چهارشنبه ۲۵ تیر ۱۳۹۹
پرشین خودرو
۱۲:۱۵ | ۱۳۹۵/۰۳/۱۷
اتیوپی بزرگترین خودروساز آفریقا می‌شود
۱۲:۱۵ | ۱۳۹۵/۰۳/۱۷
اجاره خودرو

اتیوپی بزرگترین خودروساز آفریقا می‌شود

پرشین خودرو: اتیوپی قصد دارد با تبدیل شرکت‌های مونتاژ کار خود به تولید‌کنندگان قطعات مورد نیاز خودروسازان بین‌المللی، ظرف مدت 20 سال آینده به بزرگ‌ترین تولید‌کننده خودرو در آفریقا بدل شود.

به گزارش «پرشین خودرو»، در حال حاضر صنعت خودروی اتیوپی سالانه 8 هزار دستگاه خودروی تجاری و سایر انواع وسائل نقلیه را برای بازار داخلی این کشور مونتاژ می‌کند. با این حال مدیران صنعت خودروی این کشور معتقدند در صورت وجود سرمایه‌گذاری خارجی و افزایش تقاضا این صنعت، از ظرفیت لازم برای تولید بیشتر برخوردار است. گفتنی است اتیوپی در سال 2015 میلادی 38 هزار دستگاه خودرو به بازارهای خارجی صادر کرده که این میزان در مقایسه با آمارهای مربوط به سال 2014 افزایشی 50درصدی را نشان می‌دهد.

اقدام اخیر دولت اتیوپی از سوی ناظران و کارشناسان گامی در جهت بدل شدن اتیوپی به‌عنوان یکی از فقیرترین کشورهای قاره آفریقا به مرکزی صنعتی است تا از این طریق وابستگی این کشور و اقتصاد آن را به کشاورزی که به دلیل الگوی آب و هوایی بی‌ثبات موجب گرسنگی مردم آن شده، کاهش دهد.

در این راستا و براساس برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته، مناطق صنعتی در اطراف آدیس آبابا و شهر «Mekelle» در شمال این کشور یعنی جایی که شرکت‌های اتیوپیایی و چینی به تولید و مونتاژ خودرو می‌پردازند، در حال شکل‌گیری است.

در این میان مدیران گروه خودروسازی لیفان چین در اتیوپی معتقدند ظرفیت قابل توجهی برای رشد صنعت خودروسازی اتیوپی وجود دارد. این شرکت خودروسازی چینی که سالانه 5000 هزار دستگاه خودرو در اتیوپی تولید می‌کند اعلام کرده است که براساس برنامه‌ریزی موجود، این شرکت قصد دارد تا از سال 2018 یا یک سال قبل از آن صادرات خود از اتیوپی به بازارهای جهانی را آغاز کند. لازم به ذکر است که برنامه‌ریزی مقامات اتیوپی در جهت بدل شدن این کشور به یکی از مراکز مهم صنعتی در قاره آفریقا در شرایطی صورت می‌گیرد که کشورهای مراکش و آفریقای جنوبی سالانه 600 و 200 هزار دستگاه خودرو تولید می‌کنند و به این دو باید مصر و سودان را نیز اضافه کنیم. با در نظر گرفتن آمارهای موجود اتیوپی در حال حاضر و با در نظر گرفتن استانداردهای اقتصاد آفریقا از شرایط چندان مناسبی برخوردار نیست.

با این همه اتیوپی نه تنها به دنبال صادرات خودرو به بازارهای جهانی است، بلکه خود نیز به نوسازی وسائل نقلیه نیازمند است. در حال حاضر خیابان‌های آدیس آبابا پایتخت این کشور سرشار از خودروهای از رده خارج و فرسوده بوده و به‌عنوان مثال قدمت تاکسی‌های آبی‌رنگ موجود در این کشور به دوران شوروی سابق باز می‌گردد. به دلیل فرسودگی خودروهای موجود در این کشور، بخشی از واردات خودروی اتیوپی را خودروهای دست دوم تشکیل می‌دهند و با توجه به رشد آرام طبقه متوسط میزان تقاضا برای خرید خودرو با وجود کند شدن پیش‌بینی‌های رشد اقتصادی این کشور افزایش خواهد یافت.

با وجود ظرفیت‌های موجود در صنعت خودروی اتیوپی، خودروسازان این کشور با چالش‌هایی نیز در این میان مواجه هستند. بزرگ‌ترین چالش پیش روی این شرکت‌ها بازار دست دوم خودروهای تولید شده در این کشور است. این در حالی است که برخی خودروهای دست دوم وارداتی نظیر مدل‌های مختلف تویوتا حتی در بدترین شرایط نیز شاهد افزایش قیمت هستند ولی این موضوع شامل حال خودروهای مونتاژ شده در این کشور نمی‌شود.


 

برای دریافت آخرین اخبار از طریق "تلگرام" به کانال اختصاصی «پرشین خودرو» telegram.me/persiankhodro بپیوندید.منبع: فرصت امروز

اجاره ماشین عروس
برچسب ها:
صنعت خودرو
نظر بینندگان
!
!
!