جمعه ۲۲ فروردین ۱۳۹۹
پرشین خودرو
۱۵:۴۶ | ۱۳۹۵/۰۸/۱۹
شرکت‌های خودروساز فرانسه  قراردادهایی با ایران امضاء کردند
۱۵:۴۶ | ۱۳۹۵/۰۸/۱۹
اجاره خودرو
سفیر فرانسه

شرکت‌های خودروساز فرانسه قراردادهایی با ایران امضاء کردند

پرشین خودرو: سفیر فرانسه در ایران گفت: فرانسه از منظر حقوقی برای تحریم‌های آمریکا علیه ایران هیچ ارزشی قائل نیست.

به گزارش «پرشین خودرو»، فرانسوا سنمو، ظهر امروز 19 آبان ماه در جمع اعضای هیات علمی دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه فردوسی، اظهار کرد: سیاست، اقتصاد و فرهنگ جزء اصلی روابط میان دو کشور فرانسه و ایران محسوب می‌شود.

وی با بیان اینکه از زمانی که به ایران آمدم با تمام انرژی در این سه زمینه کار می‌کنم، افزود: بودن در ایران به دو دلیل برای من یک مزیت بزرگ است، دلیل اول اینکه ایران یک کشور نیست و یک قاره است با چندین هزار سال پیشینه تاریخی که توسط شعرای شما چقدر خوب به دنیا شناسانده می‌شود.

سنمو تصریح کرد: همیشه برای من یک رویا بود که ماموریتم را در ایران انجام دهم، آوای کلمه خراسان نیز برای من بسیار زیبا است و یادآور جاده ابریشم است.

وی با تاکید بر اینکه فاز جدیدی که ایران وارد آن شده بسیار مهم و با اهمیت است، خاطرنشان کرد: این مرحله باعث گشایش اقتصاد ایران می‌شود و این کشور جایگاه خود را به عنوان یک ملت بزرگ در میان سایر ملت‌های بزرگ پیدا می‌کند.

سفیر کشور فرانسه در ایران با بیان اینکه در زمینه توسعه اقتصادی مسائل خیلی سریع پیش‌می‌رود، اضافه کرد: در صورتی که رشد اقتصادی ایران در سالهای گذشته صفر بود اما امروز شاهد افزایش آن هستیم و طبق آمار ارایه شده توسط صندوق بین‌المللی پول شاهد رشد 4 درصدی اقتصاد ایران در سه ماهه اول سال 95 بودیم.

وی ادامه داد: برداشته شدن تحریم‌ها در ژانویه 2016 باعث پویایی صادرات ایران شد که به سطح قبل از اعمال تحریم‌ها رسید، البته در زمینه صادرات غیر نفتی نیز شاهد افزایش بودیم، روابط تجاری ایران که کاهش پیدا کرده بود امیدواریم تا دو سال آینده افزایش پیدا کند و به سطحی برسد که در سال 2011 شاهد آن بودیم.

وی ادامه داد: همانطور که می‌دانید مساله توسعه سرمایه‌گذاری مورد توجه مقامات ایرانی قرار گرفته و یک اولویت حساب می‌شود، برای توسعه روابط در زمینه‌های مختلف مثل حمل و نقل و رسیدن به این هدف حجم سرمایه‌گذاری 800 میلیارد دلاری در نظر گرفته شده که یک چهارم این عدد برای صنعت نفت و گاز پیش‌بینی شده است.

وی با تاکید بر اینکه شرکت‌های فرانسوی در سه بخش نقش مهمی دارند، گفت: یکی در زمینه موتور است دیگری اتومبیل، در این زمینه یک سری قراردادهایی امضا شده و بزرگترین شرکت‌های خودروساز فرانسه که شامل پژو، رنو و سیتروئن هستند قراردادهایی با ایران امضاء کردند و هر سه شرکت تمایل دارند شراکت‌هایی با ایران در زمینه خودرو داشته باشند.

