سه شنبه ۲۵ مهر ۱۳۹۶
پرشین خودرو
ترافیک نوروزی و ضرورت احداث کمربندی در شهرهای غرب مازندران
۱۴:۵۸ | ۱۳۹۵/۱۲/۲۵
باشگاه مشتریان کرمان موتور

ترافیک نوروزی و ضرورت احداث کمربندی در شهرهای غرب مازندران

پرشین خودرو: همزمان با شروع تعطیلات عید نوروز و سرازیر شدن میلیون ها مسافر و گردشگر به شهرهای غرب مازندران بار دیگر شاهد بار ترافیکی سنگینی در این مناطق خواهیم بود و این مسئله ضرورت احداث کمربندی در این شهرها را دو چندان می کند.

به گزارش پرشین خودرو، باز هم عید نوروز دیگری فرا رسید و بسیاری از گردشگران و مسافران شهرهای شمالی بویژه غرب مازندران را برای تفریح و سیاحت در ایام تعطیل انتخاب می کنند تا خستگی یک سال کار و تلاش را از تن بیرون کنند.
با وجود آنکه چند روزی به پایان سال جاری مانده ، سیل عظیمی از خودروهای شخصی با عبور از جاده قدیمی و پر پیچ و خم کندوان به شهرهای شمالی کشور سرازیر شده اند و همین مسئله باعث ایجاد ترافیک در محورهای مواصلاتی غرب مازندران شده و مردم بومی منطقه را با مشکلات عدیده ای همچون سال های گذشته مواجه کرده است.
شهر های هچیرود ، کلارآباد ، سلمانشهر ، عباس آباد ، نشتارود و شیرود بیشترین بار ترافیکی را در ایام نوروز دارند و بسیاری از مسافران و گردشگران برای عبور از این شهر ها باید ساعت ها وقت صرف کنند که علاوه بر افزایش هزینه ها با تصادفات ناگواری نیز همراه است.

در سال های گذشته اقداماتی از قبیل تعریض جاده ها و احداث پل های جدید جهت کاهش بار ترافیکی این منطقه در ایام تعطیلات نوروز و تابستان صورت گرفته اما تعداد خودروهای عبوری در این مسیر ها آنقدر زیاد است که سبب شده تا مدیران دستگاه های اجرایی در شهرستان های غرب مازندران به فکر احداث کمربندی بیافتند .

البته احداث کمربندی مشروط به آزاد سازی زمین های روستاییان منطقه است و به دلیل کمبود و بالا بودن قیمت زمین در غرب مازندران ، راضی کردن مالکین جهت خرید زمین به قیمت کارشناسی بسیار سخت و دشوار به نظر می رسد.
در بین شهر های غرب مازندران تنها شهر تنکابن است که به دلیل داشتن کمربندی از بار ترافیکی سبک و روانی در طول سال برخوردار بوده و مشکلی در این زمینه وجود ندارد.
کارشناسان معتقدند که اولویت نخست در رونق بخشیدن به صنعت گردشگری ، توسعه راه ها است و با ایجاد جاذبه برای بخش خصوصی جهت سرمایه گذاری در این حوزه می توان به ورود بیشتر گردشگر و رونق گردشگری کمک کرد.
آنان بر این باورند که احداث جاده های عریض و ایمن ، هموارسازی و ایمن سازی راه ها و احداث مجتمع های خدماتی بین راهی می تواند نقش بسیار مهمی در جذب گردشگر داشته و سرمایه گذاری در این بخش از ریسک پایینی برخوردار است.
یکی از مسافران نوروزی که غرب مازندران را برای گذراندن تعطیلات انتخاب کرده به خبرنگار ایرنا گفت : هر ساله در ایام تعطیلات نوروز همراه با خانواده به شهرهای غرب مازندران که از امکانات تفریحی ، رفاهی و اقامتی خوبی برخوردار است سفر می کنیم و چند روزی را مهمانان مردم این منطقه هستیم.


علی امینیان علت سفر زودهنگام خود به شمال کشور را فرار از ترافیک جاده ها عنوان کرد و افزود : 2سال پیش برای آمدن به شمال کشور مسیر جاده چالوس را به دلیل بار ترافیکی سنگین به جای 5 ساعت 12 ساعت طی کردم که بسیار خسته کننده و خطرناک بود و بعد از آن تصمیم گرفتم که زودتر از تعطیلات به شمال سفر کنم.
وی اظهار داشت : البته راه های شهرهای غرب مازندران نیز در ایام تعطیل بسیار پر تردد و از ترافیک سنگینی برخوردار است و اغلب مسافران و گردشگران با صرف زمانی بیشتر از شهری به شهر دیگر سفر می کنند.
امینیان نداشتن کمربندی را معضل اصلی شهرهای غرب مازندران دانست و خاطرنشان کرد : چهره شهر های غرب مازندران در کمتر از 10 سال کاملا دگرگون شده و هتل ها و مراکز اقامتی و تجاری زیادی احداث شده اما راه های آن دست نخورده مانده است.

