سه شنبه ۱۷ تیر ۱۳۹۹
پرشین خودرو
۱۱:۳۶ | ۱۳۹۰/۰۷/۲۵
کدام خودروساز در رقابت کیفیت عقب ماند؟
۱۱:۳۶ | ۱۳۹۰/۰۷/۲۵
اجاره خودرو

کدام خودروساز در رقابت کیفیت عقب ماند؟

پرشین خودرو: بی کیفیت ترین و باکیفیت ترین خودرو سواری تولید داخل از خط تولید یک شرکت خودروساز عبور می کند.

به گزارش «پرشین خودرو»، در حالی در تازه ترین رده‌بندی سطح کیفی خودروهای داخلی، خودرو تینا پارس خودرو به عنوان باکیفیت ترین خودرو سواری تولید داخل انتخاب شده که بی کیفیت ترین خودرو یعنی X131 نیز محصول این کارخانه است.

در ششمین ماه سال جاری بازهم ژاپنی ها عنوان باکیفیت ترین خودروهای داخلی را از آن خود کردند و در جایگاه اول تا سوم ایستادند.

خودروهای نیسان تینا، مزدا3 جدید و نیسان ماکسیما که هر سه محصول کشور ژاپن است به عنوان با کیفیت ترین و خودروهای سایپا131X پارس خودرو، سایپا132X و سایپا131X سایپا به عنوان بی کیفیت ترین خودروهای تولید داخل معرفی شد.

در این رده‌بندی که از سوی شرکت بازرسی كیفیت و استاندارد ایران ارائه شده و مربوط به کیفیت خودروهای تولید داخل در شهریورماه امسال است، در مجموع 23 خودرو تولید یا مونتاژ داخل مورد ارزیابی کیفی قرار گرفته و در دو دسته خیلی خوب، خوب تقسیم‌ شده‌است.

طبق معمول رتبه‌بندی‌های قبلی، این ماه نیز سطح کیفی خودروهای تولیدی در 9 معیار سیستم فنربندی، تعلیق و فرمان، موتور، ‌ترمز، تجهیزات الکتریکی، تزئینات داخلی و خارجی، صداهای غیرعادی، بدنه، نفوذ آب و رنگ مورد ارزیابی قرار گرفته و 22 خودرو مورد نظر، بر اساس مجموع نمرات منفی به دست آمده رتبه‌بندی شده‌اند.

تینا، میهمان ژاپنی پارس خودرویی‌ها، در ارزیابی شهریورماه نمره منفی خود را در دو گروه رنگ و بدنه کسب کرده تا با کسب سه نمره منفی در صدر جدول کیفیت خودروهای داخلی بنشیند. این خودرو موفق شده میزان نمره منفی خود را در مقایسه با ماه قبل 1.3 کاهش دهد.

پس از تینا خودروهای مزدا3 جدید و ماکسیما که هر دو ژاپنی بوده و به ترتیب مهمان خط تولید گروه بهمن و پارس‌خودرو هستند، کمترین نمره منفی را بدست آورده و بدین ترتیب جزو باکیفیت‌ترین خودروهای داخلی در آخرین ماه تابستان بوده‌اند.

خودرو مزدا 3 جدید که دومین خودرو جدول رده‌بندی به حساب می‌‌آید توانسته نمره منفی خود را 0.9کاهش دهد و 14.1 نمره منفی کسب کند که این نمره منفی در معیارهای بدنه و رنگ بدست آمده است.

نیسان ماکسیما در شرایطی سومین خودرو جدول رده‌بندی به حساب می‌‌آید که 18.4 نمره منفی کسب کرده که این نمره منفی در معیارهای رنگ، تزئینات داخلی و خارجی و بدنه بدست آمده است.

پشت سر ماکسیما، سوزوکی گرندویتارا قرار دارد که در سه معیار رنگ، تزئینات داخلی و خارجی و بدنه حائز نمره منفی 20 شده است. پس از ویتارا، به مگان در رده پنجم جدول برمی‌خوریم.

این محصول در سه معیار رنگ، تزئینات داخلی و خارجی و بدنه نمره منفی 23.3 کسب کرده است.

رده‌های ششم جدول رده‌بندی کیفی خودروهای داخلی در شهریورماه، به تندر90 ایران خودرو اختصاص یافته است.

تندر90 ایران خودرو که در شهریورماه امسال 0.3 نمره منفی کمتر از همتای پارس‌خودرویی‌اش کسب کرده و دو پله بالاتر از آن و در جایگاه ششم ایستاده است، در شش معیار ترمز، تزئینات داخلی و خارجی، صداهای غیرعادی، بدنه، نفوذ آب و رنگ امتیاز منفی کسب کرده است در حالی که تندر 90 پارس‌خودروایی‌ها در معیارهای موتور و انتقال قدرت، تجهیزات الکتریکی، تزئینات داخلی و خارجی، بدنه و رنگ امتیاز منفی کسب کرده و در جایگاه هشتم قرار گرفته است.

در رده ای پایین تر از تندر 90 ایران خودرو، پژو 206 هاچ‌بک در هفت رده موتور و انتقال قدرت، ترمز، تجهیزات الکتریکی، صداهای غیرعادی، رنگ، تزئینات داخلی و خارجی و بدنه نمره منفی 25 به دست آورده و در جایگاه نهم قرار گرفته است.

اما نکته جالب در جدول جدید، سقوط سه پله ای خودرو هیوندای آوانته است. این خودرو که در ماه قبل پس از مگان در جایگاه ششم قرار گرفته بود در شهریورماه در رتبه نهم قرار گرفته است.

