شنبه ۱۷ خرداد ۱۳۹۹
پرشین خودرو
۰۹:۱۸ | ۱۳۹۰/۰۷/۲۷
بررسی افزایش سهمیه بنزین تاكسی‌ها
۰۹:۱۸ | ۱۳۹۰/۰۷/۲۷
اجاره خودرو

بررسی افزایش سهمیه بنزین تاكسی‌ها

پرشین خودرو: بعد از افزایش سهمیه بنزین كه در قالب سهمیه سوخت مناطق اجرا شد، فاز دوم این سهمیه نیز از سوی مسوولان مرتبط با این موضوع در حال تصمیم‌گیری است.

به گزارش «پرشین خودرو» به نقل از ایسنا، فاز اول سهمیه سوخت مردادماه امسال و به مدت سه ماه به تاكسی‌داران مناطق گرمسیری و منطقه تهران اختصاص یافت. البته با توجه به این كه فصل گرم در استان‌های جنوبی كشور رو به اتمام است، هنوز مشخص نیست كه سهمیه سوخت این تاكسی‌داران ادامه خواهد یافت یا نه.

بر این اساس سهمیه‌ بنزین تاكسی‌های پنج استان خوزستان، هرمزگان، سیستان و بلوچستان و بوشهر معادل 20 درصد یعنی از 100 لیتر تا 150 لیتر افزایش یافت. هم‌چنین علاوه بر اختصاص سهمیه بنزین به تاكسی داران مناطق گرمسیر در فاز اول، این سهمیه شامل تاكسی‌های منطقه تهران به دلیل پستی و بلندی و ترافیک نیز شد.

براین اساس سهمیه سوخت تاكسی‌ها در كشور روزانه حدود 400هزارلیتر افزایش یافت.

بررسی نقاط قوت و ضعف فاز اول سهمیه مناطق

محمد رویانیان رییس ستاد مدیریت حمل و نقل و سوخت، در مورد زمان اجرای فاز دوم سهمیه مناطق گفته كه نقاط قوت و ضعف فاز اول سهمیه سوخت مناطق در حال بررسی است كه بعد از اتمام آن، برای فاز دوم سهمیه مناطق نیز تصمیم گیری میِ شود.

نقدی بر فاز اول سهمیه سوخت مناطق

از آن جایی كه پرداخت سهمیه مناطق و به طور كلی هدفمند كردن یارانه‌ها در جهت اجرای عدالت است، یادآوری دو نكته مهم است؛ ابتدا این كه تمام مناطق تهران دارای زمین ناهموار نیست كه نیاز باشد به تمام تاكسی‌دارن آن سهمیه سوخت اضافی پرداخت شود.

از سوی دیگر اشكالی كه به سیاست سهمیه مناطق وارد است، مربوط می‌شود به این كه چرا تنها تاكسی‌داران منطقه تهران به دلیل ناهمواری زمین می‌توانند از این مزایا بهرمند شود. بر این اساس اگر یكی از دلایل پرداخت سهمیه اضافی ناهمواری زمین است، در فاز دوم سهمیه مناطق نیز انتظار می‌رود به تمام تاكسی‌داران كشور كه مسیرشان ناهموار است سهمیه تعلق گیرد.

اجاره ماشین عروس
نظر بینندگان
!
!
!