یكشنبه ۹ آذر ۱۳۹۹
پرشین خودرو
۱۴:۵۴ | ۱۳۹۰/۰۷/۰۴
پرداخت یارانه بلیت حمل و نقل همگانی
۱۴:۵۴ | ۱۳۹۰/۰۷/۰۴
اجاره خودرو

پرداخت یارانه بلیت حمل و نقل همگانی

پرشین خودرو: قائم مقام سازمان شهرداری‌‌ها و دهیاری‌های کشور از پرداخت مرحله اول یارانه بلیت حمل ونقل عمومی شهری خبر داد و گفت: در چند روز آینده بخش نخست یارانه بلیت حمل ونقل همگانی شهری سال1390 پرداخت می‌شود.

به گزارش«پرشین خودرو» به نقل از واحد مرکزی خبر‌، تابش‌فر افزود: امسال نخستین بار چهار هزار میلیارد ریال با رشد یک و نیم برابری در مقایسه با پارسال به یارانه بلیط حمل ونقل همگانی شهری اختصاص یافته است.

از چهار هزار میلیارد ریالی که امسال به یارانه بلیت حمل ونقل همگانی در کشور اختصاص یافته، سه هزار میلیارد ریال بابت یارانه بلیط حمل و نقل همگانی شهری (اتوبوس) و یک هزار میلیارد ریال نیز به یارانه بلیت متروی تهران وسایر قطار شهری‌ها اختصاص دارد.

تابش‌فر اعلام کرد: با اهتمام ویژه دستگاه‌های دولتی ذیربط خصوصا وزارت کشور سعی شد در آستانه هفته دفاع مقدس و اول مهر 64 درصد این یارانه بیش از 2400 میلیارد ریال ظرف روزهای آینده تخصیص یابد و امیدواریم با مساعدت ویژه انجام گرفته، زمینه خدمت‌‌رسانی بهتر به شهروندان و تامین هزینه‌های شرکت‌ها و سازمان‌های اتوبوسرانی و مترو در نیمه دوم امسال ازجانب شهرداری‌ها فراهم شود.

قائم مقام سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور‌همچنین گفت: معاونت هماهنگی امور عمرانی وزارت کشور و سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور با توجه به اهداف و وظایف خود در زمینه حمایت و پشتیبانی از مدیریت شهری و ارتقای سطح خدمت‌رسانی شهرداری‌ها به شهروندان به ویژه در حوزه حمل ونقل عمومی شهری همزمان با اول مهر، برنامه‌های مختلفی را طراحی و اجرا کرده است.

تابش‌فر به تهیه وابلاغ طرح استقبال از مهر به استانداری‌ها با امضای وزیر کشور اشاره کرد وگفت: همانند سال‌های قبل، امسال نیز همزمان با فرارسیدن اول مهر زمان بازگشائی مدارس و دانشگاه‌ها دستورالعمل استقبال از مهر تهیه و با امضا وزیر کشور به استانداری‌ها ابلاغ شد.

وی گفت: این ستاد در استان به ریاست استانداران، در شهرها به ریاست فرمانداران و در بخش به ریاست بخشداران با حضور نمایندگان دستگاه‌های مرتبط تشکیل می‌شود که شهرداران و دهیاران برای هماهنگی بیشتر در ستادهای شهر و بخش حضور دارند.

وی اهداف طرح استقبال از مهر که از 20 شهریور تا 15 مهر اجرائی می‌شود را این چنین برشمرد: ارتقای سطح فرهنگ بهداشتی دانش‌آموزان بعنوان آینده سازان جامعه‌، افزایش سطح رضایتمندی شهروندان، جلب مشارکت‌های همگانی در دستیابی به شهر و روستایی سبز‌، پاک و ایمن، کنترل بهداشت محیط مدارس، تامین و حفظ ارتقای سلامت روانی و بهداشتی دانش‌آموزان، کاهش بار ترافیکی ناشی از ترددهای مهر، فرهنگسازی و ترغیب دانش‌آموزان به حفظ پاکیزگی شهر و روستا، ترویج فرهنگ تفکیک زباله از مبداء و ترویج فرهنگ حفاظت از فضای سبز به منظور کاهش هزینه‌های نگهداری این فضاها.

فراهم شدن زمینه بهره‌مندی شهرداری‌ها از تسهیلات ارزی2 میلیارد دلاری

قائم مقام سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور اعلام کرد‌: به منظور بهره‌مندی شهرداری‌ها از تسهیلات ارزی2 میلیارد دلاری مصوب قانون بودجه سال 90 کل کشور از محل صندوق توسعه ملی‌، با پی‌گیری‌های صورت گرفته خوشبختانه شاهد نهایی شدن وتعیین بانک عامل برای استفاده شهرداری‌ها از این تسهیلات در قالب عقود اسلامی هستیم.

تابش‌فر گفت: این اعتبارات با تخصیص یک و نیم برابری معادل ریالی منابع مزبور ازجانب بانک عامل برای تامین بخش ریالی مورد نیاز در اختیار شهرداری‌ها قرار می گیرد و امید است که جهت بهره‌گیری از این فرصت برای توسعه قطارشهری‌ها و بازیافت زباله درکلانشهرها وسایر شهرهای کشور، گام‌های اساسی در زمینه رفع مشکلات زیست محیطی و توسعه فضاهای پاک و عاری از آلاینده‌ها ازجانب استانداری‌ها برای شهروندان بیش از1100 شهرداری‌های کشور برداشته شود.

