جمعه ۴ خرداد ۱۳۹۷
پرشین خودرو
تشکیل کارگروه ویژه برای رسیدگی به مشکلات حوزه خودرو
۰۹:۱۱ | ۱۳۹۶/۰۱/۲۹
درجلسه نمایندگان مجلس با قطعه‌سازان و خودروسازان چه گذشت؟‎

تشکیل کارگروه ویژه برای رسیدگی به مشکلات حوزه خودرو

پرشین خودرو: در اولین روز هفته جاری جلسه‌ای بین اعضای کمیسیون صنایع و معادن مجلس، خودروسازان و قطعه‌سازان برگزار شد.

به گزارش پرشین خودرو، قطعه‌سازان و خودروسازان در این نشست مشترک، مسائل و مشکلات بخش مربوط به خود را تشریح کردند. در این جلسه اعلام شد باید موانع پیش‌روی تولید در سال جاری برطرف شود و قطعه‌سازان به ساخت قطعه داخلی فکر کنند البته قطعه‌ای که باکیفیت باشد و بتواند تبدیل به یک برند شده و حتی در خارج کشور این قطعه از قطعه‌سازان داخلی خریداری شود. در همین جلسه رضا رضایی، رئیس هیات مدیره انجمن سازندگان قطعات و مجموعه‌های خودرو در نشست مذکور با بیان اینکه خودرو از صنایع استراتژیک کشور است، گفت: «قطعه‌سازان اقتصاد مقاومتی را در سال 95 اجرا کردند لذا در سال 96 نیز باید توانمندسازی قطعه‌سازان و رفع مشکلات خودروسازان مدنظر قرار گیرد.» از دیگر سو، ابلاغیه‌ای که رئیس جمهور در ابتدای هفته به وزیر صنعت فرستاد و روی بخش سرمایه‌گذاری و صادرات در حوزه صنعت اشاره کرد، مبین این موضوع بود که سال جدید آغاز نگاه جدی مسئولین به حوزه صنعت است. در مورد این جلسه و همچنین نظرات کمیسیون صنایع درباره خودروسازی، روزنامه «دنیای‌خودرو» با سیدجواد حسینی کیا، عضو کمیسیون صنایع مجلس دهم گفت‌وگویی به شرح زیر انجام داده است.

در جلسه روز شنبه میان اعضای کمیسیون صنایع، خودروسازان و قطعه‌سازان چه مباحثی مطرح شد؟


در کمیسیون صنایع با دعوت این کمیسیون از خودروسازان و قطعه‌سازان در روز یکشنبه 27 فروردین ماه جلسه‌ای برگزار شد. هدف از برگزاری این جلسه شنیدن مشکلات دو طرف و کمکی بود که کمیسیون می‌تواند به این دو حوزه کند. به طور مثال در مواردی خلاهای قانونی وجود دارد یا در جاهایی که قانون مانع رفع مشکل می‌شود، این مشکلات مرتفع شود. یکی از ایراداتی که قطعه‌سازان اعلام کردند این بود که منابع‌شان به‌موقع تامین نمی‌شود. یعنی قطعه را به خودروساز می‌دهند ولی به‌موقع چک خودروسازان پاس نمی‌شود. از سوی دیگر، برخی کارها دست قطعه‌ساز و خودروساز نیست اما برای این بخش مشکل‌آفرین می‌شود. مثلا فولاد گران می‌شود بعد برای قطعه‌ساز هزینه را بالا می‌برد، در نتیجه گاهی قطعه‌ساز هم جنسش را گران‌تر به خودروساز می‌فروشد. از سوی دیگر، خودروساز از سوی شورای رقابت منع شده است و نمی‌تواند قیمت خودرویش را بالاتر بفروشد. قطعه‌سازان معتقدند خودروسازان به عنوان آقابالاسر عمل می‌کنند و در مقابل خودروسازان نیز معتقدند قطعات بی‌کیفیت چینی توسط قطعه‌سازان در بسته‌بندی‌های شرکت‌های داخلی به خودروسازان فروخته می‌شود. در هر صورت برای حل مشکلات جاری بین این دو بخش و همچنین مشکلاتی که قطعه‌سازان در حوزه بیمه و بانک دارند، کارگروهی تشکیل شد تا بستر افزایش کیفیت قطعات و خودروهای داخلی افزایش یابد. همچنین برخی عوامل در افزایش قیمت‌های خودرو تاثیرگذار بوده‌اند که از جمله نوسانات نرخ ارز و گران شدن فولاد اصلی‌ترین دلایل آن برشمرده شد.

