چهارشنبه ۲ مهر ۱۳۹۹
پرشین خودرو
۱۴:۵۷ | ۱۳۹۵/۰۹/۲۰
ATC چند هزار عبور از چراغ قرمز را هشدار داده است
۱۴:۵۷ | ۱۳۹۵/۰۹/۲۰
اجاره خودرو

ATC چند هزار عبور از چراغ قرمز را هشدار داده است

شرکت «مهاران» (شرکت سازنده ATC- سیستم کنترل هوشمند قطار) طی بیانیه ای احتمال هر گونه خطا در عملکرد این سیستم که منجر به وقوع سانحه شود را رد و قیمت 400 میلیارد تومانی این تجهیزات را تکذیب کرد.

به گزارش «پرشین خودرو»، طبق گفته شرکت مهاران؛ سیستم ATC تهران – مشهد ، تاکنون چند هزار افزایش سرعت غیر مجاز و عبور از چراغ قرمز را تشخیص داده و آن را با ترمز متوقف کرده که هر کدام از آنها از سانحه احتمالی جلوگیری کرده و در سانحه اخیر قطار مشهد هم عملکرد ATC موجب توقف قطار در 6 کیلومتر قبل از قطار بعدی شده است. پیرو بروز سانحه برخورد قطار در محور دامغان- سمنان و اعلام برخی نظرات کارشناسی مبنی بر خرابی سیستم ATC و ...شرک مهاران توضیحاتی را در این خصوص ارایه کرده است .

متن بیانیه شرکت مهاران به شرح زیر است :

در ابتدا ضایعه جانگداز سانحه قطار تبریز - مشهد را به هموطنان گرامی به ویژه هموطنان آذری تسلیت عرض می کند.

متاسفانه در جو ملتهبی که پس از این سانحه دلخراش ایجاد شد هجمه مهیبی از مطالبی کاملا غلط، غیر فنی و مخدوش مطرح گردیدکه این شرکت را بر آن داشت که علیرغم تصمیم قبلی مبنی بر عدم اظهار نظر عمومی، توضیحاتی را ارائه کند.

-1 شرکت مهندسی مهاران تنها دارنده دانش فنی و سازنده تجهیزات علائم و سیگنالینگ راه آهن و مترو نه تنها در ایران بلکه درخاورمیانه بوده و سیستم ATC یکی از 18 محصول این شرکت است. تأمین مواد اولیه محصولات در زمان انواع تحریم ها با شدت ها و حدت های مختلف ادامه داشته و هیچگاه متوقف نشده است. راز نهفته در مداومت در اجرای پروژه ها، تکیه بر دانش به دست آمده داخلی است .

-2 محصولات این شرکت مبتنی بر تکنولوژی روز و قابل رقابت با سازندگان خارجی بوده و از نظر تکنولوژی، ساختار و عملکرد مشابه تجهیزات معتبر خارجی است. تعداد شرکت های خارجی که در این زمینه و در این وسعت فعالیت می نمایند حدود ده شرکت در دنیا است و برهمین اساس قیمت جهانی تجهیزات را این شرکت ها تعیین می نمایند و در نتیجه قیمت بالای آن مانع تجهیز بسیاری از خطوط راه آهن در دنیا به سیستم علائم شده به عنوان مثال بیش از نیمی از خطوط راه آهن ترکیه فاقد سیستم علائم است.

-3 این شرکت از سال 1365 در حوزه علائم راه آهن پروژه های ملی متعددی را انجام داده است و در حوزه مترو نیز سیستم سیگنالینگ خطوط 3 و 4 مترو تهران – خط یک متروی مشهد – خط یک متروی شیراز و خط یک مترو اصفهان را اجرا کرده است.

-4 سیستم ATC این شرکت از سال 1387 در خط 4 و سپس در خط 3 مترو تهران در حال کار است. خط 4 مترو تهران بر اساس ارزیابی به عمل آمده ، کمترین خرابی را در بین کلیه خطوط مترو تهران داشته و مسافرانی که از این خط استفاده می کنند ، خصوصا در کلیه مراسمی که در میدان انقلاب و میدان آزادی برگزار می شود و ترافیک به اوج می رسد، استفاده مطلوب از این خط را تصدیق می کنند. بنابراین جدید بودن سیستم ATC در راه آهن که از سال 1394 مورد بهره برداری قرار گرفته است و خرابی آن واقعیت ندارد که در ادامه به آن پرداخته خواهد شد.

