پنجشنبه ۲۶ تیر ۱۳۹۹
پرشین خودرو
۱۰:۱۷ | ۱۳۹۰/۰۶/۲۸
روآ مهرماه از چرخه تولید خارج می‌شود
۱۰:۱۷ | ۱۳۹۰/۰۶/۲۸
اجاره خودرو
مومنی، خبر داد:

روآ مهرماه از چرخه تولید خارج می‌شود

پرشین‌خودرو: مومنی در خصوص عدم شماره گذاری خودرو فراز گفت: کشنده فراز همان هوو است. یک‌بار درگذشته هوو تائید و شماره‌گذاری شد و حوادث ناگواری توسط این خودرو رخ داد. مسئولانی که این خودرو را تائید کرده بودند بار دیگر مدعی شدند این خودرو ایمن نیست و ایراداتی دارد.

به گزارش«پرشین‌خودرو» به نقل از مهر، ‌به بهانه آغاز سال تحصیلی و بازگشایی مدارس و اطلاع از آخرین تمهیدات پلیس برای کنترل ترافیک و برنامه‌های پیش‌روی پلیس راهور با سردار اسکندر مومنی رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی به گفتگو نشستیم که در ادامه می‌خوانید:

مهمترین برنامه‌های پلیس که در سال گذشته به نتیجه رسید چه بود؟

سردار اسکندر مومنی رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی کشور؛ مهمترین برنامه سال گذشته تصویب قانون جدید راهنمایی و رانندگی بود. یکی از نقص‌های بزرگ قانون قبلی به روز نبودن آن بود چرا که قانون راهنمایی و رانندگی در سال 1350 به تصویب رسیده بود. تا آخرین روز کاری سال89 درگیر تصویب قانون جدید بودیم تا آنکه بالاخره شورای نگهبان این قانون را تصویب کرد. قانون جدید به هیچ وجه قابل مقایسه با گذشته نیست اگرچه هنوز هم ایراداتی دارد.

هوشمندسازی پلیس جزو برنامه‌های راهور بود، در این حوزه چه اقداماتی انجام شد؟

یکی دیگر از اولویت‌های پلیس هوشمندسازی بود. با توجه به توسعه کشور و راه‌ها و شهرهای دیگر امکان کنترل دستی و سنتی خودروها وجود ندارد. به همین منظور استفاده از امکانات سخت‌افزاری و نرم‌افزاری در دستور کار قرار گرفت تا در مکان‌هایی که نیروی پلیس حضور ندارد حضورش احساس شود. هم اکنون دانش کنترل الکترونیکی جاده‎ها در اختیار ماست و کار هوشمندسازی بسیاری از جاده‌ها از جمله تهران - مشهد و اصفهان شیراز به پایان رسیده است. سیستم‌های بکارگیری شده توانایی ثبت سرعت و تخلفات را در شبانه‌روز دارند و جزو پیشرفته‌ترین سیستم‌های موجود در دنیا هستند. امسال هوشمند‌سازی سه هزار کیلومتر از راه‌ها را در دستور کار داریم. خوشبختانه با راه‌اندازی این سیستم و کنترل هوشمند میزان تخلفات رانندگان از 5 درصد به 7 دهم درصد کاهش یافت.

چه زمانی گواهینامه‌های قدیمی هوشمند می شوند؟

در گذشته مشخص نبود هر راننده چندبار مرتکب تخلف شده است و فرقی میان راننده متخلف و راننده قانون مدار نبود. همزمان با صدور گواهینامه هوشمند، سوابق هر راننده در چیپ الکترونیکی ذخیره می‌شود. به زودی فراخوان تعویض گواهینامه‌های قدیمی انجام می شود. این در حالی است که با بکارگیری دستگاه‌های جریمه الکترونیکی شاهد کاهش خطای ماموران در صدور قبض بودیم. با این حال قبض‌های کاغذی جریمه به زودی از چرخه خارج می‌شوند.

کنترل ترافیک کشور چگونه انجام می‌گیرد؟

هم اکنون کنترل ترافیک از طریق مرکز کنترل و فرماندهی ترافیک انجام می‌شود اما بزرگترین و پیشرفته‌ترین مرکز کنترل ترافیک خاورمیانه در فصل پاییز در تهران راه‌اندازی می‌شود.

متاسفانه برخی از ماموران مرتکب تخلف می‌شوند، برای برخورد با تخلفات این افراد چه تصیماتی دارید؟

همانطور که از مردم انتظار داریم که مرتکب تخلف نشوند مردم نیز انتظار دارند پلیس در حین اعمال قانون رفتار انسانی داشته باشد. معتقدم اعمال قانون منافاتی با رفتارهای مناسب و انسانی ندارد. برای نخستین‌بار تمامی افسران و درجه‌داران پلیس راهور در کلاس‌های استانداردسازی رفتار شرکت کردند.

