شنبه ۲۵ مرداد ۱۳۹۹
پرشین خودرو
۱۶:۱۷ | ۱۳۹۵/۱۰/۲۸
کاهش سن معاینه فنی خودرو
۱۶:۱۷ | ۱۳۹۵/۱۰/۲۸
اجاره خودرو
معاون رییس جمهور خبرداد:

کاهش سن معاینه فنی خودرو

پرشین خودرو: معاون رییس جمهور و رییس سازمان حفاظت محیط زیست از کاهش سن معاینه فنی خودروهای صفر به 2 الی 3 سال خبر داد.

به گزارش «پرشین خودرو»، معصومه ابتکار در برنامه تلویزیونی «باصبح» بیان کرد: تقریبا از اوایل دولت، ما در زمینه هوای پاک روی لایحه ای کار کردیم، که این لایحه ای روزآمد باشد تا مقررات لازم را برای تمام کسانی که در یک شهر فعال هستند اعم از بحث توزیع سوخت، منابع متحرک یعنی خودروها، رفتن به سمت استفاده از خودروهای پاک و حمل و نقل عمومی، صنایع و معادن اطراف و داخل شهرها، کوتاه کردن سن معاینه فنی به 2 تا 3 سال، پرداختن به بحث گرد و غبار برای اولین بار و... اجرایی شوند. این قانون، قانون پیشرویی است و آماده برای ارائه در صحن علنی مجلس است.

لزوم مشارکت های مردمی در مباحث زیست محیطی

او ادامه داد: موضوع محیط زیست با مردم سرو کار دارد و ما نمی توانیم منافع و حقوق مردم (حقوق شهروندی) آنان را نادیده بگیریم. ما حق داریم برای زندگی، نفس کشیدن و... از محیطی سالم برخوردار باشیم اما در همین راستا مسئولیت هایی نیز داریم، کسانی که در قانون گذاری و اجرا ونظارت مسئولیت هایی دارند می بایست وظایف خود را به خوبی انجام دهند، البته نقش مردم هم در این بین مهم است. محیط زیست موضوعی است که مسائل آن صرفا با یک دستور ورفتار دولتی حل نخواهد شد. بنابراین نیازمند مشارکت جدی مردم است.

پایش و کنترل مستمر از جمله وظایف سازمان محیط زیست

ابتکار خاطر نشان کرد: در یک شهر یازده میلیونی (روزهای تهران) باید مواردی رعایت شوند که در روستا ها وشهرهای کوچک الزامی به رعایت آنها نیست اما در کلان شهرها نظم دیگری را باید مدنظر داشت. پایش و کنترل مستمر از جمله وظایف سازمان محیط زیست است. ما ویژه فصل زمستان پایشی ضربتی و کنترلی را انجام داده ایم که تاکنون بیش از 1100 واحد صنعتی و معدنی در استان تهران را کنترل کرده و به بسیاری اخطار داده شده است. آلودگی محیط یعنی صدمه ای به طبیعت که حق عمومی محسوب می شود؛ به طوری که حتی ایجاد آلودگی یک ماشین بدون معاینه فنی اجحاف در حق تک تک شهروندان است.

قانون هوای پاک، مصوبه مجلس شورای اسلامی

وی افزود: تقریبا از اوایل دولت، ما در زمینه هوای پاک روی لایحه ای کار کردیم، که این لایحه ای روزآمد باشد تا مقررات لازم را برای تمام کسانی که در یک شهر فعال هستند اعم از بحث توزیع سوخت، منابع متحرک یعنی خودروها، رفتن به سمت استفاده از خودروهای پاک و حمل و نقل عمومی، صنایع و معادن اطراف وداخل شهرا، کوتاه کردن سن معاینه فنی به 2 تا 3 سال، پرداختن به بحث گرد و غبار برای اولین بار و... اجرایی شوند. این قانون، قانون پیشرویی است و آماده برای ارائه در صحن علنی مجلس است.

اقدامات سه ساله سازمان حفاظت محیط زیست

ابتکار تأکید کرد: ما در این سه سال برنامه (کاهش آلودگی هوا) را مجدد در دستور کار دولت قرار دادیم که به طور مرتب بررسی، بازنگری و تصویب شد و سازوکار مدیریتی یکپارچه آن را فعال کردیم. در حال حاضر 8کلان شهر برنامه کاهش آلودگی هوا دارند. اولین کار دولت تلاش برای ارتقای کیفیت سوخت یعنی بنزین که مهمترین سوخت مصرفی کلان شهر هاست بوده است. طبق تأکیدات رییس جمهور به جایگاه های سوخت توجه ویژه ای شده تا کسی تخطی نکند. خوشبختانه میزان بنزن ها به حداقل رسیده است. کیفیت گازوییل بهتر شده، میزان مصرفی مازوت در نیروگاه ها به 5 درصد خواهد رسید و گاز طبیعی جایگزین آن می شود.
قرار بود تولید خودرو ها در ایران از سال 86 بر اساس استانداردهای یورو 2004 باشد که متأسفانه این اتفاق تا سال 92 رخ نداد در دولت یازدهم با مهندس نعمت زاده همکاری بسیار خوبی را شروع کردیم و تمام خودروسازان استاندارد یورو 2004 را اجرا کردند. در ضمن از تمام خطوط تولید خودرو در ایران بازرسی صورت می گیرد هر کجا که همخوانی با استاندارد وجود نداشته باشد، خودروها نمره گذاری نخواهند شد. تمام موتور سیکلت ها از اول مهر ماه امسال انژکتوری شدند. خودروهای فرسوده از رده خارج و اوراق می شوند.

او بیان کرد: از رسانه ملی و در کل تمام رسانه ها تشکر می کنم، بحث رسانه بسیار مهم است چراکه به موضوع محیط زیست، فرهنگ ورفتار مردم و اینکه ما چگونه می توانیم مردم را در موضوع محیط زیست پای کار بیاوریم توجه می شود تا در واقع مردم بخشی از مشکل نباشند بلکه راه حل باشند. بنابراین باتوجه به نقش پررنگ رسانه ملی از آن تشکر می کنم علی الخصوص با حضور آقای علی عسگری توجه به محیط زیست بیشتر شده، البته هنوز هم جای کار هست.

ابتکار در پایان گفت: اگر برنامه هایی که دولت تدوین و مجلس به عنوان قانون مصوب کرده با اراده اجرا شوند و مشارکت و همکاری مردم هم لحاظ شود وضعیت بهتری خواهیم داشت. هرچند که روند جهانی هم در این زمینه نگران کننده است.

اجاره ماشین عروس
نظر بینندگان
!
!
!