سه شنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۸
پرشین خودرو
۱۲:۳۶ | ۱۳۹۵/۱۱/۱۵
persiakhodro2
بارش ها وکاهش دما در 24 ساعت گذشته در استان های کشور؛

گزارشی از وضع راه های کشور

پرشین خودرو: وضعیت بارش برف سنگین وکولاک، بسته شدن راه های ارتباطی روستاها و جاده ها، کاهش محسوس دما، لغزندگی جاده ها، وزش باد، ریزگردها، توفان و امداد رسانی به هموطنان ازجمله مشکلات ناشی از بارش برف وباران در استان های مختلف کشور است.

به گزارش پرشین خودرو، کاهش محسوس دما، بارش برف، باران و توفان در بسیاری از استانها موجب لغزندگی جاده ها ، بسته شدن راههای ارتباطی و گردنه های سخت گذر، تصادفات جاده ای، لغو پروازها، اسکان مسافران ،قطع آب وبرق و کاهش دید دربرخی مناطق کشور طی 24 ساعت گذشته شد.

 

برخی نقاط استان بوشهر سفید پوش شد
بارش برف در نخستین ساعات بامداد روز جمعه برخی نقاط استان بوشهر را سفید پوش کرد.
در پدیده ای کم سابقه شهر بوشهر شاهد بارش برف بود که از ساعت های اولیه بامداد امروز آغاز و تا ساعت 5:30 دقیقه ادامه داشت.
اگرچه بارش برف در شهر بوشهر حدود 2 ساعت ادامه داشت اما بدلیل گرمی هوا برف پس از نشست بر زمین آب می شد.
اما در مناطقی از شهرستان دشتستان، کوههای دشتی، بخش خاییز تنگستان و شهرستان جم از جمله بخش های ارم و بوشکان دشتستان هم اکنون سطح روستاهای این مناطق پوشیده از برف است و کوههای این مناطق سفید پوش هستند.
فرماندار دشتستان گفت: بر اثر بارش برف بامداد امروز در مناطق ارم و بوشکان بسیاری از نقاط این دو بخش سفیدپوش است.
ارسلان زارع روز جمعه در گفت وگو با ایرنا، افزود: براساس گزارش های رسیده از بخشداران دو بخش ارم و بوشکان از بامداد جمعه بارش برف زمستانی آغاز شد که اکنون بیشتر مناطق بویژه کوهها را سفید پوش کرده است.
وی یادآور شد: بارش برف بدلیل مرتفع بودن بخش ارم در این بخش و حومه روستای پشت پر بیشتر از سایر نقاط این دو بخش است.
زارع ادامه داد: بارش رحمت الهی باوجود اینکه برای مردم منطقه شادی بخش بود اما مشکلاتی نیز برای دامداران و کشاورزان ایجاد کرده که ستاد مدیریت بحران شهرستان در حال پیگیری و رسیدگی است.
رئیس شورای اسلامی بخش ارم دشتستان گفت: بارش برف بدنبال سرمای شدید و کاهش شدید دما از ساعت چهار بامداد آغاز شد که اکنون بیشتر مناطق از جمله روستاها، دامنه کوه ها و بیشتر روستای پشت پر که مرتفع ترین منطقه است، سفیدپوش است.
بارش برف در مناطق دشتستان بویژه بخش های ارم و بوشکان و کوههای شهرستان دشتی در دهه های اخیر سابقه داشته است اما بارش برف در شهر بوشهر پدیده ای نادر است.

** اردبیل
شهروندان اردبیلی و خلخالی در پی پایان بارش های 2 روزه برف دمای 24 صفر را در بامداد و صبح روز جمعه تجربه کردند .
به گزارش خبرنگار ایرنا، در فرودگاه اردبیل در 25 کیلومتری شرق اردبیل نیز دما تا 26 درجه زیر صفر پایین آمد و در شهرستان های کوثر دما به 21 درجه زیر صفر ، نیر 17 درجه زیر صفر ، سرعین14 درجه زیر صفر ، نمین 13در جه زیر صفر ، مشگین شهر و پارس آباد 10درجه زیر صفر ، بیله سوار 8 درجه زیر صفر و گرمی مغان نیز به 5 درجه زیر صفر سقوط کرد.
هواشناسی استان اردبیل پیش بینی کرد که تا روز سه شنبه هفته آتی هوایی پایدار و صاف و آفتابی در استان حاکم بوده و دما به تدریج افزایش داشته باشد.
هم اکنون در اردبیل و اغلب شهرستان های سردسیر استان لایه ای از یخ در معابر تشکیل شده و انتظار می رود با گرم شدن هوا در ساعت های آتی و ذوب شدن برف و یخ در برخی مناطق آب گرفتگی های مقطعی شکل گیرد.
مدیریت راههای اداره کل راهداری و حمل و نقل استان اردبیل نیز اعلام کرد که تمامی راههای استان باز بوده و به جز گردنه الماس در جاده خلخال - اسالم که درآن کولاک در جریان است دیگر جاده ها باز بوده و رفت و آمد در آنها جریان دارد.
این مرکز از رانندگانی که قصد تردد در جاده های کوهستانی بویژه راه خلخال - اسالم را دارند خواست تا زنجیر چرخ و تجهیزات ایمنی و زمستانی به همراه داشته باشند.

