جمعه ۹ اسفند ۱۳۹۸
پرشین خودرو
۱۱:۵۹ | ۱۳۹۵/۰۴/۲۷
قرارداد پژو بازار را به صنعت خودرو خوش‌بین كرد
۱۱:۵۹ | ۱۳۹۵/۰۴/۲۷
اجاره خودرو
سخنگوی كمیسیون صنایع و معادن:

قرارداد پژو بازار را به صنعت خودرو خوش‌بین كرد

پرشین خودرو: امضای قرارداد ایران خودرو با پژو موجب شد بازار نسبت به آینده صنعت خودرو و اتفاق هایی كه خواهد افتاد خوش بین شود چرا كه در این قرارداد به غیر از سرمایه گذاری مشترك به موضوع انتقال تكنولو‍ژی به نحو مطلوبی پرداخته شده است.

به گزارش خبرنگار «پرشین خودرو»، سخنگوی كمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی درباره فعالیت خودروسازان در عرصه جهانی و مذاكرات با طرف های خارجی برای توسعه صنعت خودرو به خبرنگار ما گفت: یكی از اتفاق های مثبتی كه طی سال های اخیر در صنعت خودروی كشور رخ داد از سرگیری مذاكرات با خودروسازان جهانی و به نتیجه رساندن آن بود. زمانی كه صنعت خودرو مورد تحریم قرارگرفت فعالیت خودروسازان محدود شد و تولید به شدت كاهش یافت، اما در دولت یازدهم مدیران این بخش سعی بر جبران گذشته برآمدند.

سعید باستانی با بیان اینكه صنعت خودرو با توجه به قدمت و سابقه طولانی كه دارد نباید از عرصه جهانی بازبماند اظهار كرد: اولین اتفاق مهم كه در صنعت خودرو رخ داد امضای قرارداد با شركت بین المللی پژو بود. درست است كه پژو ایران را ترك كرد و این امر به صنعت خودرو لطمه زیادی وارد كرد ولی یكی از دلایلی كه باعث شد چنین اتفاقی حادث شود، عدم توجه به قراردادی بود كه در گذشته مورد تنظیم قرار گرفته بود.

وی ادامه داد: اگر قرارداد با پژو به نحوی تنظیم شده بود كه در صورت عدم همكاری و یا قطع ارتباط این شركت هم با مشكلات مالی مواجه شود و سرمایه گذاری اش به خطر می افتاد، قطعا از ایران نمی رفت. از آنجا كه سرمایه این شركت فرانسوی در ایران وجود نداشت آنها با یك هشدار سیاسی و تحریم از ایران رفتند.

سخنگوی كمیسیون صنایع و معادن مجلس اظهار داشت: مجموعه ایران خودرو در مذاكرات خود به مقوله مهم سرمایه گذاری از سوی پژو توجه كرد. تحریم باعث شد ما دیگر غفلت گذشته را نداشته باشیم. خوشبختانه در رویه جدیدی كه خودروسازان در پیش گرفتند بحث سرمایه گذاری مشترك بسیار مورد تاكید قرار گرفته است.

وی تاكید كرد: صنعت خودروسازی برای اینكه بتواند موفق عمل كند باید سیاست های گذشته خود را مورد بازنگری اساسی قرار دهد. طی چند سال اخیر یعنی از ابتدای دولت یازدهم صنعت خودرو در حال بازنگری فعالیت های خود است، لذا برای اینكه بتوان به اهداف چشم انداز 20 ساله رسید باید سرعت این امر بیشتر شود.

باستانی خاطرنشان كرد: در حال حاضر مجموعه ایران خودرو به نحوی با شركت پژو قرارداد امضا كرده است كه به غیر از بحث صادرات، سرمایه گذاری مشترك كلید بخورد. براین اساس تصور می كنم ایجاد شركت مشترك بین ایران خودرو و پژو به منزله درگیر كردن سرمایه فرانسوی ها در ایران است. این همان موضوعی است كه در سال اول همكاری با پژو مورد غفلت قرار گرفته بود و همین امر هم لطمه سنگینی به صنعت خودرو و حتی اقتصاد كشور زد.


سخنگوی كمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی گفت: ایران خودرو دو، سه سالی است كه بازنگری در فعالیت های خود به خصوص در حوزه بین الملل را آغاز كرده است و خوشبختانه خروجی این امر در قرارداد با پژو و مذاكرات با طرف های خارجی قابل شهود است. ما در مقطعی هستیم كه خیلی از خودروسازان جهانی قصد دارند وارد بازار ایران شوند و سهمی داشته باشند ولی باید به سال های تحریم توجه شود كه این شركت ها به دلیل نداشتن سرمایه در كشورمان چقدر راحت خداحافظی كردند. لذا امیدوارم مدیران خودروسازی رویه خود را ادامه دهند و در آینده هم قراردادهای موفق امضا كنند.


وی در پایان خاطرنشان كرد: قرارداد با پژو و اجرایی شدن آن باعث رونق صنعت خودروسازی می شود و البته از وقتی ایران خودرو مذاكرات خود را با این شركت فرانسوی آغاز كرد بازار نسبت به آینده صنعت خودرو خوش بین شد. لذا ادامه این روند كمك می كند تا صنعت خودرو از تكرارهای گذشته رها شود. از سویی به غیر از مساله سرمایه گذاری مشترك، انتقال تكنولوژی اتفاق مهمی است كه قرار است از سوی ایران خودرو دنبال شود.

 

 

 

برای دریافت آخرین اخبار از طریق "تلگرام" به کانال اختصاصی «پرشین خودرو» telegram.me/persiankhodro بپیوندید.

نظر بینندگان
!
!
!