شنبه ۳۰ تیر ۱۳۹۷
پرشین خودرو
جزئیات رودست وزارت صنعت به دلالان برگه های ثبت سفارش
۱۱:۰۱ | ۱۳۹۵/۱۰/۲۰
ابطال ثبت سفارش های انجام شده از دی ماه؛

جزئیات رودست وزارت صنعت به دلالان برگه های ثبت سفارش

پرشین خودرو: این روزها سایت ثبت سفارش خودرو دچار تغییرات بسیاری می‌شود به طوری كه دیروز ناگهان اعلام شد تمامی ثبت سفارش ها ی انجام شده از قبل یعنی از تاریخ یكم دی ماه جاری برای خودروهای ممنوع الورود ابطال شده است.

به گزارش پرشین خودرو، هفته گذشته بعد از بسته شدن یك روزه ثبت سفارش برخی برندها ، شاهد بودیم كه دوباره سایت ثبت سفارش باز شد اما این امكان برای برخی برند ها همچنان نشدنی باقی ماند.

در این میان آنهایی كه با اطلاع از قریب الوقوع بودن این قانون اقدام به ثبت سفارش كرده بودند قصد داشتند ثبت سفارش هایی كه با قیمت كمتر از ١٥٠هزار تومان خریداری كرده بودند را در بازار آزاد به واردكنندگان دیگر با قیمت های میلیونی بفروشند اما روزگذشته خبر رسید كه آن ثبت سفارش ها نیز باطل اعلام شده است.

در این میان برند های ب ام و ، لكسوس ، مرسدس از جمله مهمترین برندهایی هستند كه همچنان تا تعیین تكلیف از سوی شركت های مادر امكان واردات نخواهند داشت.

این عدم امكان البته شامل ثبت سفارش هایی كه در آذر و قبل از آن انجام شده نمی شود و واردكنندگان همچنان می‌توانند برای واردات برندهای مذكور از ثبت سفارش های قبلی استفاده كنند.

هنوز معلوم نیست كه تعداد ثبت سفارش هایی كه در دی ماه باطل شده چه تعداد است و آیا در مقایسه با ثبت سفارش هایی كه در ماه های قبل از آن انجام شده میزان قابل توجهی بوده یا خیر؟

دو روز پیش دو خودروی پرفروش و لاکچری لکسوس nx در تیپ های 200 و 300 به یکباره از روی سایت برداشته شدند.

نکته قابل توجه در این است که مجوز واردات هر دوی این مدل‌ها تا اول دی‌ماه سال آینده تمدید شده بود و جالب تر از آن که ثبت سفارش برخی از واردکنندگان که تاییدیه ثبت خود را پس از اول دی ماه امسال اخذ کرده و موفق به دریافت کد 8 رقمی ثبت سفارش نیز روی این دو مدل شده بودند هم در اقدامی عجیب باطل شد.

اما در همان روز شرکت ایرتویا موفق شد مدل راو4 را روی سایت اضافه كند.

گفتنی است اینبار مدل راو4 در 6 تیپ یکسان فقط با کدهای مختلف ظاهر شده است. اقدامی که چندی پیش از شرکت پرشیاخودرو و قبل از بسته شدن سایت برای مدل های ب ام و نیز انجام شده بود.

به گفته كارشناسان این اقدام یعنی باز کردن یک مدل یکسان با چند کد مختلف به علت وجود تفاوت های ظاهری شامل کیت بدنه و رینگ ها و آپشن های داخلی مختلف بر روی همان مدل که البته این اختلافات در جدول استاندارد در وزارت صمت موجود و قابل بهره برداری جهت انجام ثبت سفارش است.

هرچند این اقدام باعث سردرگمی واردکنندگان در زمان اخذ گواهی ثبت سفارش می شود. به هر حال این بار شرکت ایرتویا نیز این روند را در پیش گرفته و مدل راو4 را در 6 کد مختلف بر روی سایت عرضه کرده است.

با حذف شدن خودروی لاکچری لکسوس nx از روی سایت و باطل شدن ثبت سفارش های واردکنندگان برای این مدل و در غیاب مدل x4 از برند ب ام و، تنها برند لاکچری در این کلاس، خودروی پورشه ماکان است که فروش این مدل را در بازار هرچه بیشتر تقویت می کند.

تا جایی که شنیده ها از بازار خودرو حاکی از آن است که تنها در دو ماه اخیر بالغ بر 100 دستگاه از این خودروی لاکچری و گران قیمت بفروش رسیده است.

از سوی دیگر مثلا در سایت ثبت سفارش خودرو مرسدس e200 مدل سال 2017 یعنی با اتاق جدید وجود ندارد و البته نداشته است اما ٤ دستگاه از این مدل به تازگی آمده و پلاک ملی نیز اخذ كرده و در نمایشگاه های تهران دیده می‌شود و با قیمتی حدود 750 میلیون تومان قابل فروش است با این وجود نمی توان با اطمینان اظهار نمود که قوانین و ضوابط و بودن یا نبودن یک مدل در سایت بتواند کنترلی در مدل‌های وارد شده به بازار داشته باشد.

شركت ستاره ایران نیز تا الان هیچ اقدامی برای ثبت سفارش این خودرو انجام نداده اما برخی واردكنندگان از ضعف قانون استفاده کرده و این خودرو را وارد كرده اند.

برچسب ها:
واردات خودرو
نظر بینندگان
!
!
!