پنجشنبه ۳ خرداد ۱۳۹۷
پرشین خودرو
قیمت «پراید» گران نیست
۱۰:۵۱ | ۱۳۹۵/۰۵/۱۲

قیمت «پراید» گران نیست

پرشین خودرو: از صنعت قطعه سازی و خودرو سازی به عنوان دو بال توسعه صنعتی کشور یاد می شود و بدون شک ادامه حیات هر کدام از این بخش ها به توانمند شدن دیگری بستگی دارد ، حال که پس از برجام پای خودرو سازان مطرح جهانی برای سرمایه گذاری در ایران باز شده است می توان امیدوار بود که در صورت اجرا شدن مواردی که در قرار دادها گنجانده شده است ، با ساخت داخل شدن بخشی از تولیدات صنعت قطعه سازی کشور نیز رونق گیرد .

به گزارش «پرشین خودرو» به نقل از جام جم، محمدرضا نجفی‌منش، عضو انجمن سازندگان قطعات و مجموعه های خودرو به آینده قراردادها خوشبین است و معتقد است که با توسعه و سرمایه گذاری هایی که قرار است در صنعت خودرو سازی اتفاق بیفتد خیر آن به قطعه سازان هم می رسد . گفت و گوی انجام شده با وی را می خوانید .

قطعه سازان خودروی کشور از فضای پسا برجام تا کنون چه مقدار در بحث تولید و سرمایه گذاری بهره مند شده اند ؟

در فضای پسابرجام قراردادهایی با خودروسازان بین المللی از جمله پژو و سیتروئن منعقد شد و هر روز که می گذرد شرایط بهتری برای صنعت خودروی ما ایجاد می شود. بر اساس قراردادی که با سیتروئن بسته شد قرار است که حدود 30 درصد تولیدات را خود این شرکت به بازار های بین المللی صادر کند . البته به دنبال قرارداد با سیتروئن ، رنو و احتمالا فولکس ، و سوزوکی ژاپن هم خواهد آمد ، یعنی بازیگرهای عمده بین المللی خودرو در ایران سرمایه گذاری می کنند .

چه شروطی برای ساخت داخل شدن این خودرو ها و همچنین صادرات گذاشته شده است ؟

شرطی که وزارتخانه گذاشته این است که حداقل با 40 درصد ساخت داخل شروع شود و این به 70 تا 80 درصد ساخت داخل برسد و استراتژی که خود شرکت رنو و پژو اعلام کردند این است که برای آنکه تولید اقتصادی باشد باید 80 تا 85 درصد در داخل کشورمان تولید شود، اگر این اقدام صورت گیرد خیرش به قطعه ساز هم می رسد چرا که با سفارشاتی که داده می شود برای قطعه سازان کشور نیز کار ایجاد می شود.
کار با 40 درصد ساخت داخل شروع می شود تا به 80 درصد برسد، البته این به نفع شرکت های خودر ساز خارجی هم هست برای آنکه اگر تولید قطعات را ساخت داخل نکنند قیمت ها گرانتر می شود.

در واقع درمورد صادرات هم در قرارداد اولیه با پژو مسئولیت صادرات خودرو را شرکتی نصف ایرانی و نصف فرانسوی به عهده گرفت است ،اما در قرارداد با سیتروئن همه مسئولیت صادرات با خود شرکت سیتروئن است.

آیا موارد ی که در قرار داد به امضاء می رسد درعمل هم اجرا می شود ؟

به هر حال باید تلاش کنیم ،چرا که کاری خود به خود اتفاق نمی افتد همه ما باید تلاش کنیم که این اتفاق بیفتاد .

در بحث کاهش هزینه ها، تیراژتولید هم مهم است به عقیده شما باید چه الگویی پیگیری شود ؟

عمده تولید ما خودروهایی هست که زیر 30 میلیون تومان قیمت دارد که اتفاقا قطعه سازان ما در تولید این نوع خود روها نقش پررنگ تری دارند و ما امیدواریم مدلهای جدید خودروهای زیر 30 میلیون تومان هم در ایران تولید شود ، مثل کاری که رنو در هند انجام داد ، طراحی و مهندسی آن در داخل هند انجام شد و 97 درصد قطعات آن نیز در هند تولید می شود . بنابراین ما هم به یک چنین الگویی برای ایران نیاز داریم که این کار اینگونه در داخل انجام شود .

از قرادادها ی منعقد شده کدام اجرایی شده است ؟

اجرای قرارداد پژو شروع شده است البته اینگونه هم نیست قراردادی که بسته می شود محصول فردا به بازار بیاید ،قرارداد سیتروئن هم قراردادش اخیرا نهایی شد و فکر می کنم کارهای اجرایی آن هم آغاز شده باشد.

