سه شنبه ۲ بهمن ۱۳۹۷
پرشین خودرو
افزایش قیمت خودروهای تولید داخل
۱۳:۳۹ | ۱۳۹۰/۰۷/۰۴
اجاره خودرو

افزایش قیمت خودروهای تولید داخل

پرشین خودرو: خودروهای تولید داخل درحالی بین 500 هزار تا حدود دو میلیون تومان بالاتر از قیمت كارخانجات در بازار عرضه می‌شود كه معاون امورصنایع و اقتصادی وزارت صنعت، معدن و تجارت با اعلام نهایی قیمت خودرو بر این افزایش قیمت‌ها صحه گذاشت.

به گزارش«پرشین خودرو» به نقل از ایرنا، افشین روغنی، پس از اعلام قیمت‌های نهایی خودرو تصریح كرد: با شفاف شدن قیمت‌ها مردم می‌توانند با خیال راحت نسبت به خریدهایی كه مد نظر دارند، اقدام كنند.

روغنی در حالی اقدام به اعلام قیمت‌های نهایی خودروهای تولید داخل كرد كه سازمان حمایت از مصرف‌كنندگان و تولیدكنندگان هنوز نسبت به این قیمت‌ها واكنشی نشان نداده است.

خودروهای تولید داخل طی روزهای گذشته بر سر دوراهی افزایش و یا ثبات قیمت‌ها گرفتار بودند. فشارها برای افزایش قیمت‌های رسمی و مقاومت در مقابل آن در حالی صورت می‌گیرد كه به گفته مسئولان تمام خودروسازان تقاضای افزایش قیمت محصولات خود را داده و خواستار توجه به عوامل بیرونی برای افزایش قیمت و حذف سود دلالان از این حوزه شدند.

افزایش قیمت خودروهای تولید داخل در حالی صورت گرفته كه قیمت جهانی خودرو به طور كلی رو به كاهش نهاده است و خودروهایی با كیفیت به مراتب بالاتر از خودروهای تولید داخل، در بازارهای منطقه با نرخ‌هایی معادل حتی 50 درصد داخل ایران به فروش می‌رسند.

بسیاری از كارشناسان معتقدند: در صورتی كه دولت تعرفه واردات خودرو‌های خارجی را حتی 10 تا 20 درصد كاهش دهد، به دلیل اختلاف فاحش كیفیت، بسیاری از خودرو‌سازان داخل حتی با كاهش قیمت هم قادر به رقابت فروش محصولات با آنها نخواهند بود.

خودروسازان افزایش تورم در جامعه، افزایش نرخ ارز، قیمت مواد اولیه، حقوق و دستمزد كارگران، هزینه‌های سربار از جمله انرژی و عوامل عمومی موثر در افزایش قیمت سایر محصولات را از عوامل اصلی تاثیرگذار در افزایش قیمت خودرو ذكر كردند.

از سوی دیگر بسیاری از كارشناسان خواهان اعمال قانون حمایت از حقوق مصرف‌كننده در قیمت‌گذاری خودرو بوده و اذعان می‌كنند در شرایط فعلی نیز قیمت بسیاری از خودروهای تولید داخل ناعادلانه بوده و بسیار بالاتر از قیمت خودرو در بازارهای جهانی است. این عده معتقدند بسیاری از خودروهای داخلی از كیفیت و استاندارد لازم برخوردار نبوده و در عین حال با قیمتی بالاتر و حتی دو برابر یا بیشتر از مشابه خارجی در بازار عرضه می‌شوند.

افزایش قیمت خودرو به نفع تولیدكنندگان

دبیرانجمن سازندگان قطعات و مجموعه‌های خودرو ضمن اعلام موافقت با افزایش قیمت خودروی تولید داخل اظهار داشت: قیمت خودرو باید به نفع تولیدكنندگان افزایش پیدا كند نه به صورت فعلی كه مشاهده می‌شود سود ناشی از افزایش قیمت‌ها در بازار به دلالان تعلق می‌گیرد.

ساسان قربانی، افزود: در حال حاضر شركت‌های قطعه‌سازی نتوانسته‌اند به صورت رسمی قیمت محصولات خود را افزایش دهند كه این امر باعث شده تا این قیمت‌ها به صورت خودجوش در بازار افزایش پیدا كند.

