سه شنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۸
پرشین خودرو
پشت پرده واگذاری سهام بانک پارسیان چه بود
۰۹:۳۰ | ۱۳۹۵/۰۹/۲۵
persiakhodro2

پشت پرده واگذاری سهام بانک پارسیان چه بود

پرشین خودرو:ایران‌خودرو در حالی به‌طور رسمی از واگذاری سهام بانک پارسیان و عرضه آن در بورس خبر داده که این اقدام در راستای الزام بانک مرکزی صورت گرفته است.

به گزارش «پرشین خودرو»، بنابر نامه‌ای که ایران‌خودرو به سازمان بورس و اوراق بهادار ارسال کرده، این شرکت قصد دارد سهام بانک پارسیان را در بلوک‌های حداکثر 10 درصدی واگذار کند. بر این اساس قرار است سهام مربوطه طی چهار روز (از 29 آذرماه تا دوم دی‌ماه امسال) در بورس عرضه شود.

ایران‌خودرو در حال حاضر 33 درصد از سهام بانک پارسیان را در اختیار دارد و آن طور که مسوولان این شرکت می‌گویند، واگذاری این سهام، به‌دلیل الزام بانک مرکزی است. اما این الزام از کجا آمده است؟ آیا اصلا بانک مرکزی می‌تواند به ایران‌خودرو یا هر خودروساز دیگری دستور واگذاری سهام شان در سیستم بانکی را بدهد؟

در پاسخ به این پرسش، یک منبع آگاه می‌گوید: الزام بانک مرکزی به ایران‌خودرو بابت فروش سهام بانک پارسیان، از مصوبه چند ماه پیش شورای پول و اعتبار مبنی‌بر افزایش حد اعتباری این خودروساز برای دریافت تسهیلات مالی، سرچشمه می‌گیرد.

به گفته وی، شورای پول و اعتبار به این شرط با افزایش حد اعتباری ایران‌خودرو موافقت کرده که این شرکت در عوض، سهام خود در بانک پارسیان را واگذار کند. این منبع آگاه تاکید می‌کند که اگر ایران‌خودرو سهامش در بانک پارسیان را واگذار نکند، آنگاه برای دریافت تسهیلات مالی از سیستم بانکی و افزایش حدود اعتباری (مطابق با شرط و شروطی که شورای پول و اعتبار برای این شرکت در نظر گرفته است)، دچار مشکل خواهد شد. هرچه هست، ایران‌خودرویی‌ها مطابق مصوبه شورای پول و اعتبار، سهام خود در بانک پارسیان را واگذار خواهند کرد و این در حالی است که اگر الزام بانک مرکزی در این مورد نبود، این شرکت تمایلی به فروش سهام مربوطه نداشت.

منبع: دنیای اقتصاد

نظر بینندگان
!
!
!