وی یادآور شد : داشتن راه های ایمن و مطمئن در این منطقه علاوه بر کاهش تصادفات ، منجر به افزایش گردشگران و مسافران و در نتیجه رونق کسب و کار برای کاسبان بومی خواهد شد.
طول مسیر راه مواصلاتی غرب مازندران از چالوس تا رامسر 82 کیلومتر است.

یکی از بازاریان سلمانشهر با انتقاد از ترافیک سنگین در تعطیلات نوروز ، گفت : وجود ترافیک سنگین و نبود فضای کافی برای پارک خودرو تاثیر مستقیم بر کاسبی بازاریان می گذارد و بسیاری از آنها نسبت به این مسئله گلایه مند هستند.
محسن میرزایی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود : عبور تریلی ، کامیون و اتوبوس به همراه خودرو های سبک از خیابان های مرکز شهر ، فرصتی به گردشگران نمی دهد که خودروی خود را پارک کنند و به خرید و گشت و گذار بپردازند.
وی اظهار داشت : خیابان های این شهر بسیار قدیمی و کم عرض هستند و گنجایش این تعداد خودروهای ورودی به این شهر را ندارد و همین مسئله سبب ایجاد ترافیکی به طول چند کیلومتر می شود.
این شهروند خواستار احداث کمربندی جهت رفع معضل ترافیکی شهر سلمانشهر شد.

بخشدار نشتارود نیز احداث کمربندی برای این شهر را ضروری دانست و گفت : نشتارود در مسیر جاده اصلی قرار دارد که به علت عرض کم جاده و وجود واحد های مسکونی و تجاری ، تردد در مرکز این شهر به خصوص ایام تابستان و تعطیلات نوروزی به سختی صورت می گردد.

ابراهیم عسگرپور در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود : با اعتبار 26 میلیارد تومانی که اخیرا از محل سفر ریاست جمهوری اختصاص یافته ، روند احداث کمربندی از سرعت بیشتری برخوردار شده است.
وی طول مسیر جاده کمربندی را 6 کیلومتر اعلام کرد و اظهار داشت : هم اکنون ساخت پل های کوچک و بزرگ و عملیات آزاد سازی و مخلوط ریزی طول مسیر با سرعت ادامه دارد.
بخشدار نشتارود احداث این کمربندی را از آرزو های مردم این منطقه دانست و تاکید کرد که از تمام ظرفیت ها برای تکمیل و راه اندازی این کمربندی استفاده خواهد شد.

معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری مازندران پیش از این از اختصاص 80 میلیارد تومان اعتبار برای اجرای کمربندی 6 شهر غرب مازندران خبر داده بود و گفت : با تصویب شورای برنامه ریزی و توسعه استان مازندران، مبلغ 80 میلیارد تومان اعتبار برای اجرای کمربندی شهرهای هچیرود ـ کلارآبادـ سلمانشهرـ عباس آباد ـ نشتارود و شیرود اختصاص داده شد.

حسن خیریان پور افزود : این پروژه ها که از مصوبات سفر ریاست جمهوری به مازندران است از مهمترین نیازهای مردم غرب استان مازندران بوده که با پیگیری های انجام شده محقق و مصوب گردید.

وی به معضل ترافیک بویژه در تعطیلات نوروز و تابستان در شهر های غرب مازندران اشاره کرد و بیان داشت : شهرداران شهرهای مذکور و فرمانداران این مناطق پیگیری و اقدام جدّی در جهت آزادسازی مسیرها و اجرای سریع پروژه و نیز جذب به موقع اعتبار به عمل آورند.

خیریان پور خاطرنشان کرد : طبق مصوبه شورای برنامه ریزی و توسعه استان چنانچه شهرداری نتواند اعتبار مزبور را به موقع جذب نماید به شهرداری دیگری که از عملکرد بهتری داشته باشد اختصاص داده خواهد شد.
به گفته وی، خوشبختانه یکی دیگر از مهمترین نیازهای غرب استان تعریض پل سرآبرود چالوس و احداث پل و تونل کمربندی چالوس بود که توانست مشکل ترافیکی این منطقه را برطرف نماید.
وی یادآور شد : آسفالت شهر کلاردشت و با اعتباری بالغ بر یک میلیارد و 500 میلیون تومان از دیگر مصوبات شورای برنامه ریزی و توسعه استان بود که با پیگیری های انجام شده به نتیجه رسیده است.

ایرنل

نظر بینندگان
!
!
!