سه شنبه ۶ خرداد ۱۳۹۹
پرشین خودرو
۱۲:۳۵ | ۱۳۹۵/۰۵/۲۴
محصولات جدید پژو با 20درصد داخلی سازی وارد بازار می شود
۱۲:۳۵ | ۱۳۹۵/۰۵/۲۴
اجاره خودرو
/اختصاصی/مدیرعامل ایکاپ:

محصولات جدید پژو با 20درصد داخلی سازی وارد بازار می شود

پرشین خودرو: قرارداد جدید پژو و ایران خودرو در صورت دیده شدن حق دریافت فن آوری و تکنولوژی در آن، برای توسعه صنعت خودرو مفید خواهد بود.

به گزارش خبرنگار «پرشین خودرو»، خبر بسیار کوتاه بود «قرارداد جدید ایران خودرو و پژو سرانجام نهایی شد»، این تیتر را هاشم یکه زارع مدیرعامل ایران خودرو در نشست خبری خود با خبرنگاران در اسفند سال 94 اعلام کرد.

به گفته طرفین قرارداد این همکاری بر اساس رویکرد جدید ایران خودرو مبنی بر سرمایه گذاری مستقیم و نقدی پژو در ایران، انتقال فناوری و تولید محصولات به روز دنیا و استفاده از بازار صادراتی محصولات پژو در منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا پایه ریزی شده است.

بر اساس این توافق نامه طی پنج سال آینده 400 میلیون یورو سرمایه گذاری مشترک در ایران صورت گیرد. این سرمایه گذاری زمینه را برای توسعه زیرساخت های تولید رقابتی به منظور ساخت، راه اندازی و فروش مدل های 208، 2008 و 301 پژو که مجهز به جدیدترین تکنولوژی های فنی هستند، فراهم خواهد کرد.

امضا این توافق نامه یک هفته پس از لغو تحریم های بین المللی بیانگر شروع فصل جدیدی برای طرفین خواهد بود که از سوی شرکت های انتقال دهنده فن آوری و فعالان داخلی نیز مورد حمایت قرار گرفته است.

نخستین محصولات این قرارداد نیز در نیمه دوم سال 2017 از خطوط تولید ایران خودرو خارج خواهد شد.

اما در قرارداد قبلی با پژو یکی از مشکلاتی که نسبت به قرارداد با رنو به چشم آمد نادیده گرفته شدن قطعه سازان و تجهیز نکردن ایشان به علم روز بود که باعث شده است بعد از گذشت بیش از 20 سال همچنان بسیاری از قطعات خانواده پژو وارداتی باشد و همین مشکل در دوران تحریم صنعت خودرو، گریبان مشتریان و البته سازندگان این برند خودرویی را گرفت.

اعضای انجمن قطعه سازان اعلام می کنند که از مفاد قرارداد جدید بی اطلاع هستند و نمی دانند آیا نقشی پر رنگ همانند قرار داد تولید تندر، در این دوره برای آنها دیده شده است یا خیر؟ اما گویی به آنها اطلاع داده اند که نگران نباشند!

نگرانی از این بابت که ورود فنآوری و تکنولوژی ساخت قطعات پژوهای جدید اتفاق نیفتد و باز هم ما بشویم وارد کننده قطعه از چین و بعد هم برخی از روی قطعات چینی کپی کنند و کیفیت قطعات هر روز بد تر از قبل شود.

اما چرا مفاد قرار داد جدید ایران خودرو و پژو روشن بازگو نمی شود؟ این سوال را با محمد رضا معتمد مدیر عامل جدید ایکاپ یا همان شرکت مشترک ایران خودرو و پژو در میان گذاشتیم.

معتمد در گفت وگو با خبرنگار «پرشین خودرو»، گفت: من فکر می کنم حدود 80 درصد هر قراردادی غیر محرمانه بوده و به همین اندازه اطلاع رسانی شده است. و البته بخشی از قرارداد نیز محرمانه است.

از وی پرسیدیم که نقش قطعه سازان در قرارداد جدید دیده شده است و جواب شنیدیم که: مگر می شود خودرویی با 20 درصد داخلی سازی ساخته شود اما نقش قطعه ساز در آن دیده نشده باشد. ما قرار است به تولید

خودروهایی با 40 درصد داخلی سازی برسیم. و بدون حضور قطعه سازان این مهم رخ نمی دهد.

مدیرعامل جدید ایکاپ در خصوص نظارت بر تولید قطعات داخلی سازی شده نیز گفت: به طور قطع شرکت ایکاپ بر این قضیه نظارت می کند.

امیدواریم به زودی در مورد قرار داد پژو و ایران خودرو و نقش قطعه سازان در پیش برد آن و همچنین چگونگی ورود فن آوری به کشور بیشتر بشنویم.برای دریافت آخرین اخبار از طریق "تلگرام" به کانال اختصاصی «پرشین خودرو» telegram.me/persiankhodro بپیوندید. 

اجاره ماشین عروس
نظر بینندگان
!
!
!