آیا تجهیزات قطعه سازان به روز هست و توانایی لازم برای تولید قطعات با کیفیت برای این برندهای جهانی را دارند ؟

قطعه سازان داخلی هر آنچه که هم اینک به آنها سفارش ساخت داده شود، توانمندی ساخت آن را دارند کما اینکه در تندر90 هم اینک 60 درصد قطعات آن در داخل تولید می شود . بنابراین کافی است که سفارشات به قطعه سازان ما ارائه شود ،چون قطعه ساز ما امکاناتش را دارند و آنهایی که ندارند خودشان راتجهیز می کنند و مشکلی از نظر اجرای قرار دادها وجودندارند .

آیا سیتروئن و سایر خودرو سازان استاندارد خاصی را تعریف کرده اند ؟


خوشبختانه چون ماقبلا تولید پژو را داشتیم ، لذا می توان گفت که مشکلی وجود ندارد چون پژو و سیتروئن یک نوع استاندارد را دارند و با رنو هم کار شده است وقطعه سازانی که با این شرکت ها کارکرده اند به استانداردهای این شرکت ها اشراف دارند و عملا هم اجرا کردند .در این صنعت کافی است که با دو خودرو ساز بین المللی کار کرده باشید در نتیجه کار با باقی خودروسازان بین المللی خیلی تفاوت چندانی ندارد و همه اینها قابل اجرا است .

آیا برنامه ریزی شده است که قیمت تمام شده قطعات و نهایتا خودرو کاهش یابد ؟

الان قیمت خودرو پایین هست حتی شاید لازم باشد که افزایش قیمت هم داده شود.

یعنی براین باورید که قیمت حدود 20 میلیون تومان برای پراید در مقایسه با قیمت خودروهای باکیفیت خارجی منطقی است ؟

شما باید با دلار بسنجید کجای دنیا یک خودروی 6 هزار دلاری می توانید پیدا کنید .

اما باید درآمد و قدرت خرید مردم هم در نظر گرفته شود ، یعنی قرار نیست کاهش یابد ؟

شاید افزایش قیمت هم داشته باشیم ، تفکری که در مردم ایجاد شده که قیمت خودروکاهش می یابد درست نیست ، چون خود بازار تعیین می کند که قیمت ها چگونه باشد. دولت سیاست تک نرخی شدن ارز را دنبال می کند ،در نتیجه دیگر نرخ مبادله ای نخواهد بود و مواد اولیه ای که با ارز مبادله ای تهیه می شد با قیمت بالاتر خریداری می شود که قیمت محصول را بالا می برد ، بنابراین با تک نرخی شدن ارز و واقعی شدن قیمت ارز، مکانیزم عرضه و تقاضا قیمت خودرو را تعیین می کند .


از طرفی هم کشش بازار مهم است ، اگر رکودی در بازار وجود دارد به این دلیل است که مردم قدرت خرید با این قیمت ها را ندارند آیا فکر نمی کنید با افزایش بیشترقیمت تقاضا کاهش خواهد یافت ؟

ما سال گذشته تجربه خوبی داشتیم و جواب گرفتیم ، برای اقشارکم درآمد ارائه تسهیلات خرید خودرو در نظر گرفته شد ،پیش بینی کردند 100 هزار خودرو را با تسهیلات خرید ظرف شش ماه به مردم بفروشند اما در مدت خیلی کمتر این خودرو ها فروش رفت و این نشان می دهد اگر سیاست های تحریک بازار اجرا شود و به اقشار کم درآمد در قالب تسهیلات کمک شود ، این مشکل هم حل می شود ، البته این سیاست در مورد مسکن هم صادق است . از طرفی خوشبختانه بانکها شروع به کاهش نرخ سود تسهیلات بانکی کردند البته هنوز نسبت به نرخ تورم رقم بالایی است اما با همین کاهش نرخ تسهیلات اگر افزایشی درسایر هزینه ها داشته باشیم می تواند جلوی افزایش قیمت را تا اندازه ای بگیرد.

آیا نرخ سود 18 درصدی تسهیلات در عمل اجرایی شده است قطعه سازان موفق به دریافت تسهیلات با این نرخ شده اند ؟

آماری از اینکه چه تعداد توانستند ازاین نرخ سود استفاده کنند ندارم اما به هر حال باید اعمال شود وگرنه تولید کشور دچار مشکل می شود .

آیا خودروسازن تمام بدهی قطعه سازان را پرداخت کردند ؟

کامل که نه ، اما ما پیگیرش هستیم تا پرداخت شود به خصوص برای شرکت هایی که ضعیف و متوسط هستند پرداخت ها باید ادامه دار باشد .

چقدر از طلبتان از خودرو سازان باقی مانده ؟

آمار متغیر است و بنده آخرین آمار را ندارم اما یک بخشی از بدهی خودروساران به واحد های کوچک پرداخت شده است .

 

 

برای دریافت آخرین اخبار از طریق "تلگرام" به کانال اختصاصی «پرشین خودرو» telegram.me/persiankhodro بپیوندید.

 

 

 

برچسب ها:
بازار خودرو
نظر بینندگان
!
!
!