یكشنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۷
پرشین خودرو
امکان تولید تمام محصولات یک خودروسازی در ایران وجود ندارد
۱۱:۰۱ | ۱۳۹۵/۰۹/۲۰
iran zamin2
/اختصاصی/واردکننده و تولیدکننده از حضور مستقیم خودروسازان جهانی نفع می برد

امکان تولید تمام محصولات یک خودروسازی در ایران وجود ندارد

پرشین خودرو: یکی از اتفاقاتی که در ماه های گذشته بازار و صنعت خودرو را کمی تکان داده است، استقبال برندهای معتبر برای سرمایه گذاری مستقیم در صنعت خودروی کشور است که در صورت مدیریت درست، می تواند موجب رشد و توسعه صنعت خودروی کشور شود.

به گزارش خبرنگار «پرشین خودرو»، حضور برند رنو و احتمال ساخت برخی دیگر از برندهای خودروسازان جهانی در داخل برای تولید مستقیم خودرو، این سوال را ایجاد می کند که در صورت داخلی سازی خودروهای معروف در ایران، وضع واردات و سرمایه گذاری های انجام شده در این بخش چه می شود.


با حضور رنو در ایران اولین اتفاق رخ داد و بسیاری حضور همزمان نماینده رسمی شرکت مادر و حضور خود شرکت مادر برای تولید را عجیب می دانستند اما از نگاه واردکنندگان این اتفاق زیاد هم عجیب نیست و شاید باعث رشد فعالیت نماینده رسمی نیز شود.


فرهاد احتشام زاد رئیس فدراسیون واردات ایران، در گفت وگو با خبرنگار «پرشین خودرو» در این خصوص گفت: بی شک تنوع خودرویی برندهای معتبر جهان این فضا را ایجاد می کند که تعدادی از این خودروها داخلی سازی و برخی نیز تنها وارداتی باشند.


وی ادامه داد: هر خودرویی که در داخل ساخته شود، نیازی به واردات ندارد زیرا اصل داخلی سازی برای کاهش قیمت تمام شده است و این هدف با واردات منافات دارد.


احتشام زاد در مورد حضور رنو در ایران برای تولید اظهار داشت: در مورد داخلی سازی خودرو این نکته قابل تامل است که همه مدل های یک برند را نمی توان در یک مجموعه ساخت و این مهم امکان پذیر نیست و حتی در شرکت مادر نیز برای ساخت همه مدل های پرطرفدار از 5 سایت مختلف استفاده می شود و اینکه فکر کنیم رنو در تک سایت داخل ایران خود می تواند همه مدل های خود را تولید کند، اشتباه است.


رییس انجمن واردکنندگان خودرو تصریح کرد: یکی از اتفاقاتی که می توان افت تولید داخلی باشد، ساخت مدل های مختلف یک برند با تیراژ کم است که این اتفاق نه تنها سودی برای کشور ندارد بلکه این تولید را از صرفه اقتصادی خارج می کند.


وی خاطرنشان کرد: درست این است که چند مدل را در داخل تولید و سایر محصولات را در صورت ظرفیت داشتن بازار و استقبال داخلی، وارد کنیم و در مورد رنو نیز باید همین اتفاق رخ دهد.

نظر بینندگان
!
!
!