** سمنان
فرمانده انتظامی شاهرود گفت: با وجود قطع بارش برف در منطقه، بوران شدید رفت و آمد خودروها را در گردنه‌های توسکستان گرگان بسیار دشوار کرده است.
سرهنگ سید مجتبی اشرفی در گفت وگو با ایرنا افزود: رانندگانی که قصد رفت و آمد از این گردنه ها را دارند، بهتر است از راه جایگزین شاهرود- آزادشهر استفاده کنند.
وی افزود: گردنه خوش ییلاق در مسیر شاهرود - آزادشهر نمک پاشی و برف روبی شده و رفت و آمد خودرو ها با احتیاط انجام می‌شود.
سرهنگ اشرفی گفت: به خاطر سرمای زیاد و یخ زدگی برخی نقاط راه های این منطقه، از رفت و آمد خودروهایی که زنجیر چرخ به همراه نداشته باشند، جلو گیری می شود.
وی از رانندگانی که قصد عبور از مسیرهای شاهرود- آزادشهر و شاهرود- توسکستان گرگان را دارند خواست به توصیه های ماموران پلیس راه و راهداری که در این مسیرها مستقر هستند، با دقت عمل کنند.

***وضعیت جاده ها و امداد رسانی
** خراسان شمالی
رییس پلیس راه خراسان شمالی گفت: عوامل پلیس راه، راهداری و هلال احمر از پنجشنبه شب تا بامداد امروز به 300 دستگاه خودروی گرفتار در برف و کولاک در محورهای ارتباطی استان امداد رسانی کردند.
سرهنگ علیرضا حسین زاده در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار کرد: اکنون تردد در محورهای بجنورد به اسفراین در گردنه اسدلی، بجنورد به آشخانه در گردنه امین الله، بجنورد به راز و بجنورد به گیفان بدون زنجیز چرخ میسر نیست.
وی افزود: با وجود شن و نمک پاشی و برف روبی، کاهش دمای هوا سبب یخ زدگی سطح جاده شد و اجازه تردد بدون زنجیرچرخ در محورهای مزبور داده نمی شود.
وی گفت: اکنون گردنه شیخ حسن در محور شیروان- ینگه قلعه بسته است.
وی با بیان اینکه تردد در سایر محورهای استان برقرار است افزود: به رانندگان توصیه می شود تجهیزات زمستانی از قبیل زنجیر چرخ به همراه داشته باشند.
وی بیان داشت: اکنون در محورهای مختلف استان بارندگی گزارش شده است که البته این بارندگی ها به صورت پراکنده است.
حسین زاده گفت: گزارشی از مسدود شدن محورهای روستایی نرسیده است اما مسدود شدن برخی از این محورها طی دیشب محتمل است.
استان خراسان شمالی در شمال شرق کشور و در حد فاصل استان های شمالی کشور و مشهد مقدس قراردارد و بیش از پنج هزار کیلومتر راه اصلی و فرعی با 22 گردنه دارد که اسدلی در محور بجنورد- اسفراین و امین الله در محور بجنورد- جنگل گلستان از گردنه های برف گیر و سخت گذر این استان محسوب می شوند.

