شنبه ۲۹ شهریور ۱۳۹۹
پرشین خودرو
۱۳:۲۱ | ۱۳۹۰/۰۶/۰۷
نوسازی ناوگان تجاری؛ قصه بی‌سرانجام!
۱۳:۲۱ | ۱۳۹۰/۰۶/۰۷
اجاره خودرو

نوسازی ناوگان تجاری؛ قصه بی‌سرانجام!

پرشین خودرو: طرح نوسازی ناوگان تجاری كشور به قصه پر غصه سال‌های اخیر تبدیل شده است. در شرایطی كه ابتدای هر سال برنامه‌هایی همچون نوسازی 30 هزار دستگاه كامیون فرسوده مطرح می‌شود، اما در نهایت سال در شرایطی به اتمام می‌رسد كه هنوز همان كامیون‌های فرسوده میهمان جاده‌ها و خیابان‌های كشور هستند.

به گزارش «پرشین خودرو» به نقل از ایسنا، اگرچه آمارهای مختلفی در خصوص تعداد كامیون‌های فرسوده در حال تردد در كشور ذكر می‌شود، اما به هر حال بخش قابل توجهی از ناوگان باری را این كامیون‌ها تشكیل می‌دهند. كامیون‌هایی كه همچنان در انتظار "نو شدن" به سر می‌برند.

طرح همچنان مسكوت مانده است

مدیرعامل بهمن دیزل در خصوص آخرین وضعیت طرح نوسازی ناوگان تجاری در سال جاری می‌گوید: "با وجود گذشت حدود پنج ماه از آغاز سال جدید موضوع نوسازی ناوگان باری از سوی هیچ یك از سازمان‌های مربوطه به طور جدی پیگیری نشده است."

به گفته وی، در شرایطی كه تجاری‌سازان آمادگی كامل برای تحقق اهداف طرح نوسازی ناوگان دارند، با این حال چگونگی تامین تسهیلات و منابع مالی به عنوان مهمترین بخش اجرایی طرح نوسازی ناوگان باری هنوز مشخص نشده و مسكوت مانده است.

قرارداد نوسازی 500 دستگاه امضا شد

اما مدیرعامل یكی دیگر از تجاری سازان از امضای قرارداد نوسازی بخشی از ناوگان تجاری با این شركت خبر می‌دهد.

ناصر اسفنجی می‌گوید: این شركت قراردادی را برای مشاركت در طرح نوسازی 500 دستگاه كامیون با ستاد مدیریت حمل و نقل و سوخت منعقد كرده است.

به گفته وی، طبق برنامه‌ریزی انجام شده 30 هزار دستگاه كامیون در سال جاری از طریق عقد قرارداد با خودروسازان داخلی نوسازی خواهد شد.

مدیرعامل ارس خودرو دیزل تصریح می‌كند: به محض تامین منابع مالی لازم از سوی ستاد مدیریت حمل و نقل و سوخت، ثبت نام از متقاضیان طرح نوسازی ناوگان تجاری آغاز خواهد شد.

دولت منابع مالی را تامین كند

به هر حال در شرایطی هنوز اعتبار لازم برای اجرای این طرح از سوی بانك‌های عامل تامین نشده است كه بار اصلی اجرای این طرح بر دوش بانك‌هاست.

در این طرح 80 درصد بهای خودرو از محل معرفی متقاضیان به بانك عامل از سوی سازمان مدیریت حمل و نقل و سوخت برای دریافت تسهیلات ارزان قیمت تامین می‌شود. 20 درصد باقی مانده از قیمت خودرو نیز از محل اسقاط خودرو و آورده متقاضی تامین خواهد شد.

به هر حال با توجه به میانگین نرخ 100 میلیون تومانی كامیون‌ها، راهی جز مشاركت بالای دولت برای تامین منابع مالی طرح وجود ندارد.

مصرف سوخت و آلودگی هوا كاهش می‌یابد

در مجموع اجرایی نشدن طرح نوسازی ناوگان باری در سال جاری تاكنون در حالی است كه نوسازی موجب كاهش قابل ملاحظه مصرف انرژی و آلودگی هوا و همچنین رشد بهره‌وری ناوگان باری كشور خواهد شد.

بدیهی است هزینه اختصاص یافته برای اجرای این طرح ظرف چند سال از محل صرفه‌جویی صورت گرفته جبران خواهد شد.

اجاره ماشین عروس
نظر بینندگان
!
!
!