سه شنبه ۱۷ تیر ۱۳۹۹
پرشین خودرو
۱۱:۱۷ | ۱۳۹۵/۰۸/۲۰
 برای نخستین بار در کشور  موتورسیکلت طراحی می شود
۱۱:۱۷ | ۱۳۹۵/۰۸/۲۰
اجاره خودرو

برای نخستین بار در کشور موتورسیکلت طراحی می شود

پرشین خودرو: براساس مصوبه وزارت صنعت، معدن و تجارت تولیدکنندگان موتورسیکلت داخلی که ثبت سفارش آنها تا سوم تیر ۹۵ بوده اجازه دارند تا پایان سال اقدام به تولید و شماره‌گذاری موتورسیکلت‌های کاربراتوری کنند

به گزارش «پرشین خودرو»،  در چند روز گذشته برخی سایت‌ها از ممنوعیت تولید و پلاک‌گذاری این نوع موتورسیکلت‌ها از روز اول مهر خبر می‌دهند.


پلاک‌گذاری بعضی کاربراتوری‌ها
سرهنگ سعید روحی، معاون فنی پلیس راهور، در بحث شماره‌گذاری موتورسیکلت‌های کاربراتوری به گفت: بر اساس مذاکرات اولیه قرار بود تولید و شماره‌گذاری موتورسیکلت‌های کاربراتوری از اول مهر ممنوع شود اما در ادامه با توجه به شرایط این صنعت و براساس شروط تعیین شده، قرار شد تولید موتورسیکلت‌های کاربراتوری تا پایان سال، اجازه تولید داشته باشند و شماره‌گذاری شوند.

درنتیجه اعلام شد مشخصات موتورسیکلت‌هایی که انجین آنها پیش از مصوبه، ثبت سفارش شده به وزارت صنعت، معدن و تجارت اعلام و در ادامه تولید و پلاک‌گذاری شوند. وی افزود: اما موتورسیکلت‌هایی که بعد از این تاریخ (سوم تیر ۹۵) ثبت‌سفارش شده باشند به هیچ عنوان اجازه تولید نداشته و پلاک نخواهند شد.

معاون فنی پلیس راهور در پاسخ به این پرسش که آیا پلیس راهور در ادامه این سیاست برنامه‌ای برای جمع‌آوری موتورسیکلت‌های کاربراتوری دارد، گفت: جمع‌آوری وسایل نقلیه و موتورسیکلت‌هایی که به سن فرسودگی رسیده باشند به نحوی که از سوی دولت تعیین شده باشد، از سیستم حمل‌ونقل کشوری خارج می‌شوند.

بنابراین این طرح درباره خودروها اجرا شده است.  در رابطه با موتورسیکلت‌ها کار در سال‌های گذشته به این شکل بود که موتورسیکلت‌ها از طریق شرکت تولیدکننده اسقاط و مدل جدید جایگزین آنها به راکبان تحویل داده می‌شد. به این ترتیب مجرای جایگزینی به طور عموم با شرکت‌های سازنده بود.


وی با بیان اینکه در این رابطه باید مجموعه‌ای طراحی و تدابیر تشویقی درنظر گرفته شود، تصریح کرد: همان روندی که برای خودروها انجام شد و صاحبان خودروهای در سن فرسودگی اجازه اسقاط آن و دریافت مبلغی (بین ۲میلیون تا ۲میلیون و ۲۰۰هزار تومان) را داشتند، البته سیاست‌های تشویقی ارتباطی با پلیس راهور ندارد و باید از بخش‌های دیگر دنبال شود.


سرهنگ روحی در ادامه گفت: این قوانین تشویقی هنوز برای موتورسیکلت‌ها اعمال نشده است ضمن آنکه محدودیتی نیز وجود ندارد و در نهایت این وظیفه دولت است که برای جمع‌آوری موتورسیکلت‌های فرسوده برنامه‌ای تدوین و اجرا شود.


