی از مصوبات مهم هیئت دولت در حوزه خودرویی، عصر روز یکشنبه 22 فروردین به تصویب رسید و بر اساس آن اعضای کابینه، آیین نامه اجرایی قانون حمایت از حقوق مصرف کنندگان خودرو را اصلاح کردند.
 

براساس اصلاح این آیین نامه، عرضه کننده انواع وسایل نقلیه موتوری اعم از سواری، مینی بوس، میدل باس، اتوبوس، ون، وانت، کامیونت، کامیون، کشنده، تریلر و انواع موتورسیکلت ساخت داخل یا خارج کشور موظف است در سامانه اطلاع رسانی خود نسبت به فروش اینترنتی محصولات با قید مشخصات خودرو و شرایط فروش از قبیل قیمت نهایی محصولات، نشان تجاری، نوع، تیپ، رنگ، تجهیزات درخواستی، سود مشارکت، زمان تحویل و سایر موارد مرتبط اقدام کند.
 

همچنین عرضه کننده موظف است در قرارداد پیش فروش، سود مشارکت وجوه دریافتی را از تاریخ دریافت ودیعه تا تاریخ تحویل مندرج در قرارداد پرداخت کند و در صورت تاخیر در تحویل خودرو، از تاریخ تحویل مندرج در قرارداد تا زمان تحویل خودرو به مصرف کننده، مبلغ خسارت تاخیر در تحویل را نسبت به وجوه پرداختی محاسبه و بپردازد.
 

از جمله محاسن این مصوبه جدید دولت، تغییر مفاد قراردادهای فروش و نحوه پیش فروش خودرو به نفع مشتریان است که ضمن شفاف کردن بخش قابل توجهی از وظایف فروشندگان خودروهای وارداتی، ضمانت اجراهای مناسبی را برای جبران عدم تعهد انها به وظایف و وعده های قانونی خود تعیین کرده است.

 


 

مصوبه دولت واردات خودرو

 

 

اما یکی از ابهامات و علامت سوال های مهم در باره این ابلاغیه دولت، تعیین دوره تضمین یا همان گارانتی برای انواع خودروهاست که طبق نظر اعضای کابینه با اصلاحاتی همراه شده است و به موجب آن، برای خودروهای سبک شامل سواری، ون و وانت از تاریخ تحویل به مصرف کننده حداقل 2 سال یا کارکردی برابر با 40 هزار کیلومتر، برای خودروهای سنگین شامل مینی بوس، میدل باس، اتوبوس، کامیونت، کامیون و کشنده از تاریخ تحویل به مصرف کننده حداقل دو سال یا 200 هزار کیلومتر ( هر کدام زودتر فرا برسد) و برای انواع موتورسیکلت از تاریخ تحویل حداقل یکسال تعیین شده است.
 

این در حالی است که هم اکنون اکثریت قریب به اتفاق واردکنندگان اصلی خودرو به کشور نسبت به ارائه گارانتی 5 ساله یا 150 هزار کیلومتر اقدام می کنند که این مصوبه دولت در مقایسه با عرف موجود در بازار، پسرفتی قابل توجه است که از این پس ملاک عمل واردکنندگان خواهد بود و مشتریانی که تاکنون می توانستند از خدمات 5 ساله استفاده کنند، هم اکنون باید به 2 سال رضایت بدهند؛ هرچند که اکثر خودروهای وارداتی با کیفیت تا چند سال نیازی به استفاده از این خدمات ندارند و از سوی دیگر برخی ترجیح می دهند گرفتار وضعیت بد تعمیرگاههای تعدادی از واردکنندگان خودرو نشوند.

 

برای دریافت آخرین اخبار از طریق "تلگرام" به کانال اختصاصی «پرشین خودرو» telegram.me/persiankhodro بپیوندید.

 

 

 

 

 

 

 

 

منبع: صبحانه

اجاره ماشین عروس
برچسب ها:
گارانتی
نظر بینندگان
سید
vote
۰
vote
۱۳۹۵/۰۲/۰۱
اگه نگاهی به کارت گارانتی چینی ها خصوصا ام وی ام بندازید خندتون میگیره مثلا گارانتی باتری را6ماه زده.صد رحمت به داخلی ساز ها
سید
vote
۰
vote
۱۳۹۵/۰۲/۰۱
بعضیهاشون هم اسمش گارانتیه اینقدر فاکتورسنگین به بهانه مختلف جلوت میذارن که از خیرش میگذری
Ali
vote
۲
vote
۱۳۹۵/۰۲/۰۱
کجای کاری ایرتویا کمری هیبرید اصلا گارانتی نمیکنه.....
مجید
vote
۱
vote
۱۳۹۵/۰۲/۰۱
سلام گفته حداقل نه حد اکثر !
!
!
!