پنجشنبه ۲۶ تیر ۱۳۹۹
پرشین خودرو
۰۹:۴۲ | ۱۳۹۵/۰۴/۰۳
رونمایی از بازی «کروز» و «کوثر» در گروه بهمن
۰۹:۴۲ | ۱۳۹۵/۰۴/۰۳
اجاره خودرو
بررسی معاملات ضربدری تا تیک آور خودرویی‌ها از سوی یک قطعه سازی

رونمایی از بازی «کروز» و «کوثر» در گروه بهمن

پرشین خودرو: تازه ترین اطلاعات دریافتی حاکی است خریدار نهایی این دارایی کنسرسیومی به رهبری شرکت ویسمن موتور است، شرکتی که صنایع تولیدی کروز سهامدار آن است.

به گزارش «پرشین خودرو»، پس از آنکه نامه نگاری نهاد های نظامی بالاسری موسسه اعتباری کوثر مبنی بر منع این موسسه از هر گونه واگذاری سهام مدیریتی گروه بهمن به کروز باعث شد تا ماجرای این مزایده وارد فاز پیچیده تری شود تازه ترین اطلاعات دریافتی حاکی است خریدار نهایی این دارایی کنسرسیومی به رهبری شرکت ویسمن موتور است. شرکتی که صنایع تولیدی کروز سهامدار آن است.

 

موسسه اعتباری کوثر، در حالی سهام سه شرکت سرمایه گذاری توسعه انرژی هور، فن پردازان بهمن و سرمایه گذاری اندیشه فردا را که در مجموعه مالک 62.2 درصد سهام گروه بهمن هستند، در روز دو شنبه 24 خردا ماه 95 روی میز مزایده گذاشت که مشخص شدن نام خریدار این بلوک مدیریتی برای گروه خودرویی ها از اهمیت بالایی برخوردار است.

 

هر چند در نخستین دقایق پس از بازگشایی پاکات این مزایده ، برخی شنیده ها حاکی از واگذاری این دارایی به صندوق جوانان خیر  وابسته به موسسه اعتباری کوثر بود اما عدم شفاف سازی شرکت فرابورسی موسسه اعتباری کوثر در خصوص این معامله به سازمان بورس و از طرفی لزوم احراز شرایط از سوی خریدار باعث شد تا بر دایره شایعه پردازی ها در این زمینه افزایش یابد.

 

بر اساس مقررات این مزایده باید خریدار در ابتدا مبلغ 150 میلیارد تومان بابت حضور درمعامله به حساب فروشنده سپرده و 150 میلیارد تومان دیگر نیز طی مدت 15 روز به این حساب واریز کند تا با احزار شرایط این معامله قطع اعلام شود . از اینرو دوشنبه هفته آینده آخرین فرصت برای تسویه نهایی این مبلغ است.
گفتنی است خریدار این معامله باید مابقی ثمن معامله را با پرداخت مجموع اقساط دو هزار و 300 میلیارد تومانی تسویه کند.

 

یک مقام آگاه که عدم افشای نام خود را شرط مصاحبه خود با اقتصاد آنلاین، اعلام کرده خریدار نهایی سهام سه شرکت برخوردار از بلوک 62.2 درصدی گروه بهمن (سهامی عام) را کنسرسیومی به رهبری شرکت ویسمن موتور(سهامی خاص) اعلام کرده است. در این کنسرسیوم شرکت آراد پلاستیک نیز قرار دارد.
گفتنی است ، خریدار این میزان سهم یعنی شرکت تازه تأسیس ویسمن موتور (سهامی خاص) بوسیله شرکت سرمایه گذاری تدبیر سرمایه آراد اقدام به خرید سهام در بورس می کند.

 

با نگاهی به روزنامه رسمی می توان به وضوح حضور مستقیم تمامی اعضای هیأت مدیره این دو شرکت در ترکیب هیأت مدیره شرکت صنایع تولیدی کروز (سهامی خاص) را دید که جایگاه هر یک در شرکت کروز به موجب صورتجلسه هیأت مدیره آن موجود می باشد.

 

اعضاء هیأت مدیره شرکت تدبیر سرمایه آراد در سال ۱۳۹۰ و شرکت ویسمن موتور(تاسیس شده در سال ۱۳۹۳) در شرکت صنایع تولیدی کروز نیز صاحب کرسی مدیریتی بوده و حال آنکه در شرکت صنایع تولیدی کروز نیز ، رییس و نایب رییس این شرکت سمت رییس و نایب رییس هیأت مدیره شرکت تدبیر سرمایه آراد را که در پنجم اردیبهشت ماه سال ۱۳۹۳ به ثبت رسیده عهده دار هستند.

 

بررسی های اقتصاد آنلاین نشان می دهد ،شرکت قطعه سازی کروز پیش از این سناریو تملک سهام خودرویی ها را از طریق شرکت تدبیر سرمایه آراد برای شرکت ایران خودرو اجرا کرده  و توانسته است حدود ۱۶ درصد سهام کل ایران خودرو به عنوان بزرگترین سهامدار در ترکیب سهامداران عمده این شرکت را بدست آورد و حالا  به نظر می رسد بدنبال بدست آوردن نیمی از سهام سایپا پس از تملک مدیریت سهام گروه بهمن است.

 

موضوعی که برخی گزارش های غیر رسمی حاکی از نامه نگاری سازمان گسترش و نوسازی حسب دستور نعمت زاده وزیر صنعت و معدن و تجارت بر سر واگذاری سهام بلوک ۴۶ درصدی سهام سایپا است.