مدیرعامل سایپا در این جلسه اشاره کرد که رکود در تمام بخش‌ها از جمله مسکن وجود دارد اما در خودروسازی به دلیل تعامل مناسب قطعه‌سازان و خودروسازان بحران به‌خوبی مدیریت شده است. تا چه اندازه به این موضوع اعتقاد دارید که تعامل بین قطعه‌سازان و خودروسازان رعایت شده است؟


خودروسازان قبل از فروش اقساطی خودروها تنها یک‌سوم قیمت را به صورت نقدی دریافت می‌کنند و بقیه پول خودرو را در اقساط ۱۲ ،۲۴ یا ۳۶ ماه دریافت می‌کنند؛ در حالی که موظفند پول قطعه‌سازان را در ظرف زمانی ۴۵ روز تا سه ماه بازپرداخت کنند.از دیگر سو، وی با توجه به پیشنهاد شرکت‌های خودروساز برای واسطه قرارگرفتن بانک‌ها برای بازپرداخت بدهی خودروسازان به قطعه‌سازان باید تاکید کنم‌ خودروسازان پیشنهاد داشتند بانک‌ها فاکتورهای آنان را به عنوان وثیقه بپذیرند و بخشی از هزینه‌های خودروسازان را برای بازپرداخت به قطعه‌سازان و سایر طلبکاران شرکت‌های خودروساز در قالب تسهیلات بانکی بپردازند تا خودروسازان فرصت بیشتری برای بازپرداخت بدهی‌شان پیدا کنند که قرار شده است مجموعه پیشنهادها در کارگروه تشکیل شده، بررسی شود.

موارد دیگر مطرح شده، شامل چه موضوعاتی می‌شود؟


در این جلسه مشکلاتی که خودروسازان و قطعه‌سازان با بیمه و بانک‌ها داشتند، مطرح شد. قرار شد جلسه‌ای هم با حضور بانک‌ها، سازمان تامین اجتماعی و قطعه‌سازان برگزار شود. در هر صورت کارگروهی از دل این جلسه بیرون آمد و قرار شد مشکلات قطعه‌سازان حل و مورد به مورد پیگیری شود تا مشکلات‌شان حل شود. هدف اصلی این جلسه هم این بود که اقدامات لازم صورت گیرد تا اکثر قطعات خودروهای داخلی در کشور تولید شود. البته ایرادی که ما به این موضوع گرفتیم این بود که گفتیم وزیر صنعت، معدن و تجارت اعلام کرده است 20 درصد خودروی ما داخلی شود. اما خودروسازان این حرف را قبول نداشتند و گفتند 20درصد را ما می‌سازیم و این گفته را وزیر بدون لحاظ قطعات داخلی اعلام کرده است. در حالی که حداقل خودروهای داخلی 60 و برخی خودروها تا 85 درصد در داخل ساخته می‌شوند. البته این گفته‌ها، حرف خودروسازان است ولی در جلسه‌ای که با نعمت‌زاده داشتیم، وزیر اعلام کرد 20 درصد داخلی شده، یعنی 16درصد اتاق و 4درصد شیشه تولید داخل است. اما خودروسازان در این جلسه تاکید داشتند با اضافه شدن قطعه‌سازان داخلی حدود 60 درصد خودروها داخلی‌سازی شده است.
در هر صورت مطلبی که کمیسیون خواهانش بود، این است که به سمت داخلی‌سازی صددرصدی برویم. مورد بعدی که سوالش را مطرح کردم این بود که چه اقدامی انجام دهیم تا قطعه‌ای تولید کنیم که در واقع برند دنیایی شود یعنی در دنیا تبدیل‌به یک برند و با افتخار خریداری شود.

