پنجشنبه ۶ تیر ۱۳۹۸
پرشین خودرو
صنعتگران ایرانی به شرکای خارجی بسته پیشنهادی ارائه کنند
۱۳:۳۰ | ۱۳۹۵/۱۱/۲۳
اجاره خودرو
توصیه مدیرعامل ایران خودرو به چهارمین همایش صنعت خودرو؛

صنعتگران ایرانی به شرکای خارجی بسته پیشنهادی ارائه کنند

پرشین خودرو: مدیر عامل گروه صنعتی ایران خودرو در پیامی به صنعتگران خودرو و قطعه ایران پیشنهاد کرد در چهارمین همایش بین المللی صنعت خودرو به شرکای خارجی بسته پیشنهادی ارائه کنند.

به گزارش  پرشین خودرو،  پیام مهندس یکه زارع آمده است: سال گذشته زمانیكه سومین همایش بین المللی صنعت خودرو برگزار شد سه هدف بزرگ تا سال 2017میلادی مدنظر قرار گرفت. نخست همكاری با خودروسازان مطرح جهانی برای تولید خودرو جدید، دوم بهبود بهره وری و کیفیت در حد کلاس جهانی و در نهایت به‌کارگیری توان برون‌سپاری برای رسیدن به کیفیت جهانی با قیمت رقابتی.


در آن زمان به دلیل اینكه تحریم ها چند ماهی برداشته شده بود و برجام رنگ و بوی عملیاتی به خود گرفته بود وعده برای رسیدن به سه هدف در سطح بین المللی كار دشواری بود اما با گذشت چند ماه و نتیجه بخش بودن مذاكرات خودرویی فاز اول اهداف عملیاتی شد و توانستیم با شركت های مختلفی گفت و گو كنیم كه نتایج آن مشخص شده و در ادامه طی ماه های آینده نیز پدیدار می شود.


نمونه به سرانجام رسیدن بخشی از مذاكرات را می توان در قرارداد ایران خودرو با شركت های بین المللی پژو و بنز دید. زمانی كه در همایش بین المللی خودرو اهداف ما عنوان شد خیلی از شركت های خارجی كه مدیران و یا نمایندگان آن حاضر بودند تمایل بسیاری نشان دادند تا بتوانند سطح همكاری های خود را با ایران گسترش دهند و بتوانند در بازاری كه آماده جهش است حضور پیدا كنند. لذا آن همایش فرصت مغتنمی ساخت تا در مورد همكاری ها و سطح تعاملات رایزنی های صورت گیرد. خوشبختانه صنعت خودرویی كه اكنون در مورد آن صحبت می كنیم نسبت به گذشته تغییرات زیادی كرده است و ما می دانیم با چه استرات‍ژی حركت كنیم كه نتیجه بهتری عاید صنعت خودرو شود. یكی از الزام های همكاری صادرات 30 درصدی محصولات مشترك و دیگری داخلی سازی محصولات از شروع 40 درصد در سال نخست و حداقل 70 درصد در سه سال بعد بود.


همایش های بین المللی كه در صنعت خودرو برگزار می شود فضایی را فراهم می كند تا خودروسازان ضمن آشنایی با یكدیگر از توان فنی و مهندسی خود مطلع شوند و برای ایجاد یا توسعه همكاری ها برنامه ریزی كنند. شاید تا قبل از اینكه فضای اینچنینی مهیا شود هر كدام از شركت های خودرویی به صورت مستقل مذاكره می كردند و در برخی اوقات امكان معرفی پتانسیل و قابلیت های خود را نداشتند ولی برپایی چنین همایش های كمك می كند تا مذاكرات جدید شروع شود و یا گفت و گوهایی صورت گرفته نتیجه بخش شود.


در چهارمین همایش بین المللی صنعت خودرو هم خودروسازان برای اینكه بتوانند از این موقعیت استفاده كنند تمام توان خود را خواهند گذاشت تا از آخرین دستاورد و شرایط همكاری درتمام بخش هایی خودرویی صحبت كنند.


