یكشنبه ۹ آذر ۱۳۹۹
پرشین خودرو
۰۸:۳۳ | ۱۳۹۵/۰۲/۲۳
نامه دردسرساز یک خودروساز
۰۸:۳۳ | ۱۳۹۵/۰۲/۲۳
اجاره خودرو

نامه دردسرساز یک خودروساز

شاخص بورس اوراق بهادار تهران در آخرین روز معاملاتی هفته جاری مانند روزهای گذشته شرایط خوبی نداشت و با افت ٦٤٧واحدی به عدد ٧٥هزارو ٩٨٢ واحد رسید.

بیشترین اثر کاهش را شرکت ایران‌خودرو با ثبت ٥٦ واحد و بیشترین اثر مثبت را بانک صادرات با ثبت ٣٣ واحد بر شاخص داشتند. حجم معاملات در پایان روز معادل هزارو ١٥٩ میلیارد تومان شد که سهم معاملات در بورس برابر با ٩٤٩ میلیارد تومان و سهم فرابورس ٢١٠ میلیارد تومان بوده است. نکته مهم درباره حجم معاملات میزان معاملات انواع اوراق مشارکت و خزانه است؛ به‌طوری‌که در معاملات به رقم ٧٩١ میلیارد تومان رسید که در نوع خود کم‌سابقه بوده است.

شاخص در هفته جاری یکی از بدترین هفته‌های معاملاتی در سال جدید را ثبت کرد و حتی سبب شد فعالان بازار نسبت به خوش‌بینی خود برای سال ١٣٩٥ دچار تردید شوند و این نگاه در روند کاهش شاخص کاملا تأثیرگذار بوده است.

در روز گذشته مهم‌ترین خبر در حوزه صنعت خودرو مربوط به قرارداد شرکت سایپا با شرکت پژو- سیتروئن فرانسه و شرکت ایران‌خودرو و فیات بود؛ اما نامه شفاف‌سازی شرکت ایران‌خودرو درباره افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی‌ موجب شد شرایطی که شرکت‌های خودروساز از اوایل سال جدید دچار کاهش قیمت شدند، تشدید شود و این نوع شفاف‌سازی در نوع خود کم‌سابقه بوده است؛ به‌طوری‌که دقیقا در زمان شروع معاملات در سایت کدال منتشر شد و موجب شد تا کل بازار بورس تحت تأثیر این خبر قرار گرفته و شاخص کل روند منفی به خود بگیرد و حتی شرکت‌هایی که ربطی به این نامه شفاف‌سازی نداشتند، نیز دچار کاهش قیمت شوند.

در خبرهای خارجی مهم‌ترین خبر همچنان بر محور برقراری ارتباط بین‌المللی بانکی با کشورمان قرار دارد. براساس برنامه‌ریزی‌های انجام‌شده در آخر هفته جاری وزیر خارجه ایالات متحده، آقای جان کری، با بانک‌های انگلیسی جلسه‌ای درباره مراودات بانکی داشته باشند تا ابهامات رفع شود و ترس آنها از جرائم سنگین احتمالی آینده توسط ایالات متحده مرتفع شود.

منبع: روزنامه شرق

اجاره ماشین عروس
برچسب ها:
بورس
نظر بینندگان
!
!
!