دوشنبه ۲۸ مرداد ۱۳۹۸
پرشین خودرو
۱۳:۰۰ | ۱۳۹۵/۰۳/۰۲
اجاره خودرو

چگونگی برخورد با رانندگان عصبانی

پرشین خودرو: ویژگی های فردی و اجتماعی و به ویژه شرایط محیطی و عواملی همچون سرما یا گرمای هوای محیط اطراف ما، می توانند مستقیماً در بروز «رانندگی تهاجمی» و در نتیجه افزایش ترافیک و تصادفات رانندگی مؤثر باشند.

به گزارش «پرشین خودرو»، یک کارشناس برنامه ریزی شهری با اعلام این که راننده پرخاشگر، راننده ای است که با اعمال خلاف قوانین و مقررات و زیر پا گذاشتن حقوق دیگران، حرکاتی همچون تغییر مسیر ناگهانی، سبقت غیر مجاز، عدم رعایت فواصل طولی و عرضی را انجام می دهد، گفت: متأسفانه میزان رانندگی پرخاشگرانه در ماه های گرم سال تشدید می شود.

 شهرام جباری زادگان با اشاره به این که در کارنامه رانندگان پرخاشگر، بوق زدن مکرر، استفاده از نور بالا، تعقیب و گریز خودرویی و حتی فحاشی و هتاکی به چشم می خورد، اظهار کرد: همان طور که آلودگی هوا می تواند بر سیستم عصبی رانندگان اثر بگذارد، گرمای هوا نیز می تواند سیستم اعصاب رانندگان را تحت تأثیر خود قرار دهد.

وی با بیان این که پرخاشگری برخی رانندگان به یکی از عوامل استرس زای زندگی روزمره تبدیل شده که با کوچک ترین تلنگری مانند یک تصادف ساده می تواند به یک نزاع خونین خیابانی تبدیل شود، تصریح کرد: در این میان، مدیریت خشم در رانندگی می تواند از بروز بسیاری از اتفاقات ناگوار و غبر قابل پیش بینی جلوگیری کند.

«آینه به آینه» و «سپر به سپر» خودروهای دیگر حرکت نکنیم

این کارشناس برنامه ریزی شهری با اشاره به این که برای آن که تحت تأثیر رانندگان عصبانی قرار نگیریم، در وهله نخست باید راننده ای متین، محتاط و قانونمند باشیم و از ایجاد شرایطی که ممکن است به تحریک سایر رانندگان بینجآمد خودداری کنیم، اظهار کرد: راننده قانونمند در هر شرایطی قانون را رعایت نموده و ضمن حفظ ادب و متانت خود، با احتیاط رانندگی می کند.

جباری زادگان با بیان این که رعایت فاصله ایمن و مناسب طولی و عرضی با سایر خودروها، احتمال تصادفات را کاهش می دهد و از این رو، نباید با فاصله اندک و به اصطلاح «آینه به آینه» و «سپر به سپر» به تعقیب و گریز با خودروها بپردازیم، تصریح کرد: اگر در خط سرعت می رانیم و راننده ای می خواهد از ما سبقت بگیرد، به وی اجازه بدهیم تا به راحتی از کنارمان عبور کند.

چگونه با «رانندگان عصبانی» برخورد کنیم؟


وی با تأکید بر این که باید از نشان دادن حرکات بی مورد دست و صورت به دیگر رانندگان خودداری کنیم و اصولاً هنگام رانندگی نیازی به برقراری تماس چشمی با سایر رانندگان به ویژه رانندگان خشمگین نداریم، اعلام کرد: همچنین باید از استفاده نادرست از بوق اجتناب کنیم و فراموش نکنیم که بوق، ابزاری ارتباطی بوده و وسیله ای برای تنبیه رانندگان دیگر نیست.

اگر اشتباه کردیم عذرخواهی کنیم

این کارشناس برنامه ریزی شهری با اشاره به این که اگر راننده ای شما را به مبارزه طلبید و با حرکات خود سعی در تحریک شما داشت، باید بدون توجه به او به راه خود ادامه دهیم و حتی اگر با وی هم مسیر بودیم، راه خود را تغییر دهیم، اظهار کرد: اگر در این میان احساس کردیم که مقصر هستیم، باید اشتباه خود را به راحتی بپذیریم و از راننده مقابل عذرخواهی کنیم.

جباری زادگان با بیان این که باید از تصمیم گیری شتاب زده در رانندگی خودداری نموده و خونسردی خود را در هر حال حفظ کنیم، تصریح کرد: شاید راننده مقابل، راه خود را گم کرده باشد و به دنبال نشانی می گردد و یا این که در رانندگی از مهارت کافی برخوردار نیست و از این رو، باید بردباری خود را افزایش داده و هیچ گاه سعی نکنیم عمل رانندگان دیگر را تلافی نماییم.

وی با تأکید بر این که قبل از سبقت گرفتن یا هر گونه تغییر مسیر ناگهانی، باید راهنما بزنیم و از سد معبر هنگام حرکت یا توقف خودرو خودداری نموده و به ویژه مقابل دَر پارکینگ دیگران پارک نکنیم، اضافه کرد: همچنین زمانی که خواب آلود، خسته و خشمگین هستیم نباید رانندگی کنیم، چرا که این عوامل می توانند بر نحوه رانندگی ما تأثیر منفی بر جای بگذارند.

چگونه با «رانندگان عصبانی» برخورد کنیم؟


موبایل «عامل پنهان» حوادث ترافیکی است

این کارشناس برنامه ریزی شهری، استفاده از تلفن همراه حین رانندگی اعم از صحبت با این وسیله یا ارسال و دریافت پیام از طریق موبایل را یکی از دلایل و عوامل اصلی رانندگی پر خطر و وقوع تصادف در رانندگی دانست و گفت: امروز موبایل به «عامل پنهان» تصادفات رانندگی تبدیل شده و در شرایطی که در بین عوامل خطرساز رانندگی، سهمی برای آن در نظر گرفته نشده اما امروز بیشترین نقش را در بروز حوادث ترافیکی دارد.

جباری زادگان با اعلام این که اگر با راننده عصبانی روبه رو شدیم، بهترین کار این است که هشیارانه از واکنش به او خودداری کرده و به یاد داشته باشیم رفتاری که عمدی به نظر می رسد، ممکن است صرفاً یک اشتباه سهوی در رانندگی باشد، تأکید کرد: حتی اگر رفتار تهاجمی راننده مقابل عامدانه هم باشد، بهترین کار این است که از هر گونه تماس چشمی با او اجتناب نماییم.

وی در پایان با تأکید بر این که وضعیت اقتصادی و اجتماعی بر نحوه رانندگی بسیاری از رانندگان که تحت فشار قرار دارند، تأثیر منفی بر جای می گذارد، خاطرنشان کرد: هنگام رانندگی در تابستان باید یک بطری آب خنک به همراه داشته باشیم و ضمن استفاده از کولر خودرو، درجه آن را طوری تنظیم کنیم که اختلاف دمای داخل خودرو با بیرون آن بیش از 6 درجه نباشد.

 

 

 

منبع: عصرایران

برچسب ها:
رانندگی
نظر بینندگان
!
!
!