چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۳۹۷
پرشین خودرو
گسترش حمل ونقل عمومی در پایتخت
۱۵:۴۲ | ۱۳۹۰/۰۷/۲۰

گسترش حمل ونقل عمومی در پایتخت

پرشین خودرو: شهردار تهران با بیان این که مشکل ترافیک پایتخت در یک برنامه چهار ساله قابل حل است گفت: حوزه ترافیک 17 یا 18 صاحب دارد واگر داوطلبی برای حل این مشکل وجود نداشت من حاضرم این مسئولیت را بپذیرم و این معضل را برای همیشه حل کنم.

به گزارش«پرشین خودرو»، محمد باقر قالیباف در همایش "مدیریت شهری و راهنمایی و رانندگی" با تبریک هفته نیروی انتظامی گفت: خانواده شهدای ناجا جزو خانواده شهدای مظلومی هستند که کمتر به آنها توجه شده است. همه درجه‌داران و افسرانی که در نقاط مختلف کشور در حال انجام وظیفه هستند چه کسانی که در مناطق دور افتاده و در محرومیت و دوری از محیط شهر مشغول انجام وظیفه‌اند و چه کسانی که در تهران در حوزه حمل و نقل و ترافیک هستند‌، همه زحمت کشانی‌اند که برای آرامش و آسایش مردم خدمت می‌کنند‌.

درک درستی از مسئولیت‌های نیروهای انتظامی وجود ندارد

وی افزود: خیلی‌ها فکر می‌کنند آن‌هایی که در تهران مشغولند کارشان آسان است اما این افراد نیز مشکلات و سختی‌های زیادی را متحمل می‌شوند. کسانی که در ترافیک‌، آلودگی هوا و آلودگی صوتی در سر چهارراه یا میدانی می ایستند موظف به اعمال قانون هستند با سختی‌های زیادی مواجه‌اند‌.

شهردار تهران تصریح کرد‌: یکی از مظلومیت‌های نیروی انتظامی این است که مردم و مسئولان ما از حجم کار و فشاری که بر دوش این قشر زحمت‌کش است درک درستی ندارند‌. من هم قبل از این که وارد ناجا شوم فکر نمی‌کردم نیروی انتظامی تا این حد محل کار‌، خدمت و ماموریت باشد اما اکنون با تمام وجودم زحماتی را که نیروی انتظامی متحمل می‌شود را درک می‌کنم و از زحمات کارکنان خدوم ناجا که مایه عزت و امنیت و آسایش هستند قدردانی می‌کنم.

قالیباف گفت‌: بر این باورم که نقش نیروی انتظامی و شهرداری به خصوص در شهرهای بزرگ نقش بی‌بدیل و بی‌نظیری است و یکی از موضوعات مهمی که شهرداری‌ها و نیروی انتظامی می‌توانند در آن با هم کارها را پیش ببرند‌، بحث آسیب‌های اجتماعی و برقراری امنیت عمومی است.

پلیس و شهرداری می‌توانند بیشترین نقش را حوزه پیشگری و کنترل ایفا کنند

وی در عین حال افزود‌: پلیس و شهرداری می‌توانند بیشترین نقش را هم در حوزه پیشگری و هم کنترل آسیب‌ها ایفا کنند، امروز این ارتباط خوب بین مجموعه شهرداری تهران و فرماندهی نیروی انتظامی برقرار است.

شهردار تهران گفت‌: شاید این موضوع در وظایف خیلی روشن و شفاف نوشته نشده باشد و نیاز به بازنگری باشد اما من بنا به تجربه کاری که در این دو مجموعه دارم‌، معتقدم که این دو مجموعه نقش مهمی در پیشگیری و کنترل دارند و امیدوارم بیش از گذشته این همکاری و همدلی را داشته باشیم و اگر این اتفاق در تهران بیافتد در سایر شهرها نیز می‌تواند الگو شود.

انضباط اجتماعی مقدمه پیشرفت در جامعه است

وی خاطر نشان کرد‌: تردید نکنید که مقدمه یک حرکت بزرگ برای پیشرفت‌، داشتن انضباط اجتماعی است که از نبود آن به شدت در کشور رنج می‌بریم‌. البته در نبود این انضباط اجتماعی بیشتر ما مدیران و نخبگان مقصریم تا عموم مردم.