خودرو پژو 206 صندوق‌دار نیز در شهریورماه سال جاری به جز دو معیار موتور و انتقال قدرت و نفوذ آب در تمام معیارهای دیگر امتیاز منفی کسب کرده و دهم شده است.

رده بعد در حالی به ریو رسیده که این خودرو کره‌ای در تمام معیارها امتیاز منفی کسب کرده که بیشترین آن نیز در بخش موتور و انتقال قدرت بوده است.

در شهریورماه امسال جایگاه دوازدهم جدول کیفیت خودروهای داخلی در اختیار خودرو ام.وی.ام 530 قرار گرفته است. این خودرو در هفت رده فنربندی، تعلیق و فرمان، تجهیزات الکتریکی، تزینات داخلی و خارجی، ترمز، موتور و انتقال قدرت، بدنه و رنگ امتیاز منفی کسب کرده که در این میان بخش بدنه با امتیاز منفی 23.2 بالاتر از بقیه قرار گرفته است.

اما نگاهی نیز به اوضاع کیفی سمند، پژو 405 و پارس بیندازیم، خودروهایی که رده‌های سیزدهم تا شانزدهم جدول را به خود اختصاص داده‌اند.

جایگاه سیزدهم جدول در حالی به پژو پارس خراسان اختصاص یافته که این خودرو درهفت گروه موتور و انتقال قدرت، ترمز، تزینات داخلی و خارجی، صداهای غیرعادی، بدنه، نفوذ آب و رنگ نمره منفی 65 را در کارنامه خود به ثبت رسانده است.

در این بین، سمند به عنوان چهاردهمین خودرو با کیفیت داخل در تمام معیارها امتیاز منفی دارد و بیشترین آن به تزئینات داخلی و خارجی مربوط می‌‌شود.

همچنین پژو 405 تولید خراسان در حالی در رده پانزدهم قرار گرفته که همتای تهرانی‌اش یک پله پایین‌تر از آن قرار گرفته است.

اما خودرو تیبا سایپا که عنوان هفدهمین خودرو کیفی داخلی را یدک می کشد که در همه معیارها نمره منفی به دست آورده که‌ بیشترین آن به تزئینات داخلی و خارجی این خودرو مربوط می‌‌شود.

بر اساس این گزارش، رتبه های هجده و نوزده جدول رده بندی کیفی خودروهای تولید داخل به دو محصول چینی ام.وی.ام اختصاص یافته است.

در شهریورماه امسال جایگاه هجدهم جدول کیفیت خودروهای داخلی در اختیار خودرو ام.وی.ام ایکس33 قرار گرفته است. این خودرو در شش رده موتور و انتقال قدرت، تجهیزات الکتریکی، تزینات داخلی و خارجی، بدنه، نفوذ آب و رنگ امتیاز منفی کسب کرده که در این میان بخش بدنه با امتیاز منفی 45 بالاتر از بقیه قرار گرفته است.

ام.وی.ام 110چینی کوچک بازار خودرو ایران، در ارزیابی کیفی شهریورماه در جایگاه نوزدهم جدول کیفیت خودروهای داخلی قرار گرفته است. این خودرو درهفت گروه فنربندی، تعلیق و فرمان، موتور و انتقال قدرت، تجهیزات الکتریکی، تزیینات داخلی و خارجی، صداهای غیر عادی، بدنه و رنگ امتیاز منفی 106.5 را در کارنامه خود به ثبت رسانده است.

پس از این خودروها، پژو روآ سال در شرایطی عضو بیستم جدول است که در همه معیارها امتیاز منفی دارد. نمره منفی روآ در معیار تزیینات داخلی و خارجی بسیار بالا به نظر می‌‌رسد.

اما در ارزیابی کیفی خودروها در شهریورماه سال جاری ایکسی‌ها به عنوان بی‌کیفیت ترین خودروهای تولید داخل معرفی شده‌اند. این خودروها میهمان تقریبا همیشگی قعر جدول رده‌بندی کیفی خودروهای داخلی، به شمار می‌‌روند.

جایگاه بیست ویک تا بیست سوم جدول رده‌بندی کیفی خودروهای داخلی در اختیار خودروهای سایپا131X، سایپا132X و سایپا131X پارس خودرو قرار دارد.

سایپا ایکسی‌ها در تمام حوزه‌های مورد ارزیابی قرار گرفته، نمره منفی کسب کرده و حائز بیشترین رکوردهای منفی شده‌است.

جدول رده بندی کیفیت خودروهای تولید داخل را می توانید در فایل پیوست مشاهده کنید.

اجاره ماشین عروس
نظر بینندگان
کیان
vote
۰
vote
۱۳۹۰/۰۷/۲۵
دوست عزیز شما سئوالتون اشتباهه. مگه نیسان تینا در این کار خانه تولید میشه؟ موتور.. سیستم تعلیق.. و تمامی قطعات اصلی که بصورت سی کی دی وارد میشه.. میشه بفرمایید تینا در کجای بقول شما خط تولید قرار داره؟؟
امیر حسین
vote
۰
vote
۱۳۹۰/۰۷/۲۵
پس ماه قبل لیفان هم بود .... چون تولیدش خیلی کمه تو این جدول نیومده یا اینکه در حد B هم نیستند از نظر کیفیت؟ کسی از دوستان علت این مسئله را میداند؟
!
!
!