همت در طراحی بومی
سلامت جسمی یکی از مهم‌ترین نعمت‌های خدادادی است که در دین سفارش‌های زیادی نیز برای حفظ آن شده زیرا بیماری ضمن آنکه فرد و اطرافیان او را درگیر چالش‌هایی می‌کند، برای اقتصاد کشور نیز هزینه‌های زیادی به‌دنبال دارد. امروز یکی از دلایل بیماری‌های قلبی و ریوی و نیز پایین آمدن سن سکته قلبی مربوط به محیط‌زیست و آلودگی هواست؛ امری که یکی از موضوع‌های مهم در دستور کار ارگان‌ها و نهادهای دولتی است.

در این راستا یکی از این برنامه‌ها، خارج کردن موتورسیکلت‌های کاربراتوری از گردونه فعالیت است که به گفته کارشناسان، آلایندگی آن چند برابر خودروها بوده و ضروری است از سیستم حمل‌ونقل کشور خارج شوند. در گزارش‌هایی که صمت در حوزه صنعت موتورسیکلت داشته، برخی سازندگان قطعات این صنعت عنوان کرده‌اند که انژکتور نیز آلایندگی خاص خود را دارد.

به گفته سیدوحید حسینی، مدیرعامل شرکت کنترل کیفیت هوا، لازم است ابتدا سرمایه‌گذاری‌ها به سمت موتورسیکلت‌های برقی سوق داده شوند. در این راستا شهرداری نیز سیستم‌های تشویقی برای خرید موتورسیکلت‌های برقی اعم از پرداخت تسهیلات، رایگان بودن پارکینگ‌ها، ایستگاه‌های شارژ و... تعیین کرده است.

همچنین برای آنکه ارز کمتری از کشور خارج شود باید ساخت این موتورسیکلت‌ها در داخل به شکل زیربنایی آغاز شود. این مسئله بهانه‌ای شد تا سراغ یکی از طراحان موتورسیکلت برقی برویم و مسیر کار کشور روی این موتورسیکلت را از وی جویا شویم تا مشخص شود کشور در ساخت موتورسیکلت‌های برقی در کدام ایستگاه قرار دارد.

اصغر خرم، کارشناس تحقیق و توسعه و طراح موتورسیکلت‌های برقی در این‌باره  گفت: امروز دو نوع از این موتورسیکلت‌ها در کشور طراحی و در حال ساخت است. نوع نخست که کار طراحی آن به پایان رسیده در مراحل ساخت قطعات قرار دارد و دومین موتورسیکلت برقی نیز به زودی طراحی آن به پایان می‌رسد و وارد خط تولید می‌شود.

به طور کلی یکی از شرکت‌های داخلی در حال طراحی و ساخت موتورسیکلت‌های برقی در کشور است. وی ادامه داد: ۲۵ نفر از فارغ‌التحصیلان دانشگاه صنعتی شریف و دانشگاه تهران روی پروژه این دو نوع موتورسیکلت کار کرده‌اند و کار طراحی و نمونه‌سازی نخستین موتورسیکلت برقی بومی ۱۵ ماه (تابستان ۹۳ تا فروردین ۹۵) به طول انجامید و درنهایت اسفند ۹۴ از آن رونمایی شد و امروز نیز در حال کارهای نهایی تولید آن هستیم. این طراح صنعتی تصریح کرد: موتورسیکلت تمام برقی برای نخستین‌بار در کشور طراحی و ساخته می‌شود ضمن آنکه طراحی موتورسیکلت نیز برای نخستین بار در کشور اتفاق افتاده است.

خرم افزود: مشخصات موتورسیکلت برقی تولید شده بسته به آپشن‌هایی که راکب به آن نیاز دارد از توان‌های پایین (۵۰ کیلومتر در ساعت) تا توان‌های بالا (یکصد و ۲۰ تا ۳۰ کیلومتر در ساعت) می‌تواند الکتروموتورهای آن را خریداری کند. او گفت: این مسافت‌ها تست شده و جواب داده است اما شاید در تست جاده این عدد ۱۱۵ کیلومتر باشد، این امر بستگی به آپشنی دارد که راکب انتخاب می‌کند زیرا سرعت باتری ۳ کیلووات با ۸ کیلووات متفاوت است.

