شنبه ۲۵ مرداد ۱۳۹۹
پرشین خودرو
۰۹:۴۵ | ۱۳۹۵/۰۳/۱۷
ساخت یخ‌شکن سازگار با محیط‌ زیست
۰۹:۴۵ | ۱۳۹۵/۰۳/۱۷
اجاره خودرو

ساخت یخ‌شکن سازگار با محیط‌ زیست

پرشین خودرو: یک محقق ایرانی موفق به طراحی و ساخت سیستم یخ شکن خودرو شد این سیستم در فصول سرما می تواند تا حدودی همانند زنجیر چرخ عمل کرده و سازگار با محیط زیست باشد.

به گزارش «پرشین خودرو»، نوذر نوذری، دانشجوی دکتری عمران آب دانشگاه آزاد اسلامی واحد اراک و مجری طرح «ساخت سیستم یخ شکن حودروی سازگار با محیط زیست» گفت: نمک پاشیدن روی برف باعث می شود که منبع آب شیرین حاصل از ذوب آن، به آب شور تبدیل شود و گیاهان اطراف جاده با ذوب شدن برف و حل شدن بلورهای نمک با آب نمک آبیاری شده و از بین بروند. از سوی دیگر نفوذ آب شور به درون خاک در دراز مدت باعث شوری سفره های آب شیرین و شور شدن خاک می شود از این رو به فکر طراحی سیستمی افتادیم که بدون این اثرات مخرب زیست محیطی یخ جاده ها را از بین ببرد.

وی با بیان اینکه معمولا بایستی اول برف ببارد و به یک ضخامت مشخصی برسد تا عملیات ریختن شن و نمک بر روی سطح جاده ها صورت گیرد، ادامه داد: با استفاده از سیستمی که طراحی کرده ایم می توانیم در همان لحظات اولیه بارش برف، مانع از یخ زدگی جاده ها باشیم.

وی در خصوص ویژگیهای سیستم یخ شکن سازگار با محیط زیست خود گفت: این سیستم با قرار گرفتن در چراغ های مه شکن جلوی خودرو (که جلوتر از چرخ های خودرو هستند) و به واسطه ۳ موج بلورهای یخ را می شکند.

نوذری با بیان اینکه این سیستم را می توان حتی پیش از بارش برف فعال کرد، افزود: در این صورت منبع آب شیرین حاصله از بارش برف نیز شور نخواهد شد و می تواند به درستی وارد آب های زیر زمینی شود.

وی با اشاره دیگر مزایای این طرح اظهار داشت: همچنین این سیستم می تواند در دماهای منفی ۱۵درجه و بیشتر فعال باشد و آسیبی که زنجیر چرخ به جاده ها و لاستیک خودرو وارد می کند را نداشته باشد.

نوذری گفت: عدم بستن زنجیر چرخ و فعال کردن این یخ شکن باعث حرکت بهتر خودرو، عدم آسیب به لاستیک، فنر بندی جلو و افزایش عمر لاستیک های خودرو خواهد شد و این کار می تواند به صنعت خودرو کمک بسیار شایانی کند.

وی با بیان اینکه معمولا در مکان هایی که برف و یخ زیاد است، دید نیز کاهش می یابد، افزود: برای این منظور ترکیب امواج ماکروویو و لیزر های نوری باعث شکستن بلورهای یخ در کف جاده شده و جلوی ماشین را برای حرکت آماده می کند این حرکت باعث می شود از آلودگی جاده ها و در عین حال کثیفی جاده و خورده شدن کف جاده ها جلوگیری شود.

این محقق عنوان کرد: این یخ شکن فوق می تواند در جلو تایرهای خودرو در جلو و عقب خودرو نصب شود و با فشرده شدن یخ هایی که ماشین از روی آن عبور می کند کف لغزنده بوجود نیاید و با شکسته شدن یخ مانع لیز خوردن خودرو و حرکت راحت تر آن شود.

وی ادامه داد: با نصب یخ شکن سازگار با محیط زیست، خودرو می تواند با سرعت بالایی حرکت کند و در عین حال روی سطح جاده لیز نخورد. این عملیات با فعال کردن یک دکمه در خودرو اجرایی می شود.

وی در خصوص دیگر مزیت سیستم یخ شکن خودرو گفت: همچنین این سیستم قادر است به هنگام بارندگی چاله های آب را از چند متری برای راننده مشخص کند تا خودرو از کنترل خارج نشود و از پاشیدن آب باران به عابرین پیاده جلوگیری شود.

 

برای دریافت آخرین اخبار از طریق "تلگرام" به کانال اختصاصی «پرشین خودرو» telegram.me/persiankhodro بپیوندید.منبع: مهر

اجاره ماشین عروس
برچسب ها:
دانشگاه آزاد
نظر بینندگان
!
!
!