جمعه ۲۲ فروردین ۱۳۹۹
پرشین خودرو
۱۲:۰۱ | ۱۳۹۶/۰۲/۲۰
واردات تایر؛ چماق خودروسازان بر تایرسازان وطنی
۱۲:۰۱ | ۱۳۹۶/۰۲/۲۰
اجاره خودرو
/اختصاصی/چرخ تایرسازان با برجام به چرخش افتاد؛

واردات تایر؛ چماق خودروسازان بر تایرسازان وطنی

پرشین خودرو: سخنگوی انجمن صنعت تایر، واردات تایر از کشور چین به وسیله خودروسازان را اهرم فشاری برای تامین خواسته های صنفی 2 خودروساز بزرگ از تایرسازان داخلی دانست و نارضایتی فعالان این حوزه را از این شرایط ابراز داشت.

به گزارش خبرنگار پرشین خودرو، مصطفی تنها با مطلوب توصیف کردن شرایط صنعت تولید تایر در سال 95 نسبت به سال پیش از آن گفت: با راه اندازی و بهره برداری از کارخانه ای که در خطه کردستان احداث شده است عملا نیاز صنعت خودرو و بازار داخلی از واردات تایر برطرف خواهد شد.


تنها گفت: این کارخانه در صورت فعالیت با ظرفیت کامل توانایی تولید 6 میلیون حلقه لاستیک را در سال خواهد داشت و با تولید انواع لاستیک برای رینگ های 13، 14، 15 و 16 اینچ نیاز طیف وسیعی از خودروهای بازار را تامین می کند.


این فعال صنعت تایر با انتقاد از واردات تایر خصوصا در اسفند ماه سال گذشته توسط خودروسازان آن هم در تیراژ بسیار زیاد با عدم توجه به توانایی تولید داخل ادامه داد: بر اساس شنیده ها گاها خودروسازان در محصولات تولیدی از لاستیک های چینی استفاده می کنند که این امر با توجه به توانایی فعالان این صنف در تامین نیاز خودروسازان اجحاف در حق تولیدکنندگان این حوزه خواهد بود.


سخنگوی انجمن تایر با اشاره به طلب 400 الی 500 میلیارد تومانی این صنعت از خودروسازان ادامه داد: پرداخت های خودروسازان به تولیدکنندگان تایر تا 120 روز پس از تحویل تایر نقدی محسوب می شود! که این گونه قراردادهای یکسویه شرایط بسیار بدی را از نظر تامین نقدینگی برای فعالان این حوزه پدید آورده است.


تنها دلیل عدم اعتراض تولیدکنندگان به این شرایط پرداخت را توانایی خودروسازان در واردات تایر دانست و افزود: تولید کننده قراردادهای یک سویه را بهتر از نبودن قرارداد می بیند چون با اعتراض تایرسازان به این قراردادها خودروسازان به واردات تایر اقدام می کنند که این امر شرایط سختی را برای فعالان این صنف ایجاد می کند و تولیدکنندگان برای حفظ بازار خود در برابر این مشکلات سکوت اختیار می کنند.


سخنگوی انجمن صنفی صنعت تایر در پایان و با وجود تمام مشکلات ریز و درشت این صنعت، چشم انداز تایرسازی ایران پس از برجام را مثبت پیش بینی کرد و گفت: در زمان تحریم ها شرکت های خارجی حتی جواب مکاتبات ما را هم نمی دادند اما با به ثمر رسیدن برجام و امکان گشایش ال.سی درهای این صنعت دوباره گشوده شده است و شاهد مذاکرات شرکت های مطرح خارجی با تولیدکنندگان داخلی هستیم.

نظر بینندگان
!
!
!