چرا در تصادفات تنها راننده به عنوان مقصر اعلام می‌شود؟

در دیدگاه جدید پلیس توجه به همه مولفه‌های ترافیکی از جمله ایمنی راه و خودرو در دستور کار قرار دارد. تمام خودروها براساس قانون باید مجهز به ترمز ضد قفل و کیسه هوا باشند. بسیاری مدعی بودند خودروسازان به این مسئله تن نمی‌دهند اما سال گذشته تمامی خودروها به سیستم ترمز ضد قفل مجهز شده و امسال نیز نصب کیسه هوا را دنبال می‌کنیم. به دنبال حقوق و تکالیف هستیم. مردم مکلفند قانون را اجرا کنند اما حقوقشان نیز ایمنی راه و خودرو است.

چالش بزرگ و همیشگی پلیس مماشات با خودروسازان بود، چرا پلیس همیشه با خودروسازان کنار می‌آید؟

زمانی که قانون تصویب اما اجرا نشود دیگر گذشته است. وقتی قانون در ابتدای برنامه پنجم توسعه نصب کیسه هوا را الزامی می‌کند باید این قانون اجرا شود. اگر مصلحتی در عدم اجرای قانون وجود دارد یا خودروسازان توانایی انجام آن را ندارند باید از سوی قانونگذار مشخص و قانون لغو شود. پلیس در اجرای قانون کوتاه نمی‌آید. در قانون جدید راهور نمره منفی موضوعی بحث برانگیز بود اما مردم هیچ اعتراضی به این موضوع نکردند و قانون اجرا شد، نمی‌توان وقتی به خودروسازان می‌رسیم بگوییم قانون اجرا نشود.

پایان شهریور آخرین مهلت روآ برای نصب کیسه هوا است، پلیس این خودرو را شماره‌گذاری می کند؟

از نظر پلیس هر خودرویی که استانداردهای زیست‌محیطی، 55 گانه و ترمز ضدقفل و کیسه هوا را داشته باشد پلیس آن را شماره‌گذاری می‌کند. مسئولان ایران خودرو با مصوبه استاندارد و هیئت دولت خودشان تصمیم گرفتند روآ تا پایان شهریور تولید و شماره‌گذاری شده و پس از آن از چرخه تولید خارج شود. تعدادی از خودروها که تولید شده اند تا پایان شهریور شماره‌گذاری می‌شوند. به نظر می‌رسد ایران خودرو به تعهد خود ملزم است و دیگر روآ از مهرماه تولید نمی‌شود.

دلیل توقف شماره‌گذاری دو خودروی سایپا چیست؟

معتقدیم به صورت دفعی نمی‌توان تمام خودروها را به تجهیزات ایمنی مجهز کرد. به همین منظور طی یک فرایند زمانبندی شده به خودروسازان مهلت دادیم تا خودروهای خود را به کیسه هوا و ترمز ضد قفل مجهز کنند. به همین دلیل شماره‌گذاری خودروهایی که هنوز برای ایمنی آنها فکری نشده است را متوقف کردیم. خودروسازان متعهد هستند خودروها را تا پایان سال به کیسه هوا مجهز کنند.

کشنده فراز به بزرگترین مشکل پلیس در سال جاری تبدیل شده است، بالاخره این خودرو استاندارد هست یا نه؟

کشنده فراز همان هوو است. یک‌بار درگذشته هوو تائید و شماره‌گذاری شد و حوادث ناگواری توسط این خودرو رخ داد. مسئولانی که این خودرو را تائید کرده بودند بار دیگر مدعی شدند این خودرو ایمن نیست و ایراداتی دارد. بار دیگر هوو با نام فراز وارد کشور شده است. پلیس باید از ایمنی این خودرو اطمینان پیدا کند. متاسفانه در کشور، میدان تست خودرو نداریم و باید به تست‌های خارجی متکی باشیم. پلیس باید بتواند به صورت رندم خودروها را تست کند. اگر مراجع بالاتر پلیس را ملزم به شماره‌گذاری فراز کند به مردم می‌گوییم که این خودرو از نظر ما استاندارد نیست و ممکن است مشکلاتی برای آنها پدید آید.

نزدیک به 5 ماه از اجرای قانون جدید راهور می‌گذرد، مهمترین نتایج این قانون چیست؟

نقش قانون جدید در کاهش تصادفات اگرچه بی‌بدیل است اما مولفه های دیگر همانند همکاری مردم با پلیس بسیار بهبود یافته است. تا آخر تیرماه که سه ماه از زمان اجرای قانون جدید گذشته بود شاهد کاهش هزار و هفت نفری کشته‌ها، هفت‌هزار نفر مجروح و 20 درصدی تصادفات در کشور بودیم. همچنین سرعت در جاده های کشور 11 کیلومتر کاهش یافته است.

