دوشنبه ۳۱ شهریور ۱۳۹۹
پرشین خودرو
۲۲:۴۶ | ۱۳۹۵/۰۷/۱۷
پشت پرده تعویق L.E.Z چه بود؟!
۲۲:۴۶ | ۱۳۹۵/۰۷/۱۷
اجاره خودرو

پشت پرده تعویق L.E.Z چه بود؟!

پرشین خودرو: رئیس پلیس راهور تهران بزرگ معتقد است نباید تکلیف مدارانه به مسائلی این چنینی نگاه کرد. برای بحث کمبود مراکر معاینه فنی باید فکر عاجلی اندیشید تا جامه دچار التهاب و شرایط برای برخی افراد سودجو که می خواهند از آب گل آلود ماهی بگیرند مساعد نشود.

به گزارش «پرشین خودرو»، اگر در سال های نه چندان دور فصل پائیز نشانه آغاز سال تحصیلی جدید برای دانش آموزان و دانشگاهیان بود اما چند سالی است که این ایام مهمان ناخوانده دیگری را نیز نوید می دهد، وارونگی هوا و تشدید آلودگی ها به همزاد همیشگی پائیز و زمستان کلانشهرهای کشور بدل شده است. اما امسال آغاز پائیز همزمان با آغاز سال تحصیلی طرح کاهش یا LEZ نیز آغاز شد. طرحی که به دنبال کاهش امکان تردد خودروهای بدون معاینه فنی در معابر شهر تهران است. اگرچه این طرح با تمام کش و قوس ها و نظرات موافق و مخالف در موعد مقرر اجرا شد اما به دلیل برخی مشکلات زیرساختی اجرای آن متوقف شد که البته به گفته فرمانده پلیس راهور قرار است مجدد از ابتدای آبان ماه آغاز شود.

اینکه چه بر سر LEZ آمد و پلیس راهور برای مقابله با تشدید آلودگی هوا چه راهکاری را دنبال می کند را رئیس پلیس راهور تهران بزرگ در گفت وگو با پایگاه خبری - تحلیلی شهر فردا اینگونه پاسخ می دهد و می گوید: طرح LEZ در حال حاضر نیز در حال اجراست و اجرای طرح نه متوقف شده و نه اتفاق خاصی برای آن افتاده است بلکه تنها جریمه دوربینی معاینه فنی مدتی به تعویق افتاده است و گرنه اصل طرح کماکان به قوت خود پابرجاست.

وی در مورد چرایی توقف جریمه دوربینی معاینه فنی نیز آن را یک حساب دو دو تا چهار تا می داند و معتقد است با یک حساب سرانگشتی هم می توان فهمید که ظرفیت مراکز معاینه فنی برای این تعداد خودرو موجود در شهر تهران کافی نیست و چنانچه باری این مسئله فکر جدی نشود همیشه با این معظل روبه رو هستیم.

"گواهینامه رانندگی را شما یک بار در زندگی می گیرید و پس از آن تا آخر عمر از گرفتن آن بی نیازید ولی معاینه فنی یک فرآیند است که هر سال باید تکرار شود و هر سال نیز بر تعداد مراکز معاینه فنی افزوده می شود."

حسینی ادامه می دهد که تکلیف رانندگان این است که معاینه فنی بگیرند و حق آنها هم این است که برای گرفته معاینه فنی خیلی معطلی نشوند.

رئیس پلیس راهور تهران بزرگ معتقد است نباید تکلیف مدارانه به مسائلی این چنینی نگاه کرد. برای بحث کمبود مراکر معاینه فنی باید فکر عاجلی اندیشید تا جامه دچار التهاب و شرایط برای برخی افراد سودجو که می خواهند از آب گل آلود ماهی بگیرند مساعد نشود.

وی متذکر می شود که طرح کاهش نه متوقف شده و نه دچار مشکل شده و پلیس با این طرح هیچ مخالفتی نکرده است.

حسینی در پاسخ به این پرسش که آیا در مدت اجرای این طرح با مسئله یا مشکل خاصی روبه رو شده اید نیز می گوید: پلیس در مدت اجرای طرح با مسئله و مشکل خاصی رو به رو نشده است ولی به طور قطع اجرای این طرح تجربه جدیدی است که قطعا نیازمند بازنگری و اطلاح برخی فرآیندهاست که در کوران راه خود را نشان می دهد و همه دسنگاه ها متولی موظف اند به درستی مسائل و مشکلات را رصد و معایب را برطرف کنند.

رئیس پلیس راهور تهران در مورد اقدامات پلیس برای مقابله با تشدید آلودگی هوای پایتخت همزمان با شروع فصل پائیز و بروز پدیده وارونگی هوا نیز توضیح می دهد که اقدامات پلیس به دوبخش تقسیم می شود. نخست کنترل معاینه فنی خودروها که فکر میکنیم امسال هیچ فردی نتواند ادعا کند که پلیس در این زمینه کوتاهی کرده و دوم کنترل خودروهایی که دارای نقص فنی هستند به ویژه خودروهای دودزا.

به گفته وی جدای از این اینکه یک خودرو معاینه فنی داشته باشد یا خیر چنانچه یک خودرو دودزا باشد باید متوقف شده و به پارکینگ هدایت شود و پلاک تعمیرگاه گرفته و تا نقص فنی را برطرف نکند و مجدد برگه معاینه فنی را اخذ نکند اجازه تردد در شهر را نخواهد داشت.

چندی پیش پیشنهاد تعطیلی مدارس به عنوان راهکاری از سوی رئیس سازمان محیط زیست مطرح شده است که رئیس پلیس راهور در مورد آن معتقد است تعطیلی آخرین راه حل است.

وی در توضیح عقیده خود می گوید: همان طور که پیشگیری را بهتر از درمان می دانیم و در درمان نیز جراحی آخرین راهکار مداوای بیمار است در بحث آلودگی هوا نیز باید همین گونه عمل کرد. به عبارتی خیلی منطقی به نظر نمی رسد در حالی که برای معضل آلودگی هوا چاره اندیشی نکردیم به دنبال آخرین راه باشیم.

به گفته حسینی چنین تصمیماتی ما را ار برخورد با علل و عوامل آلودگی ناتوان نشان می دهد و انگار همه امید ما این است که باید کمتر تردد خودرو داشته باشیم تا آلودگی کاهش پیدا کند.

"آیا با اجرای طرح LEZ می توانیم امیدوار باشیم که امسال آلودگی هوای کمتر در پائیز و زمستان داشته باشیم؟" این سوال را رئیس پلیس راهور تهران بزرگ اینگونه پاسخ می دهد که چنانچه با اجرای طرح کاهش امسال ما شاهد آلودگی هوای کمتری نباشیم واقعا "جای تأسف است".

به گفته وی با اجرای این طرح، غیرواقعی و غیر تخصصی بودن اظهارات کسانی که سال گذشته پلیس را مورد انتقاد قرار داده و می گفتند همه مشکلات ناشی از آلودگی هوا برای این است که پلیس معاینه فنی ها را کنترل نمی کند مشخص می شود.
 

برای دریافت آخرین اخبار از طریق "تلگرام" به کانال اختصاصی «پرشین خودرو»telegram.me/persiankhodro بپیوندید.

منبع:شهرفردا

اجاره ماشین عروس
برچسب ها:
پلیسطرح کاهش
نظر بینندگان
!
!
!