جمعه ۲۸ شهریور ۱۳۹۹
پرشین خودرو
۱۰:۴۱ | ۱۳۹۰/۰۶/۲۶
تجاری سازان تولید خود را کاهش دادند
۱۰:۴۱ | ۱۳۹۰/۰۶/۲۶
اجاره خودرو
به دلیل مسکوت ماندن طرح نوسازی کامیون های فرسوده

تجاری سازان تولید خود را کاهش دادند

پرشین خودرو: افت تولید خودروهای تجاری طی پنج ماه ابتدایی سال جاری در شرایطی رخ داده که طرح نوسازی 30 هزار کامیون های فرسوده رفته رفته به یک افسانه تبدیل می شود.

به گزارش «پرشین خودرو»، طی این مدت میزان تولید خودرهای تجاری در کشور با افت 12.8 درصدی مواجه شده و به 11 هزار و 631 دستگاه کاهش یافته است.

در پنج ماهه امسال از میان 14 تولیدکننده خودرو تجاری، تنها تولید پنج تجاری ساز با افزایش همراه بوده و سایر تولیدکننده عملکرد قابل قبولی از خود به نمایش نگذاشته اند.

افت تولید تجمعی خودروسازان در شرایطی رخ داده که تولید مردادماه این شرکت ها نیز روند منفی داشته و با 15.4 درصد کاهش به دو هزار و 445 دستگاه رسیده است.

طرح نوسازی ناوگان تجاری كشور به طنز فکاهی سال های اخیر تبدیل شده است. در شرایطی كه مسوولان مربوطه در ابتدای هر سال نشست مطبوعاتی تشکیل داده و به تشریح برنامه های خود برای جوان کردن بخشی از ناوگان تجاری می پردازند، در پایان سال هنوز همان كامیون‌های فرسوده میهمان جاده‌ها و خیابان‌های كشور هستند و بار حمل و نقل باری کشور را به دوش می کشند.

برنامه هایی که به نظر می رسد چندان کارآمد نیستند و گواه این امر نیز آمار تعداد کامیون هایی است که در پایان هر سال به لیست ناوگان باری بازنشسته اضافه می شود!

در سال جاری نیز طرح نوسازی 10 هزار كامیون فرسوده در حالی كلید خورده كه هنوز چگونگی و زمان تخصیص منابع مالی مورد نیاز آن مشخص نیست.

تولیدکنندگان خودروهای تجاری عدم پرداخت تسهیلات مربوط به نوسازی این خودروها از سوی سیستم بانكی، قیمت بالای خودروهای تجاری، عدم توانایی متقاضیان برا یپرداخت قیمت این خودروها وعدم تعیین بودجه شفاف و عملیاتی‌شدن آن را دلیل موفقیت آمیز نبودن این طرح می دانند.

آنها می گویند که در صورت تامین منابع، اجرای موفق این طرح موجب فعال‌سازی بیشتر ظرفیت تولید در تجاری‌سازان شده و در نهایت افزایش تولید و اشتغال در این بخش را به دنبال خواهد داشت.

به اعتقاد آنها مهم ترین دلیل کاهش تولید تجاری سازان در سال جاری تاخیری است که در اجرای این طرح رخ داده است.

در این باره ناصر اسفنجی مدیرعامل شركت ارس خودرو دیزل می گوید: سال گذشته روند اجرایی شدن طرح نوسازی ناوگان باری به دلیل عدم پرداخت تسهیلات مربوطه از سوی سیستم بانكی به هیچ‌وجه موفقیت‌آمیز نبوده است.

وی افزود: در سال گذشته از سهمیه 3600 دستگاهی این شركت برای نوسازی ناوگان تنها یك دستگاه آن محقق شد. در این شرایط دیگر خودروسازان تجاری نیز بر اهمیت بالای تامین منابع مالی برای موفقیت‌آمیز بودن روند اجرای این طرح تاكید می‌كنند.

به گفته وی، هزینه تحمیلی به رانندگان كامیون‌های فرسوده برای نوسازی این خودروها قابل توجه است. به عنوان مثال راننده باید یك كامیون فرسوده با قیمت تقریبی 20 میلیون تومان را تحویل داده و كامیون 100 میلیون تومانی دریافت كند. در این شرایط بیشتر رانندگان نقدینگی لازم در این زمینه را در اختیار نداشته و ترجیح می‌دهند كه با همین كامیون‌های فرسوده با وجود بالاتر بودن هزینه سوخت و تعمیرات آنها به فعالیتشان در ناوگان باری ادامه دهند.

مسعود هراتی‌فر، مدیرعامل شركت بهمن دیزل نیز در این زمینه می‌گوید: مهم‌ترین موضوع در اجرایی‌شدن طرح نوسازی ناوگان تجاری، تعیین بودجه شفاف و عملیاتی‌شدن آن است. در سال‌های گذشته نیز موضوع نوسازی ناوگان تجاری مطرح شده بود؛ با این حال در آن زمان بودجه لازم به دلایل مختلف تخصیص نیافته و این طرح ابتر ‌ماند. امسال نیز برای اجرای موفق طرح نوسازی ناوگان تجاری ابتدا باید بودجه‌ آن بطور شفاف تعیین و عملیاتی شود.

مدیرعامل ایران خودرو دیزل نیز از پیگیری تامین منابع مالی مورد نیاز این طرح خبر می‌دهد.

هاشم یكه‌زارع با بیان اینکه طبق تفاهم صورت گرفته بین وزارت صنایع و معادن، وزارت راه و خودروسازان داخلی، در سال جاری 10 هزار دستگاه كامیون فرسوده باید جایگزین شود، اظهار می کند: طبق این تفاهم‌نامه 20 درصد از منابع مالی نوسازی از سوی خودروسازان، 30 درصد از سوی متقاضی و 50 درصد نیز از سوی دولت تامین خواهد شد.

‌به گفته وی، تامین تسهیلات 50 درصدی از سوی دولت مهم‌ترین بخش این طرح است كه در حال حاضر اجرایی شدن آن پیگیری می‌شود. در این شرایط می‌توان امیدوار بود با تامین منابع مالی مورد نیاز طرح نوسازی 10 هزار دستگاه كامیون در سال جاری با موفقیت اجرا شود.

اجاره ماشین عروس
نظر بینندگان
!
!
!