 

جالب اینکه نعمت زاده حدود یک ماه قبل در مصاحبه ای بر لزوم تسویه مطالبات قطعه سازان و پرداخت طلب آنها از سوی خودروسازان تاکید کرده بود و از اینرو تسویه مطالبات با واگذاری سهام غول های خودرویی  به این شرکت قطعه ساز را تقویت می کند.

 

رد پای کروز در این مزایده در حالی هویدا است که بلافاصله پس از برگزاری و گشایش پاکات این مزایده نادر عبدالحسینی سخا، مدیر عامل گروه قطعه سازی کروز در گفت و گو با فارس گفته بود : « کروز از موسسه کوثر یک برگه سهام خریداری نکرده » و مذاکره ای برای حضور در مزایده خرید سهام گروه بهمن وجود ندارد.

هر چند برای تیک آور (تملک سهام مدیریتی) منعی در قانون تجارت دیده نمی شود اما مطابق با مقررات بازار سرمایه باید هر گونه معامله در این زمینه با توجه به اینکه در زمره معاملات عمده به حساب می آید به تایید سازمان بورس درآید .

 

در این زمینه اما به نظر می رسد چندین پرسش بی جواب باقی مانده که از دید نهاد های نظارتی و حاکمیتی پنهان مانده است.

 

نخست اینکه چرا سهام مدیریتی شرکت بورسی گروه بهمن بجای آنکه از طریق سامانه کدال افشاء و مطابق با مقرارت بازار سرمایه معامله شود باید خارج ازاین بازار و با شرایط مزایده سهام سه شرکت سرمایه گذاری توسعه انرژی هور، فن پردازان بهمن و سرمایه گذاری اندیشه فردا که مالک این سهام مدیریتی هستند و به نوعی تنها پوسته ای از گروه بهمن هستند به فروش برسند؟

 

موضوع دوم اینکه با توجه به محتمل بودن انحصار در زمینه خرید سهام مدیریتی شرکت های خودرو ساز(بالادستی) از سوی یک شرکت قطعه ساز (پایین دستی) آیا این معاملات مشمول مقررات شورای رقابت در زمینه انحصار در اقتصاد می شود ؟

 

پرسش دیگر اینکه چرا وزارت صنعت ، معدن و تجارت که باید در جایگاه سیاست گذاری ها قرار داشته باشد در روابط سهامداری خودرو سازان وارد می شود و با نامه و توصیه سعی در پیچیده شدن این روابط می کند؟

 

و در نهایت باید پرسید در زمانی نه چندان دور یکی از مدیران وقت سایپا با معاملات ضربدری اقدام به تیک آور حدود 46 درصد سهام سایپا کرد که بهم ریختن ارکان مدیریتی شرکت های زیر مجموعه سایپا را در پی داشت . بطوریکه هیات مدیره ها و حتی حسابرسان، محامع و حتی بازرس قانونی در این شرکت ها نا مشخص  و با پیچیدگی وحشتناکی مواجه بود. حال در تداوم آن رویه چه اتفاق هایی در حال رخ دادن است و چرا روش هایی همون رسول تقی گنجی در اوایل دهه 80 برای تملک سهام شرکت ها در حال تکرار شدن است؟

 

به نظر می رسد با تداوم ماجراجویی قطعه سازان برای خرید سهام شرکت های خودرویی موضوع کیفیت در صنعت خودروسازی ایران جای خود را به فروش قطعات بی کیفیت و گران بدهند.

 

قطعاتی که در چین با بسته بندی برند های ایرانی وارد می شوند تا سودای سود بیشتر را به قیمت جان مردم به جیب صاحبان این شرکت ها سرازیر کند.

 

مجموعه قطعه سازی کروز که هم اکنون در ترکیب هیات مدیره ایران خودرو صاحب کرسی مدیریتی است پیش از این در سال های 92 و 93 بطور مشخص با نام مدیران حقیقی این شرکت در ترکیب هیات مدیره "خودرو" حضور داشت. اما پس از تغییر مالکیت سهام این اشخاص به نام شرکت تدبیر سرمایه آراد این رویه تغییر یافته بطور یکه با دقت در نحوه ثبت این شرکت و بکار گیری حسابرسی موشکافانه می توان به روشنی دید اگر چه مدیران کروز به اسم خود در ایران خودرو سهامدار نیستند اما در واقع این دو مدیر مالکیت سهام را همچنان در اختیار دارند .

 

واقعیت این است که اگر چه مالکیت سهام مدیران کروز در ایران خودرو به اسم شرکت تدبیر سرمایه آراد ثبت شده ولی در معاملات با اشخاص وابسته این مجموعه پولی از بابت این واگذاری جابجا نشده است . بنابراین سهام مدیریتی ایران خودرو همچنان به نام های این دو شخص حقیقی باقی مانده و در جلسه ها و مجامع کماکان این افراد حضور می یابند که نشاندهنده معاملات موضوع ماده 129 قانون تجارت است.

 

مطابق با آمار خودروسازان گروه قطعه سازی کروز سالانه حدود 2000 میلیارد تومان به ایران خودرو و حدود 1000 میلیارد تومان به سایپا انواع قطعه می فروشد و ازاینرو خرید سهام مدیریتی 300 میلیارد تومانی گروه بهمن برای کروز چندان کار دشواری نخواهد بود. هر چند که با توجه به مطالبات قطعه سازان از خودرویی ها قرار نیست پولی از این بابت دست به دست شود.

 

منبع: اقتصاد آنلاین

برای دریافت آخرین اخبار از طریق "تلگرام" به کانال اختصاصی «پرشین خودرو» telegram.me/persiankhodro بپیوندید.

 

اجاره ماشین عروس
برچسب ها:
کروزکوثربهمن
نظر بینندگان
!
!
!