حمایت از توسعه طرح های قطارشهری

وی در تشریح حمایت‌های صورت گرفته برای توسعه طرح‌های قطار شهری گفت: تا نیمه نخست امسال اعتباری بالغ بر450 میلیارد تومان به منظور تقویت و توسعه پروژه‌های قطارشهری در کشوربه قطارشهری‌های 9 کلان شهر تهران، مشهد، اصفهان، تبریز، اهواز، شیراز، کرج، قم وکرمانشاه پرداخت شد.

تابش‌فر تصریح کرد: امیدواریم که شهرداری‌های مربوطه در واگذاری و تکمیل سهم 50 درصدی قانونی خود به شرکت‌های مترو مربوط، تسریع کنند.

وی گفت: با توجه به فراهم شدن زمینه بهره‌گیری از تسهیلات داخلی و خارجی برای طرح‌های قطارشهری، که امکان بهره‌گیری از آنها ازجانب دولت فراهم شده، و همچنین تسهیلات مربوط به قانون برنامه پنجم توسعه، امیدواریم شوراهای اسلامی و شهرداری‌های مربوطه هرچه سریع‌تربه منظور راه اندازی قطارشهری‌های خود اقدامات لازم را انجام دهند.

فراهم شدن زمینه استفاده طرح‌های قطار شهری از فاینانس

قائم مقام سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور گفت: با نهایی شدن فاینانس چهار میلیارد دلاری برای متروی اهواز، کرج و تهران و حل اختلاف مالی قدیمی بدهی شهرداری تهران به بانک‌های داخلی با توجه ویژه ریاست‌جمهوری‌، زمینه استفاده قطارشهری‌ها از اعتبارت فاینانس در کشور فراهم شده که گام مهمی در توسعه قطارشهری‌های کشور محسوب می شود.

تابش‌فر با اشاره به اینکه توسعه خدمات ناوگان حمل ونقل عمومی شهری کشور به ویژه تهران به شهروندان این شهر با توجه به وسعت و جمعیت آن و اینکه تهران به عنوان پایتخت کشور مرکز مهم امور اقتصادی، تجاری، آموزشی، اداری، فرهنگی و... می‌باشد؛ همواره از اولویت‌های کاری عمده دولت بوده است گفت: از ابتدای فعالیت دولت نهم و مدت زمانی که از عمردولت دهم می‌گذرد، تلاش شده تا با تخصیص جهشی اعتبارت دولتی به توسعه مترو‌، کمک به تامین واگن‌های مترو ، ترخیص آنها از گمرک و شناسایی منابع مالی و اعتباری جدید نظیر انتشار اوراق مشارکت و بهره‌گیری از اعتبارات فاینانس به ارتقای سطح خدمت‌رسانی ناوگان حمل ونقل عمومی پایتخت کمک کرد.

وی افزود: بحث استفاده از اعتبارت فاینانس برای توسعه حمل ونقل عمومی شهری کلانشهرها به ویژه در بخش توسعه متروی تهران از اولویت‌های کاری مجموعه دولت و وزارت کشور در ماه‌های اخیر بوده است.

در جهت تحقق اهداف مندرج در قانون توسعه حمل ونقل عمومی و مدیریت سوخت و همچنین قانون حمایت از سامانه‌های ریلی، 4 میلیارد دلار از محل اعتبارت فاینانس در اختیار شهرداری کلانشهرهای کشور قرار می‌گیرد تا صرف توسعه قطارشهری‌ها شود که حداقل 2 میلیارد دلار از این مبلغ به متروی تهران و چند پروژه خدماتی، فرهنگی وعمرانی شهرداری تهران و مابقی به متروهای کلان شهرهای اهواز و کرج اختصاص می یابد.

تابشفر همچنین گفت: با تلاش و پشتیبانی وزارتخانه‌های اقتصاد و اموردارایی و کشور و شورای اسلامی شهر تهران توافق شد همه بدهی‌های شهرداری تهران که زمان سر رسید آنها سپری شده است و بعضا چندین سال از آن گذسته بدون در نظر گرفتن جریمه سنواتی 76 میلیارد تومانی آن مجددا تقسیط شود و برای سرعت و تسهیل بخشیدن در وصول فاینانس و گشایش LC، بانک تجارت اعلامیه گشایش اعتبارلازمه را به بانک مرکزی بلافاصله ارسال کند.

کمک به ترخیص واگن های متروی تهران از گمرک

وی همچنین اعلام کرد: برای کمک به ترخیص واگن‌های متروی تهران از گمرک، که به دلیل پرداخت نشدن بدهی‌های انباشته شده قبلی شهرداری تهران به بانک‌ها در گمرک مانده است 250 میلیارد ریال به شهرداری تهران اختصاص یافت.

توسعه ناوگان اتوبوسرانی شهری

تابشفر در خصوص توسعه ناوگان اتوبوسرانی شهری نیز گفت: پارسال حدود 1200 دستگاه اتوبوس بین شهرداری‌ها توزیع شد که 82 و نیم درصد قیمت هر اتوبوس را دولت پرداخت کرد، امسال هم مطابق برنامه ریزی‌های به عمل آمده قرار است دو هزار دستگاه اتوبوس دیگر بین شهرداری ها توزیع شود.

وی گفت: با توجه به مشکلات خودروسازان داخلی برای تحویل اتوبوس در زمان مقرر، راهکارهای جدیدی نظیر تامین بخشی از نیارها از طریق واردات در نظر گرفته شد که این طرح در انتظار تائید نهائی از جانب هیئت وزیران است.

اجاره ماشین عروس
نظر بینندگان
!
!
!