سنمو ادامه داد: این قراردادها برای تولید نسل جدیدی از خودروها با موتورهای جدیدی است که هم باعث کاهش مصرف سوخت می‌شوند و هم مسائل مربوط به محیط‌زیست را رعایت می‌کنند، در سال 2017 شاهد حضور این خودروها در جاده‌های ایران خواهیم بود.

وی افزود: بخش بعدی که مورد توجه شرکت‌های فرانسوی است مربوط به نفت و گاز است که در این رابطه بین دو کشور توافق‌هایی صورت گرفته است. البته حوزه هوانوردی نیز بسیار حائز اهمیت است و مقامات ایرانی در این رابطه در حال مذاکره با شرکت‌های ایرباس و بوینگ هستند، البته آنها مجوزهایی از اوفک دریافت کردند که از اجرای تحریم‌های آمریکا مراقبت می‌کنند.

سنمو خاطرنشان کرد: البته در زمینه حقوقی فرانسه هیچ‌گونه ارزشی برای تحریم‌های آمریکا قائل نیست، چرا که یک جانبه و فراسرزمینی است و به این معنا که اثراتی که می‌توانند داشته باشد در خود خاک می‌تواند تاثیرگذار باشد.

سفیر کشور فرانسه در ایران با اشاره به این که مذاکرات با ایرباس در حال پیشروی است، اظهار کرد: امیدواریم به زودی این مذاکرات به سرانجام برسد و ایران هواپیماهای جدیدی را تحویل بگیرد.

سنمو با بیان اینکه تحریم‌های بانکی آمریکا مانع نشدند تا قراردادهای بزرگی در زمینه نفت و اتومبیل با ایران امضا نشود، گفت: شرکت‌های ایرانی می‌توانند با حدود 30 بانک فرانسوی همکاری داشته باشد که این 30 بانک محدودیت‌هایی که بر اثر تحریم‌ها بانک‌های بزرگ فرانسوی دارد، ندارند.

سنمو با بیان اینکه ملت ایران یک پروژه اصلاح اقتصادی را آغاز کرده است، اضافه کرد: هیچ راه حل اقتصادی نمی‌تواند کوتاه مدت در نظر گرفته شود و باید منتظر نتایج آن باشیم، البته چنین راه‌حل‌هایی اهمیت سیاسی هم پیدا می‌کند و تصمیم‌هایی که گرفته می‌شود می‌تواند منجر به توسعه اقتصادی و همکاری کشورها شود.

وی ادامه داد: صحبت‌هایی دیگری هم در مورد فازهای تاریخی که مربوط به گذشته است مطرح شد، ما وارد فاز جدیدی شده‌ایم و می‌خواهیم در این رابطه صحبت کنیم، من اصلا این انتظار را نداشتم که خودم را در مقابل یک دادگاه بیابم.

سنمو با اشاره به اینکه من از آنالیز گذشته بدم نمی‌آید اما استدلال‌هایی شد که گویی من در یک دادگاه قرار گرفته‌ام و اینجا نیستم که صحبتی به آرامی در میان دانشگاهیان داشته باشم، تصریح کرد: اما می‌خواهم پاسخگوی اتهاماتی باشم که در رابطه با حمایت فرانسه از داعش مطرح شد که به نظر من این صحبت نامناسب و توهین آمیز بود.

سفیر فرانسه در ایران یادآور شد:230 نفر از هم‌وطنان من توسط این سازمان (داعش) کشته شدند و فرانسه در حال جنگ و مبارزه با داعش است.

سنمو همچنین اعلام کرد: در یک ماه آینده وزیر آموزش عالی فرانسه همراه با مسئولین دانشگاه‌های فرانسوی به ایران خواهند آمد و در آنجا با همتایان ایرانی خود صحبت خواهند کرد و من همچنان تاکید می‌کنم توسعه همکاری‌های دانشگاهی میان دو کشور جزو اولویت‌های ماست.

منبع: ایسنا

برچسب ها:
سفیر فرانسه
نظر بینندگان
!
!
!