چهارشنبه ۱۵ مرداد ۱۳۹۹
پرشین خودرو
۱۱:۰۷ | ۱۳۹۶/۰۲/۱۰
قرارداد خرید فلایت چک دوم امضا شد
۱۱:۰۷ | ۱۳۹۶/۰۲/۱۰
اجاره خودرو

قرارداد خرید فلایت چک دوم امضا شد

پرشین خودرو: با صدور مجوز اوفک برای خرید هواپیمای وارسی،‌ شرکت فرودگاه‌ها و ناوبری هوایی کشور قرارداد خرید یک فروند فلایت چک King air ۳۵۰i را به قیمت حدود ۱۱ میلیون یورو با شرکت اتریشی Aerodata AG امضا کرد.

به گزارش پرشین خودرو، مدیرعامل شرکت فرودگاه‌ها دیماه پارسال از ارائه درخواست صدو مجوز برای خرید فلایت چک دوم خبر داده و گفته بود: خرید هواپیمای فلایت چک (هواپیمای وارسی پروازی) به صورت مستقیم از کارخانه بیچ کرافت (دانمارک) نیازمند صدور مجوز اوفک است.

وی تصریح کرد:‌ برای خرید هواپیما فلایت چک دوم تقاضا را -به کارخانه بیچ کرافت- ارائه کرده ایم.

وی با بیان این که درخواست صدور مجوز اوفک را برای خرید فلایت چک داده ایم، تاکید کرد: علاوه بر این از سایر منابع نیز برای خرید فلایت چک با توجه به نیاز کشور اقدام کرده ایم.

مدیرعامل شرکت فرودگاه‌ها پیش از این با بیان اینکه نوسازی تمام سامانه های فرسوده را در دستور کار داریم به تسنیم گفته بود: خرید و عملیاتی شدن هواپیمای فلایت‌چک موفقیتی بزرگ برای صنعت هوانوردی کشور است. این هواپیما که در اوج سخت تحریم‌ها خریداری شده بهترین و به روزترین هواپیما در جهان بوده و از پیشرفته‌ترین پنل FIS، نیز برخوردار است.

وی اضافه کرد: هم‌اکنون بالغ بر 70 درصد کشورهای جهان از جمله کشورهای اروپایی و آمریکای شمالی از همین هواپیما برای انجام بازرسی‌های پروازی بهره می‌گیرند.

این در حالی است که 2 سال پس از خرید فلایت چک اول خبر می‌رسد این شرکت قراردادی را برای خرید یک فروند فلایت‌چک دیگر با قیمت حدود 11 میلیون دلار امضا کرده است. بر اساس مفاد این قرارداد فروشنده شرکت اتریشی Aerodata AG متعهد می‌شود یک فروند هواپیمای فلایت چک مدل King Air 350i به انضمام سیستم FIS نو و قطعات یدکی و انجام دوره‌های آموزسی را مطابق با مشخصات فنی پیوست و بر اساس پروفرما اینویس شماره FA094610 مورخ 28 اکتبر 2016 میلادی که به امضای فروشنده و شرکت فرودگاه‌ها رسیده و جزو لاینفک قرارداد است به صورت سالم و با کیفیت خوب تحویل دهد.

بر اساس یکی دیگر از مواد قرارداد بهای کل قرارداد در شرایط F.C.A حداکثر 10 میلیون و 787 هزار یورو است که 9 میلیون و 380 هزار یورو بابت هواپیما و FIS (سیستم وارسی فرودگاه‌ها) و یک میلیون و 407 هزار یورو بابت قطعات یدکی است.

به گزارش تسنیم، خرید فلایت چک اول واکنش تعدادی از فعالان و کارشناسان حوزه حمل‌ونقل هوایی را به دنبال داشت و آنها مدعی بودند این هواپیما چند برابر قیمت واقعی خود خریداری شده است.

مومنی‌رخ عضو هیئت مدیره شرکت فرودگاه‌ها آذرماه سال 94 با اعلام این‌که فلایت چک دانمارکی را 10 میلیون یورو خریداری کردیم به تسنیم گفته بود: این هواپیما به بهترین قیمت خریداری شد،‌ یکسال پیش همین هواپیما را با همین تجهیزات 12 میلیون یورو قیمت داده بودند.

وی افزود: هواپیمای فلایت چک دانمارکی حدود چهار ماه پیش وارد شد و کارهای اداری برای اخذ گواهینامه پروازی در حال پیگیری است.

وی با بیان این‌که مقدمات آموزش خلبان آغاز شده است، تصریح کرد:‌ باید (certificate) گواهینامه این هواپیما را داشته باشند چراکه نوع این هواپیما در ایران نبوده است.

وی با یادآوری این‌که هواپیما در حال لغو ثبت (derigister) است که به ثبت سازمان هواپیمایی کشوری در بیاید، بیان کرد: گروه تعمیر و نگهداری (maintenance)برای آموزش‌ها انتخاب شده‌اند و یک سری پرواز برای وارسی دستگا‌ه‌ها تا شب عید با این هواپیما انجام می‌شود.

وی با بیان این‌که به حدود 200 ساعت پرواز فلایت چک است، تاکید کرد: اردیبهشت -سال آینده- این هواپیما به ثبت ایران در می‌آید.

عضو هیئت مدیره شرکت فرودگاه‌ها یادآور شد: این هواپیما به علت تجهیزات خاصی که روی آن نصب شده حدود 10 میلیون یورو خریداری شده است.

مومنی‌رخ در پاسخ به این پرسش که آیا تحریم‌ها علیه ایران تاثیری در قیمت هواپیمای فلایت چک داشت، تاکید کرد: خیر، این هواپیما به بهترین قیمت خریداری شده است،‌ یکسال پیش همین هواپیما را با همین تجهیزات 12 میلیون یورو قیمت داده بودند و با حدود 10 یورو این را خریداری کردیم.

وی با بیان این‌که 75 درصد کشورهای دنیا به ویژه در کشورهای آمریکا و کانادا از این تایپ هواپیما بیچ کرافت 350 آی برای فلایت چک استفاده می‌کنند، اظهار کرد:‌ حدود سه ماه پیش هواپیمای قزاقستانی دستگاه‌های منقضی شده یا در شرف انقضا را وارسی کرد.

فارس 

اجاره ماشین عروس
برچسب ها:
فلایت چک
نظر بینندگان
!
!
!