چهارشنبه ۱۴ خرداد ۱۳۹۹
پرشین خودرو
۱۱:۵۸ | ۱۳۹۵/۰۲/۲۹
روسیه رنو-نیسان را مقصر می‌داند!
۱۱:۵۸ | ۱۳۹۵/۰۲/۲۹
اجاره خودرو

روسیه رنو-نیسان را مقصر می‌داند!

پرشین خودرو: چندی است که رکورد شدیدی بر صنعت و بازار خودروی روسیه سایه افکنده و میزان تولید و فروش خودرو در این کشور را با کاهش شدیدی روبه‌رو کرده است. در این میان و درحالی‌که بسیاری از کارشناسان دلایل متعددی را برای این رکود ذکر کرده‌اند، روس‌ها شرکت رنو – نیسان را که سهامدار عمده شرکت خودروسازی AvtoVAZ روسیه محسوب می‌شود را مقصر اصلی رکود ایجاد شده در صنعت خودروسازی این کشور می‌دانند.

به گزارش «پرشین خودرو»، شهر Togliatti که در ساحل رود ولگا قرار دارد را می‌توان به‌عنوان ورژن روسی شهر دیترویت آمریکا معرفی کرد، چرا که این شهر مرکز تولید خودروهای روسی و برندهای مشهور بین‌المللی محسوب می‌شود. با این وجود پس از آغاز بحران اقتصادی روسیه که در پی کاهش قیمت نفت خام در بازارهای جهانی و اعمال تحریم‌های یک جانبه غرب به دلیل نقش این کشور در بحران داخلی اوکراین ایجاد شد، شهر Togliatti به‌شدت تحت تاثیر شرایط اقتصادی جدید قرار گرفته است.

مصرف‌کنندگان روسی نیز همزمان با آغاز بحران اقتصادی و رکود در صنعت خودروی این کشور اشتیاق‌شان را برای خرید خودروهای صفر کیلومتر از دست داده‌اند. این موضوع برای شهری که نبض اقتصاد آن با فعالیت شرکت‌های معتبر خودروسازی جهان و تولید خودرو می‌زند، خبر بسیار ناگواری محسوب می‌شود.

در نتیجه رکود ایجاد شده در صنعت خودروی روسیه، هزاران نفر از کارکنان شرکت AvtoVAZ شغل خود را از دست داده و صنایع وابسته به صنعت خودروسازی این کشور نیز با کاهش درآمدهای خود مواجه شدند. در این میان ساکنان شهر ساحلی Togliatti به دنبال مقصر رکود حاکم در بازار خودروی روسیه بوده و عموما گروه خودروسازی رنو – نیسان و «بو اندرسن» مدیر سوئدی شرکت AvtoVAZ را به‌عنوان مقصران اصلی این مسئله معرفی می‌کنند.

در همین ارتباط «لئونید کلاشنیکف» از اعضای پارلمان محلی منطقه‌ای که شهر Togliatti در آن قرار دارد، اعلام کرد: «مالکان خارجی شرکت‌های خودروسازی روسی به فکر کارکنان این شرکت‌ها نیستند.» وی ادامه داد: «عجیب نیست که با وضع موجود شهر Togliatti در آستانه یک انفجار اجتماعی قرار گرفته است.»

لازم به ذکر است که شرکت رنو – نیسان مجموعا 67 درصد و شرکت دولتی « Rostec» 33 درصد سهام شرکت خودروسازی AvtoVAZ را در اختیار دارد. با این وجود بسیاری از کارشناسان و ناظران بین‌المللی معتقدند سرزنش کردن کشورهای خارجی و مقصر قلمداد کردن آنها برای دشواری اقتصادی روسیه فرهنگی است که در دوران زمامداری ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری این کشور رواج یافته است، چرا که بسیاری از مقامات کرملین بحران اقتصادی موجود در روسیه را ناشی از توطئه کشورهای غربی برای ضربه زدن به روسیه از طریق تضعیف اقتصاد آن می‌دانند.

در این میان تلاش مدیران و سهامداران شرکت خودروسازی AvtoVAZ برای کاهش تعداد کارکنان این شرکت در پی افت شدید فروش خودروهای لادا نیز به حجم اتهامات وارده بر شرکت‌های خارجی افزوده است. گفتنی است مدیران شرکت خودروسازی AvtoVAZ در سال 2008 میلادی 110 هزارنفر را استخدام کردند. این تعداد به معنای آن است که از هر هفت نفر در شهر Togliatti یک نفر در شرکت خودروسازی لادا کار می‌کند.


 

برای دریافت آخرین اخبار از طریق "تلگرام" به کانال اختصاصی «پرشین خودرو» telegram.me/persiankhodro بپیوندید.
منبع: فرصت امروز

اجاره ماشین عروس
برچسب ها:
رنو-نیسان
نظر بینندگان
!
!
!