** تهران
فرمانده پلیس راه شرق استان تهران اعلام کرد محور فیروزکوه به سمت تهران با تلاش عوامل امدادی و راهداری بازگشایی شد.
به گزارش خبرنگار ایرنا، سرهنگ محبی افزود: محور تهران به سمت فیروزکوه همچنان مسدود است.
بارش نزولات آسمانی در شهرستان دماوند در شب گذشته و صبح امروز و وزش باد و کولاک در چند ساعت گذشته در محورهای مواصلاتی هراز و فیروزکوه موجب سقوط بهمن در محور هراز و افزایش بار ترافیک در محور فیروزکوه شد.
با توجه به بارش شدید برف و کولاک عصر امروز در شهرستان دماوند و همچنین سقوط بهمن در جاده هراز وحوزه استحفاظی رودهن در محدوده مبارک آباد تا امامزاده هاشم(ع)، این محور مسدود شد که عوامل امدادی و خدماتی در حال امداد رسانی به مسافران هستند.
- در راه ماندگان محور هراز اسکان داده شدند
رییس پلیس راه ویژه شرق استان تهران گفت: بیش از 400 نفر از در راه ماندگان و مسافرانی که بخاطر مسدود شدن محور فیروزکوه - تهران با مشکل روبرو شده بودند در مجتمع شرکت نفت در نزدیکی پیست آبعلی اسکان داده شدند.
سرهنگ سیاوش محبی در گفت وگو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: تلاش برای بازگشایی محور توسط عوامل راهداری ادامه دارد ولی سرمای 20 درجه سانتیگراد زیر صفر و لغزندگی شدید محور، عملیات را با کندی مواجه کرده است.
وی افزود: پیش بینی می شود محورفیروزکوه امشب بصورت کامل بازگشایی شود.
بارش نزولات آسمانی در شهرستان دماوند در شب گذشته و صبح امروز و وزش باد و کولاک در چند ساعت گذشته در محورهای مواصلاتی هراز و فیروزکوه موجب سقوط بهمن در محور هراز و افزایش بار ترافیک در محور فیروزکوه شد.
با توجه به بارش شدید برف و کولاک عصر امروز در شهرستان دماوند و همچنین سقوط بهمن در جاده هراز وحوزه استحفاظی رودهن در محدوده مبارک آباد تا امامزاده هاشم(ع)، این محور مسدود شد که عوامل امدادی و خدماتی در حال امداد رسانی به مسافران هستند.

**مرکزی
رئیس پلیس راه فرماندهی انتظامی استان مرکزی گفت: در پی بارش برف و یخبندان که از ساعات اولیه شامگاه پنجشنبه در نقاط مختلف این استان آغاز شده، تردد در محورهای ارتباطی این استان کند است.
به گزارش ایرنا، سرهنگ ایرج کهریزی در گفت و گو با ایرنا افزود: هم اکنون محورهای توره-ازنا، گردنه زالیان و محور اراک - سلفچگان یخبندان شدید است و شماری از خودروها نیز به دلیل لغزنده بودن این مسیرها با یکدیگر برخورد کرده و یا در راه مانده اند.
وی بیان کرد: حوادث ناشی از برف و یخبندان در شامگاه جاری تلفات جانی به همراه نداشته و تنها خسارتی بوده است.
رئیس پلیس راه فرماندهی انتظامی استان مرکزی ادامه داد: تردد در محورهای این استان بدون زنجیر چرخ امکان پذیر نیست و پلیس به هیچ عنوان اجازه تردد به خودروهای بدون تجهیزات زمستانه و زنجیر چرخ را نمی دهد.

** سیستان وبلوچستان
مدیر کل دفتر مدیریت بحران استانداری سیستان و بلوچستان گفت: راه زاهدان- بم که براثر وزش طوفان و حرکت شن های روان بسته شده بود، بازگشایی شد.
رصا اربابی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار کرد: این مسیر از ساعت 13و 30 دقیقه ظهر پنجشنبه براثر طوفان بسته شده بود که با تلاش نیروهای راهداری ساعاتی بعد بازگشایی شد.
وی ادامه داد: با توجه به تداوم وزش باد شدید همراه با گرد خاک در نقاط مستعد طوفان گرد و خاک تمامی نیروهای امدادی در آماده باش کامل بسر می برند.
کارشناس هواشناسی سیستان و بلوچستان نیز گفت: وزش باد شدید با سرعت 90 کیلومتر بر ساعت امروز/پنجشنبه/ زاهدان و نصرت آباد را در نوردید به گونه ای که دید افقی تا هزار و 500 متر کاهش پیدا کرد.
رضا آزادمنش در گفت و گو با خبرنگار ایرنا گفت: وزش باد شدید تا فردا « جمعه » در نواحی مرکزی شامل زاهدان، نصرت آباد تا سفیدآبه، خاش، بزمان و میرجاوه و مسیرهای ارتباطی غربی استان شامل زاهدان – بم و ایرانشهر- بم تداوم دارد به گونه ای که اختلال در تردد جاده ای وجود دارد.

** لرستان
فرمانده انتظامی پلدختر گفت: آزادراه پل زال - خرم آباد که بر اثر بارش برف و کولاک مسدود شده بود، بازگشایی شد ولی حرکت در این محور با کندی صورت می گیرد.
سرهنگ صفر عبدالوند در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: این محور که ساعت 19 امشب (پنجشنبه شب) به علت برف، کولاک شدید و یخبندان مسدود شده بود با تلاش عوامل راهداری، نیروهای هلال احمر، پلیس راه و نیروی انتظامی بازگشایی شد.
وی با بیان اینکه برف و کولاک منجر به برخورد چند خودرو با یکدیگر شد، اظهار کرد: با وجود بازگشایی محور پل زال - خرم آباد اما عوامل امدادی و راهداری با تمام تجهیزات برای جلوگیری از بروز حوادث و اتفاقات احتمالی در محل حضور دارند.
آزادراه خرم آباد - پل زال بخشی از محور ترانزیتی شمال به جنوب کشور است.

