جمعه ۱۳ تیر ۱۳۹۹
پرشین خودرو
۲۲:۵۸ | ۱۳۹۵/۰۸/۰۹
یک زن ایرانی از آینده صنعت خودروسازی جهان گفت
۲۲:۵۸ | ۱۳۹۵/۰۸/۰۹
اجاره خودرو

یک زن ایرانی از آینده صنعت خودروسازی جهان گفت

پرشین خودرو: مونا سپهری که از جمله مدیران ارشد صنعت خودروی جهان محسوب شده و در شرکت خودروسازی رنوی فرانسه مشغول به کار است، اقداماتی نظیر اتحاد شرکت های خودروسازی نظیر رنو و نیسان و همچنین خرید سهام شرکت میتسوبیشی توسط نیسان را از جمله اقداماتی می داند که در آینده منجر به یکپارچگی بیشتر صنعت خودروسازی خواهد شد.

به گزارش «پرشین خودرو»، وی در این راستا و در گفت وگو با خبرگزاری بلومبرگ که در نزدیکی مقر اصلی رنو در شهر پاریس صورت گرفت، اظهار داشت: «گسترش و توسعه فعالیت های خودروسازان از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است، چراکه این موضوع سبب افزایش حجم مبادلات اقتصادی آنها می شود.»

شایان ذکر است، در کنار «ماری بارا» مدیر اجرایی جنرال موتورز و «آنت وینکلر» مدیر برند «Smart»، خانم سپهری از جمله معدود زن هایی است که توانسته راه خود را به لایه های بالایی مدیریت صنعت خودروسازی جهان باز کند؛ صنعتی که در انحصار مردان است و بانوان کمتر فرصت بروز و ظهور استعدادهای خود را می یابند. گفتنی است «مونا سپهری» از سال 2005 میلادی تاکنون به عنوان معاون اجرایی «کارلوس گون» مدیر اجرایی گروه خودروسازی رنو – نیسان فعالیت کرده و از جمله مشاوران ارشد وی محسوب می شود.

این وکیل 53 ساله از جمله افراد متخصص در حوزه اتحاد شرکت های تجاری یا خریداری آنها محسوب می شود و معتقد است که اتحاد شرکت های خودروسازی با یکدیگر یا خریداری شدن آنها توسط سایر خودروسازان بین المللی، هزینه های تولید آنان را به میزان قابل توجهی کاهش داده و خودروهای بهینه و کم مصرفی را روانه بازارهای بین المللی خواهد کرد. همچنین تجاری سازی تکنولوژی های نوین و استفاده از آنها به منظور تولید خودروهای بدون سرنشین از جمله ویژگی هایی است که شرکت های خودروسازی بین المللی به واسطه اتحاد با یکدیگر می توانند آن را تحقق بخشند.

«مونا سپهری» در این رابطه و در جریان گفت وگوی خود با خبرگزاری بلومبرگ اظهار داشت: «طی پنج تا 10 سال آینده شاهد شکل گیری غول های بزرگ خودروسازی خواهیم بود چرا که این موضوع اجتناب ناپذیر بوده و یک پدیده جهانی است.» وی ادامه داد: «شرکت های کوچک در نهایت با شرکت های بزرگ تر یکی خواهند شد، البته این موضوع برای شرکت هایی که بازار محدودی دارند صدق نمی کند.» کارشناسان حوزه صنعت خودرو معتقدند که خانم سپهری اشراف کاملی بر وضعیت بازار و صنعت خودروسازی دارد.

وی که در حال حاضر از معاونان اجرایی شرکت رنوی فرانسه محسوب می شود، در سال 1999 میلادی زمینه را برای پیوستن داچیای رومانی به شرکت رنو فراهم کرده و نقش بسیار مهمی در خریداری شرکت خودروسازی سامسونگ موتور کره جنوبی توسط شرکت متبوع خود داشت. همچنین خانم سپهری در سال 2010 میلادی در متن اتحاد صنعتی شرکت های رنو و نیسان حضور داشت و تلاش های بسیاری را برای تحقق این اتحاد صورت داد. از جمله آخرین اقدامات مشاور ایرانی الاصل شرکت رنو، مذاکره با شرکت خودروسازی دایملر برای راه اندازی یک خط تولید مشترک با رنوی فرانسه بوده است. نیکی لو از تحلیلگران ارشد خبرگزاری بلومبرگ در رابطه با فعالیت های خانم سپهری معتقد است: «اگرچه وی نقش چندانی در خریداری دو سوم سهام میتسوبیشی توسط نیسان نداشته است، اما اتحاد میتسوبیشی و نیسان ممکن است در نهایت به ورود گروه خودروسازی رنو – نیسان به میان سه خودروساز بزرگ جهان منجر شود.»

در همین راستا چندی پیش «کارلوس گون»، مدیر اجرایی شرکترنو – نیسان اعلام کرد این خودروساز فرانسوی – ژاپنی تا سال 2018 میلادی به زودی به جمع سه خودروساز بزرگ جهان وارد خواهد شد. کمک به شرکت خودروسازی رنوی فرانسه برای اتحاد با شرکت نیسان و حفظ این اتحاد از جمله فعالیت هایی است که خانم سپهری در آن تخصص دارد. وی که مادر دو فرزند است به موفقیت خود در یک صنعت مردانه که بانوان بسیار کمی در سطوح بالای مدیریتی آن فعالیت می کنند، توجهی ندارد. وی معتقد است حضور وی در میان مدیران ارشد شرکت رنو به دلیل جنسیت او نبوده بلکه تخصص و دانش اوست که موجب انتصاب وی به عنوان یکی از معاونان اجرایی این خودروساز فرانسوی شده است.

منبع فرصت امروز

اجاره ماشین عروس
نظر بینندگان
!
!
!