ظرفیت تولید گروه صنعتی ایران خودرو پتانسیل بسیار مطلوبی است تا ضمن حرکت باشتاب به سمت توسعه کمی و کیفی در تولید، با عرضه محصولات متنوع و جدید رهبری بازار ایران و منطقه را نیز در اختیار داشته باشیم. بدین جهت در همكاری های بین المللی جدا از حضور در بازارهای جهانی و منطقه باید به سمت تولید خودروهای جدیدی رفت كه مورد تقاضای مردم است و همچنین در بخش خدمات پس از فروش بتوانیم كارنامه بهتری را رقم بزنیم.


همانطور كه سال گذشته در همایش بین المللی صنعت خودرو عنوان شد ایران خودرو در فاصله سال‌های 2017 تا 2025میلادی می خواهد 10محصول را از طریق توسعه دو پلتفرم جدید به بازار عرضه کند. لذا با این رویكرد می خواهیم سطح همكاری های خود را گسترش دهیم و نكته مهم این است كه دیگر به دنبال یك شریك خارجی نیستیم. وقتی امكان برقراری همكاری با سایر خودروسازان جهانی وجود دارد ما نباید مانند دوره های گذشته به یك خودروساز بین المللی وابسته شویم.


از سویی موضوع دیگری كه باید به آن پرداخته شود بسته پیشنهادی در همایش های بین المللی است. از آنجا كه در آستانه برگزاری چهارمین همایش بین المللی صنعت خودرو هستیم و قطعا دراین مرحله حضور شركت های خارجی بیش از سال های گذشته خواهد بود توصیه می كنم سایر خودروسازان، قطعه سازان و تمام بخش های كه در این حوزه فعالیت می كنند پیشنهادات خود را آماده كنند تا شركت های خارجی بدانند چه فرصت های در ایران وجود دارد. به عنوان مثال در دوره گذشته ما بیش ازسه پیشنهاد به شركت های خارجی دادیم؛ یك آنكه سایت های موجود خودمان را می توانیم به تولید محصولات هر یک از شرکای استراتژیک اختصاص دهیم. دوم این بود كه ایران خودرو می تواند سایت‌های موجود را و شبکه خدمات فروش و پس از فروش اختصاصی این شرکا را نیز ایجاد کند. در حال حاضر ایران خودرو 779 نمایندگی فروش و خدمات پس از فروش در سرتاسر ایران دارد و تعداد زیادی نمایندگی برون مرزی هم بازارهای صادراتی را پشتیبانی می کنند.


سومین گزینه پیشنهادی ما طراحی و توسعه خودروهای هیبریدی و تاسیس مراکز تحقیق و توسعه مشترک بود. با برگزاری سه همایش متناوب بین المللی خودرو تمام شركت های خودروسازی جهان می دانند كه ایران دیگر مونتا‍ژ كار نیست و می خواهد در زمینه تولید و طراحی خود گام بردارد و در این زمینه سیاست های راهبردی مكتوبی دارد لذا برای تحقق اهداف ترسیم شده باید مذاكرات را جدی گرفت تا نتیجه رضایت بخش حاصل شود.


در پایان توصیه دیگری هم برای همایش بین المللی صنعت خودرو دارم و آن استفاده از نیروهای نخبه است. وقتی نیروهای دانشگاهی و نخبه امكان حضور و ملاقات با مدیران خودروسازی جهان را داشته باشند می توانند برای توسعه صنعت خودروی ایران هم مثمر ثمر باشند و افق های را كه برای این بخش ترسیم كردند عملیاتی كنند. زمانی صنعت رشد خواهد كرد كه بین جامعه دانشگاهی و صنعت تعامل خوبی برقرار شود.
 

نظر بینندگان
!
!
!