**آذربایجان غربی
مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده ای آذربایجان غربی گفت: راه ارتباطی 734 روستای استان در شهرستان های مختلف استان بسته است و تلاش راهداران برای بازگشایی مسیرهای بسته شده ادامه دارد.
عبدالحسین علی اکبری در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: از این تعداد، بیشترین راه روستایی مسدود مربوط به ارومیه است و تعداد روستاهای مسدود در مرکز استان به 400 روستا می رسد.
وی اظهار کرد: علاوه بر آن، 80 روستای چالدران، 25 روستای میاندوآب، 70 روستای پیرانشهر و 20 روستا هر کدام از شهرهای خوی و شاهین دژ در حال حاضر بسته هستند.
وی ادامه داد: همچنین 2 روستای مهاباد و بوکان، هشت روستای اشنویه، پنج روستای چایپاره، هشت روستای پلدشت، پنج روستای سردشت، 20 روستای تکاب و یک روستای نقده، هشت روستای شوط و 60 روستای سلماس مسدود است و عملیات راهداری در آنها جریان دارد.
مدیر کل راهداری و حمل و نقل جاده ای آذربایجان غربی از شهروندان آذربایجان غربی خواست تا اطلاع ثانوی از تردد غیرضروری در جاده های استان خودداری کنند و در صورت لزوم لوازم ایمنی را به همراه داشته باشند.
به گزارش ایرنا از 12 هزار کیلومتر جاده آذربایجان غربی، هفت هزار و 800 کیلومتر روستایی، سه هزار و 800 کیلومتر راه آسفالت فرعی، اصلی و بزرگراه و نزدیک به 400 کیلومتر راه شوسه و خاکی است.
راهداری و حمل و نقل جاده ای آذربایجان غربی دارای 14 اداره راهداری و 67 اکیپ عملیاتی شامل 29 باب راهدارخانه ثابت و بین راهی، 15 باب راهدارخانه مرکزی و 23 باب راهدارخانه کانکسی، سیار و استیجاری است.
آذربایجان غربی 17 شهرستان، 42 شهر و بیش از 2 هزار و 800 روستا دارد و جمعیت آن سه میلیون و 300 هزار تن است؛ این استان دارای آب و هوای سرد و کوهستانی بوده و سالانه به طور متوسط بین 300 تا 450 میلیمتر بارندگی دارد.

** مازندران
معاون راهداری اداره کل راهداری مازندران گفت، به دلیل بارش برف و کولاک جاده هراز تا اطلاع ثانونی بسته شده است.
عباسعلی نجفی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: حدود 250 دستگاه خودرو هم در برف و کولاک جاده هراز گرفتار شدند که با تلاش راهداران، سرنشینان آنها در راهدارخانه ها بین راهی پناه داده شدند.
وی گفت: هم اکنون وضعیت بقیه محورهای مازندران شامل سوادکوه، کندوان، کیاسر و کناره هم برفی است و تردد در این محورها با کندی انجام می شود.
معاون راهداری مازندران میانگین ارتفاع برف در جاده هراز را حدود 80 سانتی متر اعلام کرد و از رانندگان خواست تا از تردد غیر ضروری در محورهای این خطه شمال کشور پرهیز کنند.
نجفی از مسافران خواست تا در صورت تردد در محورهای سوادکوه، کندوان، کیاسر و کناره زنجیر چرخ و سایر تجهیزات زمستانی به همراه داشته باشند.
سامانه بارشی که اواخر هفته پیش وارد مازندران شد، از عصر چهارشنبه تشدید شد.
بر اساس پیش بینی هواشناسی مازندران، این سامانه از عصر فردا (جمعه) بتدریج از استان خارج می شود ولی دمای هوای استان روزهای جمعه و شنبه سردتر خواهد شد.
دمای هوای مازندران پنجشنبه شب منفی می شود و جمعه شب و شنبه شب پیش رو هم در بعضی مناطق تا 20 درجه سانتی گراد زیر صفر خواهد رفت.
مازندران 10 هزار و 700 کیلومتر راه اصلی و فرعی دارد که سه هزار و 600 کیلومتر از این محورها را راه اصلی و 600 کیلومتر گردنه برفگیر است.
در زمستان سال جاری افزون بر 250 دستگاه خودرو با 300 راهدار در محورهای مازندران مستقر شدند.