این فعال صنعت موتورسیکلت تاکید کرد: این‌گونه نخواهد بود که یکصد و ۲۰ کیلومتر در ساعت به ۷۰ کیلومتر در ساعت افت کند زیرا تمام اعداد با باتری و الکتروموتور قابل تغییر است. خرم در پاسخ به این پرسش که عنوان می‌شود باتری سنگینی خود را دارد در نتیجه شتاب این موتورسیکلت‌ها کاهش می‌یابد، گفت: تمام این مسائل به باتری و الکتروموتوری که استفاده می‌شود، بستگی دارد زیرا باتری اصلی‌ترین قسمت موتورسیکلت برقی است و جدا از طراحی مکانیکی و بدنه که به طور کامل در شرکت بناشریف و جهان‌رو انجام شد روی باتری‌ها نیز گروهی جداگانه که همگی کارشناس برق بودند کار انجام شده و باترهای این نوع موتورسیکلت از بهترین باتری‌های پاناسونیک است.

وی در توضیح باتری موتورسیکلت برقی گفت: هر باتری یک سلسله سلول دارد و بسته به نوع سلولی که در باتری به کار می‌رود ظرفیت و آمپر بالاتر رفته و روی شتاب و سرعت دستگاه تاثیر خواهد داشت. او افزود: نوعی از باتری‌ها لیتیوم است که بهترین باتری دنیاست این باتری حتی روی موبایل و لپ‌تاپ نیز استفاده می‌شود، سبک و کوچک بوده و در عین کوچک بودن ظرفیت بالایی در خود جای می‌دهد.

باتری دیگری که در حال استفاده است و لیتیوم اسید بوده که به طور تقریبی موتورسیکلت‌های برقی چینی از این نوع باتری‌ها که ارزان‌قیمت هستند، استفاده می‌کنند. این طراح در تفاوت باتری‌ها اظهار کرد: باتری‌های لیتیومی عمر بالایی دارند و شرکت پاناسونیک تا بالای ۲هزار سیکل را برای این باتری‌ها (۲هزار شارژ از صفر تا صد) تضمین کرده است.

خرم اشاره کرد: از این‌رو بسته به ظرفیت باتری، مشخص است که موتورسیکلت تا چه اندازه می‌تواند سرعت داشته باشد و توان کشش آن چقدر بوده و چقدر می‌تواند تولید گشتاور داشته و چه وزنی را جابه‌جا کند. در این رابطه موتورسیکلت‌های برقی طراحی شده در داخل با آزمون‌هایی که انجام داده با ۴ سرنشین مشکلی نداشته است. حتی در شیب پارکینگ‌ها نیز با ۳ سرنشین آزمایش شده و جواب داده است.

وی از دیگر امتیازات موتورسیکلت بومی را مدیریت باتری‌ها دانست و گفت: در هر پک بین ۱۲۰ تا ۲۴۰ سلول کنار یکدیگر چیده شده و زمانی که باتری به شارژ زده یا زمانی که رانندگی انجام می‌شود، نباید تعادل آنها برهم بخورد. از این رو با تلاش کارشناسان برق این پروژه، مدیریت باتری (Battery Management) در آن نصب می‌شود تا سلول‌ها را در داخل باتری بالانس کند. خرم در پاسخ به این پرسش که طراحی یک موتورسیکلت به چه میزان زمان نیاز دارد، گفت: از طراحی، امکان‌سنجی طرح تا طراحی مفهومی، طراحی جزییات و درنهایت طراحی نمونه‌سازی به‌طور معمول ۱۵ ماه زمان لازم است.

طراح موتورسیکلت‌های برقی درنهایت درباره توجه به سلیقه مصرف‌کننده در طراح موتورسیکلت گفت: در طراحی اولیه شاید ۵۰ طرح مختلف تولید شود و با جمع‌بندی در نهایت یک طرح انتخاب می‌شود. در طول کار شاید نمونه اولیه با نمونه ثانویه متفاوت باشد زیرا بازخورد و سلیقه‌ها پس از نمونه اولیه رصد می‌شود و بارها نمونه‌سازی تکرار شده تا به نمونه اصلی برسیم.

منبع: صمت

اجاره ماشین عروس
نظر بینندگان
!
!
!