جمعه ۱۵ فروردین ۱۳۹۹
پرشین خودرو
۱۲:۰۱ | ۱۳۹۵/۰۶/۱۲
جوینت شدن دردی از قطعه سازان دوا نمی کند
۱۲:۰۱ | ۱۳۹۵/۰۶/۱۲
اجاره خودرو
/اختصاصی/تامین نقدینگی راه نجات صنعت قطعه سازی کشور؛

جوینت شدن دردی از قطعه سازان دوا نمی کند

پرشین خودرو: مشکل فعلی قطعه سازان ما نداشتن سرمایه در گردش و نقدینگی مناسب برای تولید و توسعه فعالیت هایشان است و حل این موضوع باید در اولویت کاری مسوولان قرار گیرد.

به گزارش خبرنگار «پرشین خودرو»، یکی از مسایلی که در ماه های اخیر در صنعت خودروسازی حرف و حدیث های بی شماری را به دنبال داشته، تعامل میان صنعت خودرو و صنعت قطعه سازی کشور است که با تمام نیازی که به یکدیگر دارند، از ارتباط تنگاتنگ و مثبتی بهره نمی برند.


مشکلات نقدینگی، طلب های میلیاردی از خودروسازان، به روز نبودن تجهیزات و دانش تولید و هزاران مشکل ریز و درشت دیگر به این دو صنعت قدیمی کشور فشار مضاعفی وارد کرده است.


برخی از کارشناسان بر این عقیده هستند که مشکل قطعه سازان ما کوچک بودن واحدهای تولیدی و برند نبودن ایشان است که تنها یک راه حل دارد «ادغام و جوینت شدن».


به نظر می رسد که فرهنگ این ادغام چونان که برای سایر صنایع وجود نداشته است برای این قطعه سازان نیز به این راحتی پدیدار نخواهد شد، چراکه ایرانیان با انجام کار گروهی اگر نگوییم بیگانه اما دیر آشنا هستند و تا به نقطه قبولی برسند کار از کار گذشته و دیگر کار گروهی فایده ای ندارد.


آرش محبی نژاد دبیر انجمن صنایع همگن قطعه سازی خودرو، در گفت وگو با خبرنگار «پرشین خودرو»، در مورد ادغام و مجموعه سازی در صنعت قطعه گفت: مشکل فعلی صنعت قطعه سازی کشور، تیراژ کم قطعات است که موجب شده است دخل و خرج متناسب نباشد و بنده فکر می کنم تیراژ با ادغام قطعه سازان کوچک و ایجاد مجموعه ساز ها تا حد زیادی حل می شود.


وی ادامه داد: باید در نظر داشته باشید که یکی از مشکلات صنعت قطعه سازی نقدینگی است که فکر نمی کنم حتی با جوینت شدن نیز این مشکل مرتفع گردد زیرا این صنعت نیاز به سرمایه گذاری جدید دارد و ادغام سرمایه های فعلی، دردی را دوا نمی کند.


محبی نژاد مسئله اصلی صنعت قطعه سازی را نبود نقدینگی و پیدا کردن راه های تزریق سرمایه جدید به این صنعت دانست و افزود: اینکه بگوییم با مجموعه سازی مشکل حل می شود تنها پاک کردن صورت مساله است و فایده ی دیگری ندارد و تنها می تواند برخی هزینه ها را سرشکن کند.


دبیر انجمن صنایع همگن قطعه سازی خودرو خاطرنشان کرد: بنده با ادغام مشکلی ندارم اما عرضم این است که دوای درد این صنعت با ادغام پیدا نمی شود و باید فکر و ایده تازه ای به این صنعت افزود. البته شاید با افزایش تیراژ که حاصل ادغام است بتوان بخشی از مشکلات اقتصادی را در این مجموعه ها مرتفع کرد و این اتفاق در جهان نیز تجربه شده است اما باز هم عرض می کنم مشکل نقدینگی با ادغام شدن مرتفع نمی شود.

 

برای دریافت آخرین اخبار از طریق "تلگرام" به کانال اختصاصی «پرشین خودرو» telegram.me/persiankhodro بپیوندید.

 

نظر بینندگان
!
!
!