با توجه به سوال شما آیا چنین ظرفیتی در قطعه‌سازی ما وجود دارد؟


قطعه‌سازان معتقد بودند که چنین ظرفیتی در قطعه‌سازی ما وجود دارد در صورتی که پشتیبانی لازم از قطعه‌سازان ما صورت بگیرد. پشتیبانی لازم یعنی تسهیلات و منابع بانکی به اینها تخصیص داده شود و نرخ سود بانکی برای قطعه‌سازان پایین بیاید. سوم تضمینی با این کار صورت بگیرد. نکته بعدی این‌که بازار جهانی برای این حوزه سیاسی است. به‌طور مثال با شرکتی و کشوری وارد مذاکره می‌شوند، پس از آن به دلیل عدم تعاملات سیاسی، جنس ما را مطلوب نمی‌خرند، در صورتی که جنس دارای کیفیت خوبی هم بوده است. در نتیجه تعاملات سیاسی در جهانی شدن برند داخلی ما تاثیر دارد. در بخشی هم خلاهای قانونی وجود داشت و قرار بر این شد کمیسیون صنایع به این موارد ورود کند.

چه میزان با نحوه قیمت‌گذاری شورای رقابت موافق هستید؟


به هرحال اگر شورای رقابت قیمت‌گذاری نکند باید بپذیریم قیمت خودرو از این میزان بیشتر خواهد شد.

در مورد صادرات خودرو که در افق 1404 به میزان یک میلیون دستگاه مطرح شده است چه نظری دارید، به نظر شما این اتفاق رخ خواهد داد؟


ما به ظرفیت تولید خواهیم رسید اما مشکلی که وجود دارد شامل سه بخش است. نخست بحث کیفیت مطرح است. دوم اینکه رقبای جدی در این حوزه وجود دارند. سوم این‌که شرایط سیاسی جهان باید اجازه تولید و صادرات را به ما بدهد. وقتی تولید صورت گیرد و از ما نخرند، تولید نکردن به نفع ماست. همچنین هر اندازه بتوان قیمت‌ها را پایین آورد، برای جلب مشتری بهتر است. از دیگر سو، خودروهای تولید داخل در صورتی به بازارهای رقابتی راه می‌یابند که کیفیت محصولات ارتقا یابد و به تناسب آن قیمت خودروها تعیین شود. ارتقای کیفیت خودروهای تولیدی موجب رشد و بهبود وضعیت صادرات می‌شود بنابراین باید برای رفع مشکلات موجود در مسیر صادرات خودروهای داخلی به سطح کیفیت آنها توجه شود. در طی جلسات برگزار شده میان وزیر صنعت و معدن و مدیران عامل صنعت خودروی داخلی، بر رفع مشکلات کنونی در مسیر این صنعت تلاش شده است و امیدواریم به‌زودی این موانع رفع شوند. از طریق انعقاد قرارداد با طرف‌های خارجی و انجام تولیدات مشترک می‌توان خودروسازی را در مسیر رشد قرار داد و به توان صادراتی آن دست یافت.

در روزهای پایانی دولت یازدهم قرار داریم. چه میزان از عملکرد دولت و وزارتخانه در بخش خودرو، کمیسیون صنایع رضایت دارد؟


سایپا در این مدت که حدود یک سال از آن می‌گذرد، در عرصه تولید جهش خوبی داشته و تلاشش در بخش تولیدات قابل تقدیر است. امیدواریم بخش کیفیت را هم به میزان تولید مد نظر قرار دهند. اما در مورد صادرات خیر فعلا نمی‌توان درباره آن نظر داد.

با توجه به این روند، اصلی‌ترین مشکل صنعت خودروسازی کشور را چه می‌دانید؟


اساسی‌ترین مشکل صنعت خودروی داخلی، نبود نیروهای متخصص و باتجربه در واحدهای مدیریتی صنعت خودرو است

دنیای خودرو

نظر بینندگان
!
!
!