پنجشنبه ۲۳ مرداد ۱۳۹۹
پرشین خودرو
۱۳:۵۰ | ۱۳۹۰/۰۷/۱۲
بازار سیاه قطعات محصولات ایكس100
۱۳:۵۰ | ۱۳۹۰/۰۷/۱۲
اجاره خودرو

بازار سیاه قطعات محصولات ایكس100

پرشین خودرو: در ماه‌های اخیر كمبود برخی قطعات محصولات ایكس100 در نمایندگی‌های فروش سایپا، دارندگان این خودروها را با مشكلاتی مواجه كرده است.

به گزارش «پرشین خودرو»، این در حالی است كه سازمان خدمات پس از فروش سایپا تاكید دارد هیچ مشكلی در تامین قطعات این خودروها وجود ندارد.

این گزارش حاكی از آن است كه در حال حاضر قطعاتی همچون چراغ جلو سایپا 132، داشبورد سایپا 131 و در موتور این خودروها در نمایندگی‌های خدمات پس از فروش سایپا موجود نبوده یا با كمبود مواجه است. البته در بازار آزاد، این قطعات با قیمت‌های به مراتب بالاتری عرضه می‌شوند.

به عنوان مثال چراغ جلو سایپا 132 كه قیمت نمایندگی‌آن حدود 50 هزار تومان است، در بازار آزاد به قیمت 90 هزار تومان عرضه می‌شود.

قیمت رسمی فروش در موتور این محصولات نیز حدود 75 هزارتومان است كه به دلیل كمبود در نمایندگی‌های خدمات پس از فروش در بازار آزاد تا قیمت150 هزار تومان نیز به فروش می‌رسد.

این وضعیت در شرایطی است كه بیش از 95 درصد قطعات محصولات خانواده ایكس100 داخلی بوده و به همین دلیل مشكلی برای تامین و توزیع قطعات آن در حد كافی وجود ندارد.

ظاهرا سایپا یدك در این خصوص به نمایندگی‌های سایپا اعلام كرده كه سازندگان طرف قرارداد تولیدكننده برخی از این قطعات در تیراژ تولید خود محدودیت داشته و امكان تولید قطعات بیش از مقدار فعلی وجود ندارد.

در این میان مشخص نیست در شرایطی كه برخی از قطعات محصولات خانواده ایكس100 در نمایندگی‌های رسمی خدمات پس از فروش سایپا موجود نیست، چگونه این قطعات به وفور در خارج از سیستم نمایندگی‌های خدمات پس از فروش سایپا و در بازار آزاد خرید و فروش می‌شوند.

از سوی دیگر قطعات و لوازم خودروهایی مانند زانتیا كه از خط تولید خارج شده‌اند نیز از وضعیت تقریبا مشابهی برخوردارند و این در حالی است كه شركت تولیدكننده یا مونتاژكننده این خودروها بابت تامین قطعات آنها تا چند سال تعهد دارد.

در این رابطه سخنگوی شركت سایپایدك درباره علت وضعیت به‌وجود آمده ضمن رد هرگونه كمبود قطعه در نمایندگی‌ها می‌گوید: ما بر اساس درخواست نمایندگی‌ها و طبق پذیرش انجام شده از سوی آنها اقدام به ارسال قطعه برای آنها می‌كنیم و هیچ گونه كمبودی در این رابطه وجود ندارد.

حمیدرضا نبئی در پاسخ به این سوال كه پس چرا در حال حاضر برای قطعات این خودروها بازار سیاه ایجاد شده است؟ می‌گوید: قطعات خودروهای تولید شده روی پلت فرم ایكس100 در بخش بدنه با محصولات قبلی تفاوت دارند و از لحاظ موتوری تغییری نكرده‌اند، بنابراین طی این مدت مگر چه تعداد خودرو تصادف كرده‌اند كه نیاز به تعویض این قطعات پیدا كرده‌اند؟!

وی پاسخ مشخصی به علت ایجاد بازار سیاه در این قطعات نداد، ولی تاكید كرد كه نمایندگی‌های سایپا تاكنون به هر مقدار كه درخواست نیاز كرده باشند، برایشان قطعه و لوازم ارسال شده است و مشكلی از این بابت وجود ندارد.

البته وی خاطرنشان كرد كه سایپایدك در ارسال قطعه به نمایندگی‌ها با برنامه و ضوابط عمل می‌كند و این طور نیست كه بی‌حساب و كتاب اقدام به ارسال قطعه برای نمایندگی‌ها كند.

مدیر ارتباطات سایپایدك درباره دلیل جهش قیمت قطعات زانتیا در بازار ضمن طبیعی دانستن بخش عمده‌ای از آن به دلیل رشد نرخ تورم، مواد اولیه تولید و امثال آن اظهار داشت: شبكه تامین قطعات سایپا از بابت عرضه قطعات و لوازم مورد نیاز هیچ گونه مشكلی ندارد و به تعداد كافی آن را تامین و در اختیار نمایندگی‌ها می‌گذارد، ولی این كه در بازار برای این قطعات بازار سیاه ایجاد شده، موضوعی است كه می‌تواند به عوامل مختلفی بستگی داشته باشد.

اظهارات سخنگوی سایپایدك در حالی است كه برخی كارشناسان و فعالان این حوزه نیز معتقدند كه برخی از نمایندگی‌های خدمات پس از فروش و حتی افرادی از شركت‌های تامین كننده قطعات، اقدام به خرید قطعات تولیدی از قطعه‌سازان كرده و آن ها را با قیمت‌های بالاتری در بازار آزاد عرضه می‌كنند.

اجاره ماشین عروس
نظر بینندگان
Arash
vote
۰
vote
۱۳۹۰/۰۷/۱۲
سلام اين دقيقا مثل بازار خودرو هست مثلا توليد تندر زياد شده ولي هيچ نمايندگي تندر 90 نداره و بازار پره از تندر 90 صفر با يک ميليون قيمت بالا تر . خود خودرو ساز توسط عواملي که داره پشت دست بيرون ميده چون صرفه بيشتره
!
!
!