شنبه ۵ مهر ۱۳۹۹
پرشین خودرو
۱۴:۵۱ | ۱۳۹۶/۰۲/۱۰
تأمین امنیت سیر قطارها یک فرایند چندوجهی است
۱۴:۵۱ | ۱۳۹۶/۰۲/۱۰
اجاره خودرو

تأمین امنیت سیر قطارها یک فرایند چندوجهی است

پرشین خودرو: فرمانده پلیس راه آهن کشور گفت : تأمین امنیت سیر قطارها یک فرایند چندوجهی است.

به گزارش  پرشین خودرو، به نقل از از روابط عمومی راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران؛ سردار پاسدار اکبر شاهی افزود: به منظور پیشگیری و مهار معضل سنگپرانی، پلیس راه آهن طرح شناسایی نقاط آسیب پذیر و تهیه فراوانی دقیق سنگپرانی را به انجام رسانده است و آمار کاملی از بلاک‌های پرحادثه را در اختیار دارد.

فرمانده پلیس‌راه آهن کشور بابیان اینکه یکی از معضلات و پدیده‌های هنجار شکنانه‌ای که از دیرباز در حوزه حمل‌ونقل ریلی دارای سابقه طولانی بوده، سنگ‌پرانی به قطار‌ها در مسیر حرکت آن‌هاست، گفت: سالیان متوالی است که سنگ‌پرانی علاوه بر خسارت‌های تحمیلی، امنیت روحی و روانی مسافران را نیز تهدید و موجب بروز صدمه‌های جبران‌ناپذیر و یا نقص عضو برخی از آنان شده است.

سردار پاسدار اکبر شاهی خاطرنشان کرد: باهدف فرهنگ‌سازی، آموزش همگانی، نهادینه کردن نظم و قانون و همچنین توجیه ساکنان حاشیه خطوط ریلی نسبت به ایمنی راه‌آهن و عواقب آن، اقداماتی، چون شناسایی مدارس و مؤسسات آموزشی حاشیه خطوط ریلی و اعزام افسران آموزش همگانی به واحدهای آموزشی، حضور در مساجد و برگزاری جلسات مستمر با شوراهای محلی، راه‌اندازی قطار نظم و دوستی ویژه مدارس حاشیه خطوط انجام‌شده است.
وی تصریح کرد: با توجه به اینکه پیشگیری و مهار معضل سنگ‌پرانی به قطارهای مسافری نیازمند بسیج تمامی امکانات و ظرفیت‌های موجود در شبکه حمل‌ونقل ریلی بوده، بنابراین تأمین امنیت سیر قطار‌ها یک فرایند چندوجهی است که به‌تنهایی از عهده یک سازمان درنخواهد آمد.

سردار پاسدار اکبر شاهی گفت: همچنین به‌منظور پیشگیری و مهار معضل سنگ‌پرانی، پلیس راه‌آهن، طرح شناسایی نقاط آسیب‌پذیر و تهیه فراوانی دقیق سنگ‌پرانی را به انجام رسانده و بر این اساس آمار کاملی از بلاک‌های پرحادثه را در اختیار دارد.
فرمانده پلیس راه‌آهن کشور گفت: اداره کل راه‌آهن تهران با ۲۲۵ مورد سنگ‌پرانی در سال ۹۵ بیشترین فراوانی و حوزه ریلی جنوب شرق و شرق کشور هیچ‌گونه مورد سنگ‌پرانی نداشته‌اند.
آمار مقایسه‌ای سنگ‌پرانی در بازه زمانی سال ۹۴ و ۹۵ نشان می‌دهد که در سال ۹۴ حدود ۵۰۹ مورد سنگ‌پرانی و دستگیری ۶۱ نفر و همچنین ۴۷۹ مورد در سال ۹۵ و دستگیری ۱۱۳ نفر وجود داشته و خوشبختانه کاهش ۶ درصدی در این زمینه را شاهد بوده‌ایم.

وی افزود: برابر بررسی‌های به‌عمل‌آمده انگیزه‌های بازیگوشی، روحیه تهاجمی و پرخاشگرانه، مسابقه نشانه‌گیری، احساس پیروزی و غلبه، مورد تشویق قرار گرفتن از سوی دیگران و خودنمایی، کمبود محیط‌های تفریحی و ورزشی، محرومیت‌ها و محدودیت‌ها، عدم آشنایی بااهمیت قطار در توسعه کشور، ناآگاهی از عواقب سنگ‌پرانی به‌قطار، به‌عنوان مهم‌ترین عواقب ارتکاب این‌گونه اعمال از سوی کودکان و نوجوانان ساکن در حاشیه خطوط ریلی محسوب می‌شود.

فرمانده پلیس راه‌آهن کشور عنوان کرد: ضعف کنترل‌های فیزیکی و اجتماعی و پاسخ به انگیزه‌های محیطی در بروز رفتار سنگ‌پرانی به‌قطار بی‌تأثیر نبوده و عواملی، چون عدم حصار کشی مناسب در اطراف خطوط ریلی، در دسترس بودن قطار، تنفر از قطار به خاطر ایجاد سروصدا و بر هم زدن آرامش در ساعات مختلف شبانه‌روز، عدم امکان توقف فوری و برخورد با عوامل سنگ‌پران موجب بروز چنین اعمالی از سوی گروه سنی هدف افراد ۱۵ تا ۱۶ سال ساکن در حاشیه خطوط ریلی است.

واحدمرکزی خبر

اجاره ماشین عروس
نظر بینندگان
!
!
!