وی با اشاره به وجود تفاوت قیمت بین خودروهای عرضه شده در بازار و قیمت اصلی محصولات شركت‌های خودروسازی بیان كرد: شركت‌های قطعه‌سازی با خودروسازان مذاكراتی را انجام داده و خواستار افزایش قیمت خودروها و انتقال مابه التفاوت آن به تولیدكنندگان قطعات خودرو شدند زیرا 85 درصد قیمت خودرو مربوط به قطعات آن است.

وی تاكید كرد: خودروسازان با این امر مخالفتی ندارند ولی اعلام می‌كنند كه افزایش قیمت‌ها در اختیار آنان نیست و سقف قیمتی تولیدات آنان ثابت است.

قربانی اظهار داشت: این اظهارات در حالی صورت می‌گیرد كه قطعه‌سازان تحت فشار شدیدی قرار دارند و به آنان گفته می‌شود چون با شركت‌های تولید‌كننده خودرو قرارداد دارند، باید طبق قراردادها و قیمت‌های قبلی تولید كنند.

دبیر انجمن سازندگان قطعات و مجموعه‌های خودرو متذكر شد: باید در نظر داشت كه قراردادهای منعقد شده بین تولیدكنندگان قطعات و خودروسازان زمانی صورت گرفته كه هزینه‌های تولید بسیار پائین‌تر بوده و در شرایط كنونی كه شاهد افزایش قیمت تمام كالاها هستیم تولیدكنندگان قادر به ادامه تولید با قیمت‌های قبلی نیستند.

افزایش قیمت‌ها طبیعی است

معاونت بازاریابی و فروش ایران‌خودرو با اعلام اینكه به دنبال افزایش قیمت‌ها نیستیم، گفت: با توجه به شرایط موجود افزایش قیمت‌ها طبیعی است كه در این راستا پیشنهاداتی نیز به كمیته خودرو داده شده و از آنها خواسته شده تا برای حمایت از تولید هر چه سریعتر در این خصوص تصمیم‌گیری كنند.

علی اصغر سرایی‌نیا، خاطرنشان كرد: در حال حاضر سود فروش خودرو تنها به جیب دلالان می‌رود و تولید‌كننده و مصرف‌كننده بهره‌ای از آن ندارند.

وی ادامه داد: اگر بازار در اختیار تولیدكنندگان باشد و آنها به طور مستقیم قادر به تصمیم‌گیری در تعیین قیمت خودرو باشند، سود واسطه‌ها حذف شده و به بخش تولید اختصاص پیدا می‌كند كه به نفع صنعت و در راستای حمایت از تولید داخلی نیز است.

چاره‌ای جز افزایش قیمت‌ها وجود ندارد

دبیر انجمن خودروسازان نیز عنوان داشت: با توجه به افزایش نرخ ارز و سایر هزینه‌های سربار، خودروسازان چاره‌ای جز افزایش قیمت‌ها ندارند.

احمد نعمت بخش، با اشاره به تاثیرپذیری خودرو از عوامل داخلی و خارجی در تعیین قیمت‌ها، تصریح كرد: باید توجه داشت در چند ماه گذشته با اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها، بسیاری از هزینه‌های تولید افزایش یافته كه تاثیر به سزایی در افزایش قیمت تمام شده محصولات دارد. از سوی دیگر شاهد افزایش نرخ ارز بودیم كه در سطوح متفاوت خودروها از آن تاثیر پذیرفتند.

نعمت بخش معتقد است: خودرو باید در حاشیه بازار به فروش برسد و قیمت‌گذاری آن نباید به صورت دستوری اعمال شود.

وی با اشاره به ایجاد رانت در بازار خودرو گفت: یك خودرو 30 میلیون تومانی در بازار با قیمت35 میلیون تومان به فروش می‌رسد كه باعث ایجاد دلالی دربازار خودرو می‌شود در حالی كه با آزاد شدن قیمت‌ها براساس عرضه و تقاضا، سود كارخانجات افزایش می‌یابد.

از نگاهی دیگر بسیاری از مسئولان دولتی اعتقاد دارند كه برای تعدیل قیمت‌های فروش محصولات تولیدی، خودروسازان باید برای ارتقا سطح كیفی محصولات و روزآمد و كیفی کردن ارائه خدمات پس از فروش خودروهای تولیدی برنامه‌ریزی كرده و برای افزایش بهره‌وری در كارخانجات خود تلاش كنند.

نظر بینندگان
!
!
!