** گیلان
استاندار گیلان گفت: با وجود بارش برف سنگین، تمامی راه های اصلی و شریانی استان باز است و بنا را بر این گذاشته ایم که تا فردا (جمعه) شرایط به حالت عادی بازگردد.
به گزارش ایرنا، محمدعلی نجفی پس از جلسه ستاد مدیریت بحران استان در رشت در جمع خبرنگاران گفت: امروز ورودی جاده ها در بعضی شهرها بسته بود و اتوبوس هایی از سایر استان ها بدون تجهیزات لازم و زنجیرچرخ، وارد گیلان شده بودند که موجب مسدودی راه ها شدند ولی اکنون، تمامی راه های اصلی استان باز است.
وی ادامه داد: راه های روستایی به طور عمده در حال باز شدن است و به طور قطع، تا فردا «جمعه » همه راه های روستایی نیز باز خواهد شد.
استاندار گیلان با یادآوری آماده باش ستاد مدیریت بحران از 48 ساعت قبل گفت: سنگینی بارش ها، رطوبت بالای برف و سرعت 80 کیلومتر در ساعت باد که کم سابقه بود، زمینه بوجود آمدن مشکلاتی را در استان ایجاد کرد.
نجفی به برقراری پایدار جریان گاز، توزیع مناسب ارزاق و همچنین فعال بودن نانوایی ها در گیلان اشاره و اضافه کرد: مشکل عمده ما، مسئله قطعی برق بود که به دلیل فرسوده بودن کابل ها و شکسته شدن درختان، برق حدود 80 هزار خانوار استان قطع شد ولی در حال حاضر، برق 30 هزار خانوار وصل شده و بقیه هم به طور قطع، تا فردا وصل می شود.
وی افزود: بازدیدهایی از سطح شهر رشت و مناطق مختلف انجام داده و روند ارائه خدمات و برف روبی از معابر را از نزدیک مشاهده کرده ام و امشب نیز با همراهی اعضای ستاد مدیریت بحران استان و شهرداران مناطق رشت، از مناطق مختلف بازدید می کنم تا نسبت به رفع سریع تر مشکلات باقی مانده اقدامات لازم صورت گیرد.
وی با تاکید بر ضرورت همراهی موثر تمامی شهروندان با دستگاه های امدادرسان استان گفت: هر زمان که مردم در کنار خدمتگزاران خود حضور داشته اند، موفق بوده ایم و اکنون نیز از آنان می خواهیم ما را یاری دهند.
وی در خاتمه سخنانش تاکید کرد که هم وطنان و راننده ها در صورت تردد در جاده ها، به توصیه های راهنمایی توجه داشته و مجهز به تجهیزات لازم از جمله زنجیرچرخ باشند.
به دنبال برودت هوا و فعالیت سامانه ناپایدار جوی در گیلان، طی شب گذشته «چهارشنبه » و امروز شاهد بارش سنگین برف در شهرهای رشت، لاهیجان، سیاهکل، لنگرود و آستانه اشرفیه بوده ایم به گونه ای که ارتفاع برف در مرکز استان به حدود 70 سانتیمتر رسیده و در برخی ارتفاعات استان، بارش افزون بر یک متر برف گزارش شده است.
بنا به اعلام اداره کل هواشناسی گیلان، طی امشب، ناپایداری های جوی و ابر کاهش یافته و آسمان استان برای فردا صاف تا قسمتی ابری همراه با یخبندان خواهد بود.