-5 با عنایت به سی سال فعالیت در این زمینه و آگاهی از کلیه سوانحی که در دنیا در طی این مدت واقع شده است، این اولین مورد در تاریخ است که سیستم علائم به درستی با وارد عمل شدن و متوقف کردن قطار در 6 کیلومتر مانده به وقوع سانحه، این اخطار را به کلیه متصدیان کنترل قطار و سیرو حرکت می دهد که خطردر کمین است و مراقب عملکرد خود باشند ولی بر عکس عوامل انسانی با غیر فعال کردن سیستم، قطار را به سوی سانحه سوق می دهند.

سیستم ATC تهران – مشهد ، تاکنون چند هزار افزایش سرعت غیر مجاز و عبور از چراغ قرمز را تشخیص داده و آن را با ترمز متوقف نموده که هر کدام از آنها از سانحه احتمالی جلوگیری نموده است همانطور که در این مورد نیز عملکرد آن موجب توقف قطار در 6 کیلومتر قبل از قطار بعدی شده است. موارد فوق مبین این واقعیت است که تلاش گسترده جهت عملیاتی نمودن این سیستم تاکنون از تعداد زیادی از وقایع احتمالی ممانعت به عمل آورده و موجب ارتقا در ایمنی سیرو حرکت قطارها شده است.

-6 به طور مثال در صورتیکه متصدی آژانس تاکسی ، دو خودرو پراید را به جای اعزام به دو مقصد ، اشتباهاً هر دو را به یک مقصد اعزام نماید قطعا کیفیت خودروی داخلی موجب اشتباه ایشان نبوده است و این مورد نیز که متصدی مرکز ترافیک حساب دو قطار را که یکی به علت خرابی متوقف شده و دیگری در حرکت بوده را نداشته است بهتر بود همچنان ادامه کار را به سیستم کنترل هوشمند واگذار می کرد.

-7 هزینه پروژه ATC تهران مشهد 400 میلیارد تومان اعلام گردیده است در حالیکه این پروژه در حقیقت ازدو بخش ATC و بلاک میانی تشکیل شده است که ATC شامل تجهیزات 50 ایستگاه و یکصد لکوموتیو و بلاک میانی شامل تجهیزات 50 ایستگاه و 189 ایستگاه میانی به فاصله حدود 4 کیلومتر که همگی با فیبر نوری به صورت شبکه وصل هستند و برق آنها نیز از طریق کابل کشی اختصاصی همراه با فیبرنوری در مسیر هزارکیلومتر تامین شده است.

هزینه ای که راه آهن برای ATC و بلاک میانی شامل تجهیزات، کابل کشی، نصب و راه اندازی ،آموزش وخدمات پس از فروش بی قید و شرط به این شرکت پرداخت نموده است به ترتیب 19 میلیارد و 25 میلیارد و درجمع چهل و چهار میلیارد تومان بوده است که یک دهم مبلغ اعلام شده است و این در حالیست که اگر این شرکت فقط بخش کابل کشی برق و فیبر نوری و مفصل زدن را به طول هزار کیلومتر یکجا به پیمانکار دیگری واگذار میکرد هزینه آن بیست میلیارد تومان می بود.

در مجموع کل درآمد این شرکت با 650 نفر پرسنل و 80 شرکت پیمانکار و سازنده جانبی در طی سی سال گذشته تا کنون به چهارصد میلیارد تومان نرسیده است که با یک حساب سرانگشتی نشان از عدم هرگونه ارزش افزوده ای برای شرکت است.

شبکه راه آهن به لحاظ گستردگی و عبور از مناطق صعب العبور در اجرا و بهره برداری سختی های خاص خود را دارد. به همین دلیل بیش از پیش ضروری است که با مکانیزه نمودن آن امکان افزایش بهره وری و استفاده بهینه از زیرساختهای موجودکه موجب افزایش سیر و حرکت ایمن می شود ، فراهم شود و در این میان نقش خطیر کلیه دست اندرکاران بویژه بهره برداران شبکه را برجسته تر می کند.

منبع: ایلنا

اجاره ماشین عروس
نظر بینندگان
!
!
!