شنبه ۲۱ تیر ۱۳۹۹
پرشین خودرو
۱۲:۱۵ | ۱۳۹۵/۰۴/۳۰
آزاد سازی قیمت خودرو بدون وجود فضای رقابتی؛ بی معنی است
۱۲:۱۵ | ۱۳۹۵/۰۴/۳۰
اجاره خودرو
/اختصاصی/یک کارشناس بازار خودرو؛

آزاد سازی قیمت خودرو بدون وجود فضای رقابتی؛ بی معنی است

پرشین خودرو: یکی از موضوعاتی که بدنه صنعت خودروسازی هر از آگاهی به عنوان دوای درد خود از دولت، مجلس و همه تصمیم گیران طلب می کند حذف سیستم قیمت گذاری دستوری و ایجاد سیتم آزاد قیمت است.

به گزارش خبرنگار «پرشین خودرو»، این سیستم آزاد قیمت گذاری بدان معنا است که بازار بتواند از روی تقاضای بازار قیمت را تعیین کند و نه با یک بخشنامه از سوی وزارت صنعت و یا شورای رقابت.


خودروسازان شورای رقابت را همچون هووی خود می دانند و هر وقت در مورد بازار خودرو کلامی از سوی این شورا بیان می شود، خودروسازان موضعی تند گرفته و می گویند که در هیچ کجای جهان قیمت گذاری دستوری نیست و باید عرضه و تقاضا بر بازار و قیمت گذاری حاکم باشد.

البته اینکه عرضه و تقاضا قیمت محصولی را تعیین کند حرف و نظریه بد و یا غلطی نیست اما؛ شرایط انجام چنین تغییری در روند قیمت گذاری بازار و اقتصاد بیمار ایران باید کمی با تدبیر و فکر بیشتری انجام شود. تدبیر و تفکری که تا به امروز از سوی بیان کنندگان نظریه آزاد سازی قیمت ها دیده نشده است.

بسیاری از کارشناسان با رد نظریه آزادسازی قیمت، این اتفاق را بد تر از بد می دانند و شرایط فعلی را برای این تغییر مهیا نمی دانند.

امرالله امینی یکی از افرادی است که در مورد این تغییر سیستم در قیمت گذاری نظرات خود را دارد.

این کارشناس صنعت خودرو در گفت وگو با خبرنگار «پرشین خودرو»، گفت: آزاد سازی قیمت خودرو نیازمند وجود یکسری زیرساخت و شرایط است که در حال حاضر هیچ کدام در صنعت و اقتصاد ما وجود ندارد.

وی ادامه داد: آزادسازی قیمت ها در قدم اول نیازمند یک بازار رقابتی است که در صنعت خودرو چنین رقابتی وجود ندارد و انحصار مجالی برای به وجود آمدن بازار رقابتی نمی دهد.

این کارشناس صنعت خودرو با تاکید بر این مطلب که انحصار موجب شده است تولید کننده بیشترین اثر را بر روی قیمت خودرو داشته باشد، تصریح کرد: با این شرایط اگر دست به آزاد سازی قیمت خودرو بزنیم تنها موجب بدتر شدن وضع بازار کرده و سود دیگری نصیبمان نمی شود.

وی خاطرنشان کرد: تا زمانی که یک متن قانونی برای بهبود کیفیت خودروهای تولیدی برای صنعت خودروسازی تعیین نشود، نمی توان انتظار افزایش کیفیت محصول و ایجاد فضای رقابتی را از صنعت خودرو داشت.

 

 

برای دریافت آخرین اخبار از طریق "تلگرام" به کانال اختصاصی «پرشین خودرو» telegram.me/persiankhodro بپیوندید.

اجاره ماشین عروس
برچسب ها:
قیمت خودرو
نظر بینندگان
!
!
!