** هرمزگان
مدیر اداره بنادر و دریانوردی شهید باهنر بندرعباس اعلام کرد، تردد در بنادر مسافری استان به دلیل وزش شدید باد و بارش باران از ساعت 16 و 30 دقیقه عصر پنجشنبه تا اطلاع ثانوی متوقف شده است.
محمد محسنی به خبرنگار ایرنا گفت: به دنبال ورود سامانه ناپایدار بارشی به هرمزگان و وزش شدید باد و با توجه به هشدارهای هواشناسی تمام ترددها از بنادر مرکزی هرمزگان به جزایر استان تعطیل شده است.
وی با بیان اینکه براساس اعلام هواشناسی فعالیت این سامانه از فردا (جمعه9 شدیدتر خواهد شد، خاطرنشان کرد: به منظور حفظ جان مردم و پیشگیری از وقوع هرگونه حوادث تلخ، توقف فعالیت در بنادر مسافری تا بهبود شرایط جوی ادامه خواهد داشت.
محسنی با بیان اینکه خوشبختانه با اطلاع‌رسانی به موقع و اعلام هشدارهای لازم تاکنون هیچ حادثه دریایی رخ نداده است، افزود: با وضعیت موجود، تردد دریایی از بندر پل به جزیره لافت هم تا اطلاع بعدی تعطیل است.
مدیر اداره بنادر و دریانوردی شهید باهنر بندرعباس به مردم و مسافران توصیه کرد، با توجه به شرایط نامساعد جوی از تردد به وسیله شناورهای غیرمجاز و مبادی غیرمجاز به شدت خودداری کنند.
اداره کل هواشناسی هرمزگان دوشنبه 11 بهمن ماه با صدور اطلاعیه شماره 22 ، از پیش بینی پایان هفته ای بارانی برای استان خبر داد.
در این اطلاعیه آمده است: بررسی نقشه ها و خروجی مدل های هواشناسی بیانگر ورود و فعالیت سامانه ناپایدار بارشی از سمت غرب هرمزگان از روز پنجشنبه 14 بهمن و ادامه فعالیت آن تا جمعه نیمه همین ماه است.
این اطلاعیه می افزاید: فعالیت این سامانه به صورت ابرناکی، رگبار باران و رعد و برق گاه تگرگ، افزایش سرعت وزش باد، کاهش نسبی دما، مواج شدن دریا، آبگرفتگی معابر و احتمال سیلابی شدن مسیل‌ها در سطح استان پیش ‌بینی می شود.
اداره کل هواشناسی هرمزگان در این اطلاعیه اعلام کرده است: حرکت این سامانه سریع بوده و عمده بارش ها در مناطق شمال غرب و شمالی استان خواهد بود.
در اطلاعیه یاد شده آمده است: به دلیل شدت بارش بیشتر در جنوب استان های فارس و کرمان، ورود سیلاب های مناطق مذکور به استان هرمزگان نیز دور از انتظار نخواهد بود.

** اردبیل
جاده اردبیل - سرچم که چهار شنبه شب در منطقه آق کندآذربایجان شرقی مسدود و چندین دستگاه اتوبوس در آن گرفتار شده بودند عصر پنجشنبه با تلاش راهداران بازگشایی شد.
به گزارش ایرنا، مرکزمدیریت راه های اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده ای استان اردبیل اعلام کرد که به جز راه خلخال - پونل در حوزه استحفاظی استان گیلان که از چند ماه پیش مسدود می باشد ، تمامی جاده های استان باز بوده و تردد در آنها جریان دارد.
این مرکز اعلام کرد که هم اکنون در گردنه الماس در جاده خلخال - اسالم به دلیل کولاک شدید تردد تنها با زنجیز چرخ امکان پذیر است.
در دیگر جاده های استان پدیده غالب جوی آسمانی صاف بوده و ترافیک در آنها عادی و روان می باشد.
در این حال با صاف شدن هوا در اغلب نقاط استان اردبیل پس از 2 روز بارش برف ، دمای هوا بشدت کاهش یافته و انتظار می رود شهروندان استان شب سردی را سپری کنند.
هم اکنون دمای هوا در شهر سرعین و نیر10 درجه زیر صفر ، مشگین شهر 9 درجه زیر صفر ، اردبیل و خلخال هشت درجه زیر صفر ، کوثرپنج درجه زیر صفر و پارس آباد و گرمی مغان نیز یک درجه زیر صفر می باشد.
هواشناسی استان اردبیل پیش بینی کرد که در مناطق مرکزی و جنوبی استان طی امشب و بامداد فردا دمای هوا به 15 تا 20 درجه زیر صفربرسد.