نقطه عطف این قانون چیست؟

کلیدی‌ترین موضوع قانون جدید مشخص شدن قصور دستگاه‌ها در تصادفات و تعیین سهم آنهاست. ضمن اینکه رفتار ترافیکی مردم پس از اجرای قانون بهبود یافته ست. امروزه 93 درصد جابه جایی انسان و کالا در کشور از طریق جاده و به صورت زمینی انجام می‌شود. براساس بررسی‌های کارشناسان یک تصادف خسارتی به طور میانگین یک میلیون و هشتصد هزار تومان خسارت برجای می‌گذارد. این در حالی است که تصادفات جاده‌ای منجر به جرح 45 میلیون تومان، تصادفات منجر به مرگ 180 میلیون تومان و هر تصادف منجر به معلولیت 280 میلیون تومان هزینه در بردارد.

نظر پلیس درمورد دیه 90 میلیونی چیست؟

آیا در یک تصادف فردی به صورت بی‌گناه و بودن تقصیر می‌میرد حق زندگی ندارد. فرزندان متوفی با 50 میلیون تومان چگونه به زندگی خود ادامه دهند. در کشورهای اروپایی دیه هر فرد به 500 هزار دلار هم می‌رسد این درحالی است که با توجه به کاهش تصادفات و تلفات، بیمه‌ها با کدام توجیه می‌خواهند حق بیمه را گران کنند. در پنج ماهه امسال یک میلیون خودرو وارد چرخه حمل و نقل شده و هزار نفر از کشته‌ها و هفت هزار نفر از مجروحان حوادث ترافیکی کاهش یافته است. در این مدت درآمد بیمه‌ها افزایش یافته و کمتر خسارت پرداخت کرده‌اند. مشخص است که با دیه 90 میلیونی نیز ورشکست نمی‌شوند.

تمهیدات پلیس برای سفرهای آخر شهریور چیست؟

هم اکنون در حال اجرای مرحله دوم طرح تابستانی هستیم. این مرحله که تا سوم مهرماه ادامه دارد با حضور تمامی دستگاه‌ها برگزار می‌شود. برای آخرین روزهای تعطیلات تابستانی 30 فروند انواع پرنده، هشت هزار تیم گشتی و 40 هزار نیروی پلیس به کارگیری می‌شوند. آمادگی کامل براس سفرهای پایان تابستان وجود دارد. این در حالی است که از رانندگان می‌خواهیم سفر خود را مدیریت کرده و ضمن رعایت آرامش از عجله و شتاب خودداری کنند. باید به حقوق یکدیگر در جاده احترام بگذاریم و از عجله و شتاب خودداری کنیم.

پلیس‌راه روستایی چه زمانی آغاز به کار می‌کند؟

متاسفانه پلیس راهور در تامین نیروی انسانی با مشکلات زیادی روبرو است. هم اکنون روستاها به دهستان و شهر تبدیل می‌شوند و جاده‌های روستایی به سرعت آسفالت شده و سرعت در آنها افزایش یافته است. به منظور کنترل تصادفات در جاده‌های فرعی تصمیم به راه‌اندازی پلیس‌راه روستایی گرفتیم و هسته اولیه آن تشکیل و کار خود را آغاز کرده است. درحال تکمیل و تجهیز این پلیس هستیم و تا پایان سال کار خود را به صورت رسمی آغاز می‌کنند.

در مناطقی که نیروی پلیس حضور ندارد، تخلفات را چگونه کنترل می‌کنید؟

اخیرا سیستم ثبت تخلفات با راه‌اندازی سایتی آغاز به کار کرده است. مردم می‌توانند از تخلفات رانندگی افراد فیلم و عکس تهیه کرده و در این سایت قرار دهند. پلیس پس از بررسی تصاویر ارسالی، متخلفان را جریمه می‌کند. این سایت پس از آزمایشات اولیه به طور رسمی کار خود را آغاز می‌کند.

نظر پلیس درباره آزادراه قم - گرمسار چیست؟

از نظر پلیس این آزادراه ایمن نیست و باید اصلاحاتی در آن انجام شود. با سازمان راهداری هماهنگی‌های لازم برای رفع نواقص انجام شده است.

و اما تمهیدات پلیس برای کاهش ترافیک مهرماه؟

با توجه به اینکه در مهرماه طول روز بلندتر است و زمان سفرها توزیع می‌شود ترافیک محسوس نیست. در مهرماه به ویژه هفته اول با توجه به تمرکز سفرهای درون شهری، تمامی خودروهای نو شماره که در طول 6 ماه وارد چرخه ترافیک شده‌اند خود را نشان می‌دهند. همچنین روزانه بیش از هزار خودرو جدید وارد خیابان‌های تهران می شود لذا افزایش 20 درصدی ترافیک خود را در مهر نشان می‌دهد. البته پلیس با بکارگیری انواع پرنده‌ها، تمامی نیروها از جمله بخش اداری در آماده باش کامل است. از والدین می‌خواهیم فرزندان خود را کمتر با وسیله نقلیه شخصی جابه جا کنند و خودروی خود را در مقابل مدرسه پارک نکنند چرا که این مسئله باعث افزایش ترافیک می‌شود.

اجاره ماشین عروس
نظر بینندگان
!
!
!