شهردار تهران گفت‌: زمانی در زمینه بستن کمربند ایمنی به دنبال انضباط اجتماعی بودیم اما خیلی‌ها می‌گفتند نمی‌شود‌، با این وجود وقتی عزم این کار ایجاد شد ظرف مدت 45 روز فرهنگ‌سازی شد و کمربند در کشور بسته شد و امروز بیش از 80‌، 90 درصد مردم از کمربند ایمنی استفاده می‌کنند‌؛ در حالی که در گذشته 2 تا 3 درصد هم از کمربند استفاده نمی‌کردند.

وی افزود‌: انضباط اجتماعی در همه شئونات زندگی‌، در حوزه فردی و جمعی‌، خانواده‌، هویت حقیقی و حقوقی‌، فرهنگی‌، سیاسی و اجتماعی‌، امنیتی و... مهم است‌؛ چنانچه امام علی (ع) در نصحیت‌های خود به مومنان تقوا و نظم را در کنار هم می‌دانند‌. انضباط اجتماعی عنصر گمشده‌ای است که هرکس برای تحقق آن تلاش کند، در تمام زمینه‌ها به کشور خدمت کرده است.

آلودگی هوا و آلودگی صوتی جان شهروندان را به خطر می‌اندازد

شهردار تهران در ادامه با بیان این که ترافیک یکی از چالش‌های بزرگ شهر ما است که سرمنشا بقیه مشکلات محسوب می‌شود اظهار کرد: آلودگی هوا و آلودگی صوتی که سلامتی و جان شهروندان را به خطر می‌اندازد‌، به موضوع ترافیک بر می‌گردد . تمام کسانی که از خارج تهران وارد شهر می‌شوند تنها گله مندیشان در زمینه ترافیک شهر است که یک بخش مربوط به شلوغی‌هاست و بخش دیگر به فرهنگ نادرست رانندگی بازمی‌گردد.

وی خاطر نشان کرد: من از 9 سال قبل تا به امروز چه در زمان خدمت در نیروی انتظامی و چه در مدیریت شهری‌، به این نتیجه رسیده‌ام که اگر اراده محکمی برای رفع معضل ترافیک وجود داشته باشد‌، این معضل در یک برنامه 4 ساله قابل حل است.

حوزه ترافیک 17 یا 18 صاحب دارد

قالیباف تاکید کرد‌: این موضوع را در دو نوبت در مسئولیت خود اعلام کردم‌، هم در نیروی انتظامی و هم در شهرداری تهران‌. البته گفتم من پیش قدم برای اجرای این کار نیستم چون حوزه ترافیک 17 یا 18 صاحب دارد و گفتم که هر یک از مسئولان بخواهد وارد عمل شود من در خدمت او خواهم بود اما اگر داوطلبی وجود نداشت من حاضرم این مسئولیت را بپذیرم و این معضل را برای همیشه حل کنم.

وی ادامه داد : به هر دلیلی تصمیمات گرفته نشد اما ما به سهم خود می توانیم تا حدی به رفع این مشکل کمک کنیم.

محدودیت تردد وسایل نقلیه

شهردار تهران با تاکید براینکه ما باید 2 کار مهم را برای رفع معضل ترافیک انجام دهیم گفت‌: ما باید در شهرداری تهران بر حمل و نقل عمومی متمرکز شویم و بعد برای وسایل نقلیه شخصی محدودیت ایجاد کنیم.

وی در بخش دیگری از سخنانش با بیان این که تعریض خیابان‌های دماوند، پیروزی و امام خمینی(ره) در حال تکمیل است گفت‌: من تاکید کرده‌ام وقتی گسترش و تعریض این خیابان‌ها اتفاق می‌افتد حق نداریم این ظرفیت را زیر پای خودروهای شخصی بگذاریم تا آن‌ها راحت‌تر در شهر جولان دهند و حتما باید از ظرفیت‌های جدید برای توسعه حمل و نقل عمومی استفاده کنیم‌. حالا هر کجا شد اتوبوس‌های تندرو و هرکجا که نشد اجازه دهیم تاکسی ها نسبت به خودروهای شخصی تک سرنشین تقدم داشته باشند.