** کهگیلویه وبویراحمد
رئیس مرکز مدیریت راه های کهگیلویه و بویراحمد گفت که تردد وسایل نقلیه در گردنه های این استان به دلیل بارش برف و وجود کولاک تنها با زنجیرچرخ امکان پذیر است.
به گزارش ایرنا، افزون بر 6 هزار کیلومتر راه ارتباطی شامل اصلی، فرعی، روستایی و بزرگراه در کهگیلویه و بویراحمد وجود دارد.
این استان دارای 45 گردنه و یکهزار و 500 کیلومتر جاده برف گیر است.
سپهدار آسابه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت که هم اینک در گردنه باباحسن کاکان واقع در جاده ارتباطی یاسوج - اقلید و گردنه جوخانه واقع در جاده یاسوج - باغچه سادات افزون بر 20 سانتیمتر برف بر زمین نشسته است.
وی افزود که عصر امروز رانندگان چند دستگاه خودروی سبک در جاده ارتباطی یاسوج - باغچه سادات به دلیل بارش برف گرفتار شده بودند که با امدادرسانی لازم مشکل آنها برطرف شد.
آسابه بیان کرد: همه جاده های اصلی کهگیلویه و بویراحمد شامل یاسوج - شیراز، یاسوج - اصفهان، یاسوج - بابامیدان، یاسوج - اقلید و یاسوج - باغچه سادات باز بوده و تردد به صورت عادی و روان در آنها جریان دارد.
وی عنوان کرد که تنها جاده فرعی سی سخت - پادنا به دلیل برف سنگین و کولاک تا اطلاع بعدی مسدود است.
آسابه ابراز داشت: با وجود حجم بالای ترافیک در جاده ارتباطی یاسوج - بابامیدان شاهد تردد آرام و روان خودروها در آن هستیم.
وی گفت که توصیه می شود مردم کهگیلویه و بویراحمد از سفرهای غیرضروری به ویژه در جاده های کوهستانی و برف گیر از جمله هنگام شب خودداری کرده و در صورت الزام به سفر تجهیزات ایمنی، زنجیرچرخ، پوشاک گرم و تغذیه خشک همراه داشته باشند.
وی افزود که مردم کهگیلویه و بویراحمد قبل از سفر از طریق سامانه تلفنی 141 از آخرین وضعیت جوی و ترافیکی جاده های ارتباطی استان آگاه شوند.
کارشناس اداره کل هواشناسی کهگیلویه و بویراحمد نیز گفت که دمای هوای شهرهای سی سخت و یاسوج هم اینک به ترتیب سه و چهار درجه سانتیگراد زیر صفر است.
ولی بهره مند اظهار داشت: دمای هوای منطقه امامزاده جعفر در گچساران امروز با چند درجه کاهش به 9 درجه سانتیگراد بالای صفر رسید.
وی افزود که احتمال اختلال در تردد جاده ای، کاهش دید و تشکیل مه در مناطق کوهستانی کهگیلویه و بویراحمد وجود دارد و دور از انتظار نیست.
بهره مند بیان کرد: هیچ سامانه بارشی جدیدی تا پایان هفته آینده وارد جو کهگیلویه و بویراحمد نمی شود و در روزهای آینده نیز علاوه بر وزش باد دمای هوای استان چند درجه کاهش می یابد.

*** توفان
** کرمان
فرماندار ریگان گفت: با فروکش شدن توفان شن محور ترانزیتی ریگان - چابهار و ریگان - نرماشیر در شرق کرمان بازگشایی شد.
امین باقری در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: توفان شن از ساعت 13 امروز محور ریگان - چابهار و سپس محور ریگان - نرماشیر را مسدود کرد که با پیگیری نیروهای راهداری و پلیس راه این محورها بازگشایی و تردد در آنها امکان پذیر شده است.
وی گفت: در حاشیه کویر هنوز 53 روستا در محاصره شن های روان قرار دارند که امداد رسانی به این روستاها در حال حاضر امکان ندارد.
فرماندار ریگان اضافه کرد: توفان شن به همراه ریزگردها بیش از 45 بیمار تنفسی را راهی مراکز درمانی کرد که 2 نفر با توجه به وخامت وضعیت آنها به بیمارستان پاستور بم اعزام شدند.
وی گفت: توفان همچنین خساراتی به فضای سبز شهری، درختان جنگل کهور منحصر به فرد ایرانی و باغات و مزارع شهرستان ریگان وارد و باعث شکسته شدن تعدادی از درختان شد.
باقری خاطرنشان کرد: شهرستان ریگان فاقد ایستگاه پایش غلظت ریزگردها و اداره هواشناسی است و کنترل و مهار گرد و غبار در این شهرستان نیازمند توجه و اعتبارات ویژه است.
شهرستان ریگان از کانون های بحرانی ریزگردها در شرق کشور تا مرکز استان 285 کیلومتر فاصله دارد.
وزش باد شدید همراه با گرد و خاک هر چند روز یکبار در شرق کرمان بویژه شهرستان کویری ریگان موجب بروز مشکلاتی برای مردم این منطقه و خسارات مالی می شود.

** البرز
همانطور که هواشناسی استان البرز پیش بینی کرده بود از غروب پنجشنبه باد شدید این استان را فرا گرفته است.
به گزارش ایرنا، این باد شدید به احتمال با خساراتی همراه بوده که تا کنون دستگاه های امدادی در خصوص زیان های آن گزارشی منعکس نکرده لیکن موجب سلامت هوا و زدودن آلودگی ها از سیمای کلانشهر کرج شده است.
مدیر کل هواشناسی استان البرز سرعت وزش این باد را حدود 76کیلومتر درساعت اعلام کرد و افزود: این وزش باد تا آخرامشب ادامه خواهد داشت .
منصوررحمانیان افزود: فردا جمعه از سرعت وزش باد در استان البرزکاسته می شود لیکن شاهد افزایش ابرو بارش برف دراین استان خواهیم بود.
با توجه به بارش های شب گذشته و امروز وزش باد سبب کاهش دمای هوا در استان البرز شده است.

*** لغو پروازها
** خراسان رضوی
تمامی پروازهای فرودگاه بین المللی شهید هاشمی نژاد مشهد برای دومین بار طی 24 ساعت گذشته از ساعت هفت صبح امروز 15 بهمن به علت کاهش دید پروازی متوقف شد.
مدیر روابط عمومی فرودگاه شهید هاشمی نژاد مشهد روز جمعه به خبرنگار ایرنا گفت: با شدت بارش برف هم اکنون دید افقی پرواز به زیر 400 متر کاهش یافته و امکان انجام پروازهای ورودی و خروجی تا اطلاع ثانوی میسر نیست.
حسن جعفری افزود: بر این اساس از مسافران در خواست می شود قبل از حرکت به سمت به فرودگاه از وضعیت پرواز در تماس با شماره 199 مطلع شوند.
فرودگاه مشهد پرترافیکترین فرودگاه کشور بعد از مهرآباد تهران در شرایط عادی روزانه تا 180 پرواز و در ایام پیک تا 260 پرواز دارد.

*** سیل
** سیستان وبلوچستان
مدیر کل دفتر مدیریت بحران استانداری سیستان و بلوچستان گفت: پنج مسیر در جنوب استان از شب گذشته به دلیل طغیان رودخانه ها و سیلاب مسدود شده است.
رضا اربابی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: بر اثر طغیان رودخانه های فصلی، روان آبها و سیلاب مسیرهای دلگان - ایرانشهر، دلگان - زهکلوت، دلگان - بزمان، نیکشهر - فنوج و نیکشهر - بنت از دیشب مسدود شده است.
وی تاکید کرد: تلاش نیروهای امدادی برای بازگشایی این مسیرها ادامه دارد.
وی افزود: بیشترین بارندگی در این مدت با 50 میلی متر مربوط به روستای دستگرد و توتان از توابع شهرستان نیکشهر بوده است.
وی تصریح کرد: تا کنون گزارشی مبنی بر خسارت در این مدت ارائه نشده است.
به گفته کارشناس هواشناسی سیستان و بلوچستان، روز جمعه در بیشتر نقاط استان رگبار باران و رعد و برق انتظار می رود و شدت بارش ها در نواحی مرکزی، جنوبی و عصر جمعه در جنوب شرق است به گونه ای که منجر به آبگرفتگی معابر و جاری شدن روان آب در برخی از این مناطق می شود.
مرتضی فرجی اظهار داشت: از روز جمعه تا یکشنبه در شهرهای شمالی وزش باد شدید همراه با گرد و خاک با جهت شمال - شمال غربی رخ خواهد داد که سبب کاهش محسوس دما در سطح استان می شود.
وی با بیان اینکه جمعه شب از ارتفاعات سفیدآبه تا خاش بارش به شکل برف خواهد بود گفت: امروز و فردا وزش باد شدید بر روی دریا و سواحل سبب متلاطم و طوفانی شدن دریای عمان می شود به گونه ای که ارتفاع موج در نواحی مرکزی دریا به حدود چهار متر نیز می رسد.
- فرماندار نیکشهر در جنوب سیستان وبلوچستان گفت: با طغیان رودخانه ملوران از شب گذشته در مجموع راه بیش از 130 روستا در محدوده بخش بنت و بخش مرکزی به مرکز شهرستان نیکشهر قطع شده است.
صاحب گل صالحی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: با طغیان رودخانه ملوران راه ارتباطی بیش از 31 هزار نفر از جمعیت بخش بنت و قسمتی از روستاهای بخش مرکزی به مرکز شهرستان نیکشهر کاملا قطع شده است.
وی افزود: همچنین بارندگی های شب گذشته و طغیان رودخانه ملوران مسیر نیکشهر - فنوج و نیکشهر - بنت را مسدود کرده است.
وی گفت: دستگاههای سنگین راهسازی به همراه تیم های امدادی و بهداشت و درمان در 2 طرف رودخانه ملوران برای انتقال و عبور بیماران مستقر شده اند.
فرماندار نیکشهر گفت: از مجموع 12 هزار و 238 کیلومتر راه حوزه اداره‌ کل راه و شهرسازی جنوب سیستان و بلوچستان (ایرانشهر)، 2 هزار و 682 کیلومتر مربوط به این شهرستان است.
وی خاطرنشان کرد: بیش از هزار و 500 کیلومتر راه روستایی این شهرستان خاکی، کوهستانی، رودخانه‌ ای و مالرو است.
وی از کمبود ماشین آلات راهسازی برای بازگشایی راههای روستایی انتقاد کرد و تامین سوخت، اختصاص اعتبار برای تعمیر و نگهداری راههای روستایی و بیش از 40 دستگاه ماشین آلات راهسازی جدید را خواستار شد.

برچسب ها:
آب و هوا
نظر بینندگان
!
!
!