منطق درست را با هر هزینه‌ای اجرایی می کنم

قالیباف تصریح کرد‌: روزی که می‌خواستیم خطوط اتوبوس‌های تندرو را در خیابان انقلاب ایجاد کنیم‌، شاهد بودید که چه فض‌سازی‌هایی صورت گرفت اما روحیه من این است‌، جایی که کار منطقی‌، با خرد جمعی و درست باشد پایش می‌ایستم و منطق درست را با هر هزینه‌ای اجرایی می‌کنم.

شهردار تهران تصریح کرد‌: روزی که خط اتوبوس تندرو در مسیر خیابان انقلاب را راه‌اندازی می‌کردیم برخی دوستان می‌گفتند چون در این مسیر مترو احداث می‌شود ساخت خط ویژه اتوبوس کاری اضافی است‌، من گفتم این کار اضافی نیست و حتی اگر در سه سال آینده مترو هم راه بیافتد و دیگر این خط مسافر نداشته باشد باز برای 3 سال هم این کار اقتصادی است که اتوبوس‌های تندرو را راه‌اندازی کنیم.

تصاویر جای آمار سخن می‌گویند

وی ادامه داد‌: امروز خط مترو ایجاد شده‌، آیا تاثیری در حجم مسافران اتوبوس‌های تندرو گذاشته ؟ امروز هم خط اتوبوس‌های BRT در مسیر خیابان انقلاب بسیار شلوغ است.

شهردار تهران گفت: لازم نیست با مردم با آمار سخن گفت‌، کافی است که تصاویر 6 سال قبل خیابان انقلاب و آزادی را در کنار تصاویر امروز قرار دهید و ترافیک را مقایسه کنید تا نحوه مدیریت مشخص شود.

وی با بیان این که باید به حمل و نقل عمومی به ویژه مترو توجه ویژه داشته باشیم گفت‌: قبلا در تهران سالی 2.5 کیلومتر مترو بیشتر ساخته نمی‌شد اما با برنامه‌ریزی ای که از سال 85 صورت گرفت به ساخت سالانه 30 کیلومتر مترو رسیدیم و اگر مشکل نقدینگی حل شود قادریم ساخت مترو را به 50 کیلومتر در سال برسانیم و ظرف کمتر از 2.5 سال‌، آینده تهران را از بحران ترافیک خارج کنیم.

تولید واگن‌های داخلی ظرف سه سال

قالیباف تصریح کرد‌: سال 86 محل کنونی واگن‌سازی مترو یک بیابان بود اما امروز این مجموعه به بزرگترین مجموعه واگن‌سازی کشور تبدیل شده است یعنی ظرف مدت 3 سال زمینه تولید واگن مترو در کشور ایجاد شده است‌؛ حال کاری نداریم و مهم نیست این موضوعات از طریق برخی رسانه‌ها و به هر دلیل درست به مردم منتقل نشود‌، ما پیرو امام حسین (ع) هستیم و باید خود را در پیشگاه خداوند پاسخگو بدانیم.

وی افزود: امام حسین(ع) هنگام شهادت طفل خردسالش گفت خوشحالم چون خدا همه چیز را می‌بیند و ما باید این روحیه را داشته باشیم چون در آن صورت هیچ‌گاه از کار خسته نمی‌شویم و اگر اشتباهی کنیم خود را در پیشگاه خداوند شرمنده می‌دانیم.

سیستم‌های هوشمند نظارت را آسان‌تر کرده‌اند

قالیباف در بخش دیگری از سخنانش تاکید کرد‌: همه باید با هم تلاش کنیم تا شاهد ارتقای فرهنگ ترافیک باشیم که یک بخش تحقق این مهم اعمال قانون و بخش دیگر آموزش درست است.

شهردار تهران با بیان اینکه با به کارگیری سیستم‌های هوشمند مدیریت و نظارت بر ترافیک و اعمال قوانین رانندگی آسان‌تر شده است گفت‌: با به کارگیری سیستم‌های هوشمند‌، عزت به پلیس برگشت و اعمال قوانین آسان‌تر شد‌، همچنین میزان تخلفات کاهش یافت و ما امروز باید با کمک از ابزار‌های نوین اعمال مدیریت کنیم‌. البته جاهایی هم هست که تنها حضور مقتدرانه عناصر راهنمایی رانندگی را می‌خواهد که در آن بخش‌ها نیاز به حضور پررنگ و همه جانبه مسئولان هستیم.

نظر بینندگان
!
!
!