سه شنبه ۱۹ فروردین ۱۳۹۹
پرشین خودرو
۱۴:۰۲ | ۱۳۹۶/۰۲/۲۰
پیشرو شدن گروه خودرویی‌ها دربورس
۱۴:۰۲ | ۱۳۹۶/۰۲/۲۰
اجاره خودرو

پیشرو شدن گروه خودرویی‌ها دربورس

پرشین خودرو: معامله‌گران بورس تهران امروز در حالی با پیشرو شدن گروه خودرویی‌ها و حامیان سنتی نماگرهای بورس در گروه معدنی‌ها و هلدینگ‌های سرمایه‌گذاری در حالی تقویت حجم و معاملات روزانه را به نظاره نشستند که با نزدیک شدن به انتخابات انگیزه برای جمع‌آوری سهام با دید نوسان‌گیری ایجاد شده است.

به گزارش  پرشین خودرو، شاخص کل قیمت و بازده نقدی بورس اوراق بهادار تهران در پایان معاملات امروز چهار شنبه 20 اردیبهشت ماه 96 با افزایش 268 واحدی به رقم 80 هزار و 127 واحد دست یافت.

شاخص کل هم ‌وزن اما با افزایش 92 واحدی عدد 27 هزار و 572 واحد را به نمایش گذاشت.

شاخص سهام آزاد شناور نیز با افزایش 463 واحدی به رقم 87 هزار و 627 واحد دست یافت.

شاخص بازار اول نیز در حالی با افزایش 202 واحدی به رقم 55 هزار و 724 واحد دست یافت که شاخص بازار دوم با افزایش 503 واحدی عدد 176 هزار و 904 واحد را به نمایش گذاشت.

امروز همچنین شاخص کل فرابورس (آیفکس) بدون تغییر محسوسی به 924 واحد رسید.

براساس این گزارش، امروز معاملات سهام در نماد معاملاتی 3 شرکت گروه سایپا با 58 واحد، مدیریت سرمایه گذاری امید با 41 واحد و ایران خودرو با 27 واحد افزایش بیشترین تاثیر مثبت را بر محاسبه شاخص کل بورس به نام خود ثبت کردند.

در مقابل، معاملات سهام در نماد معاملاتی سه شرکت خدمات انفورماتیک با 51 واحد ، ایران ترانسفو با 20 واحد و معدنی و صنعتی چادر ملو با 18واحد کاهش، بیشتری تاثیر منفی را در برآورد این نماگر به دوش کشیدند.

 ارزش کل معاملات امروز بورس تهران به بیش از 321 میلیارد تومان بالغ شد که ناشی از دست به دست شدن یک میلیارد و 601 میلیون سهم و اوراق مالی قابل معامله طی 64 هزار و 762 نوبت داد و ستد بود.

طی معاملات امروز نماد معاملاتی شرکت‌های قند قزوین، حق تقدم خرید سهام سرمایه‌گذاری توکا فولاد، بیمه سامان و حق تقدم خرید سهام آن، حق تقدم خرید سهام سرمایه‌گذاری وثوق امین، اوراق مشارکت سیمان کردستان، صنایع فولاد آلیاژی یزد، فارسیت اهواز از سوی ناظر بازار سهام بازگشایی و در مقابل نماد معاملاتی شرکت‌های سرمایه‌گذاری ساختمان ایران، فرآورده‌های غذایی و قند چهارمحال، سیمان قاین، تولید محور خودرو و حق تقدم خرید سهام بهنوش ایران متوقف شده‌اند.

نگاهی به معاملات درون گروهی حقوقی ها

 امروز در بازار 2 بورس تهران که به معاملات درون گروهی سهامداران عمده اختصاص دارد بیش از 280 میلیون سهم بانک ملت به ارزش بیش از 30.5 میلیارد تومان به کدهای انتقالی سهامدار عمده جابه‌جا شد.

در مخابرات ایران اما 126 میلیون سهم به ارزش کمتر از 10 میلیارد تومان کد به کد شد. بیش از 107 میلیون سهم پتروشیمی مبین به ارزش بیش از 46 میلیارد تومان از سوی سهامدار عمده کد به کد شد. 90 میلیون سهم لیزینگ رایان سایپا اما به ارزش بیش از 16 میلیارد تومان از سوی سهامدار عمده با معاملات انتقالی روبرو بود .

همچنین 50 میلیون سهم پالایش نفت اصفهان به ارزش بیش از 15 میلیارد تومان کد‌به‌کد شد. کمتر از 26 میلیون سهم سرمایه‌گذاری توسعه ملی به ارزش 3.5 میلیارد تومان میان سهامداران عمده جابجا شد همچنین کمتر از 23 ممیلیون سهم مدیریت انرژی امید تابان هوربه ارزش بیش از 4 میلیارد تومان با معاملات انتقالی از سوی سهامدار عمده روبرو شد.

15 میلیون سهم ذوب‌آهن اصفهان اما به ارزش بیش از 1 میلیارد و 200 میلیون تومان کد به کد شد همچنین اندکی بیش از 13 میلیون سهم لیزینگ صنعت و معدن به ارزش بیش از 2 میلیارد تومان میان سهامداران عمده دست به دست شد همچنین 12.5 میلیون سهم کویرتایر به ارزش بیش از 5 میلیارد تومان به کدهای انتقالی سهامدار عمده جابه‌جا شد، اندکی بیش از 3 میلیون سهم تولید نیروی برق دماوند نیز به ارزش بیش از 3 میلیارد تومان به کدهای درون گروهی سهامدار عمده راه‌ یافت.

حامیان پیشرو نارنجی پوش بازار سهام

براساس این گزارش، امروز معامله‌گران بورس تهران همزمان با نزدیک شدن به موعد انتخابات ریاست جمهوری در آخر هفته آینده و همسو با تکاپوی معامله‌گران اغلب حقوقی در گروه خودرویی‌ها شاهد تجمیع انبوهی از معامله‌گران اغلب حقیقی در این گروه با پیشرو شدن سایپا و پارس خودرو بود هرچند که به نظر می‌رسد صف خرید نارنجی‌پوش خودرویی‌ها با تداوم عرضه‌های تدریجی چندان دوامی ندارد.

امروز در گروه معدنی‌ها همزمان با تداوم حمایت معامله‌گران حقوقی در طرف تقاضا کلیات معاملات این گروه در شیب مثبت قیمت‌ها دنبال شد. در هلدینگ‌های سرمایه‌گذاری نیز امروز حقوقی‌های حامی نماگرهای بورس در 3 شرکت سرمایه‌گذاری غدیر، صندوق بازنشستگی کشوری و سرمایه‌گذاری امید با بازار گردانی سهام به حمایت از نماگرها شتافتند.

 امروز بازار سهام بازاری به نسبت پرحجم و پرتکاپو بود که با تحرک حقوقی‌ها در گروه‌های پیشروی بازار از جمله معدنی‌ها و خودرویی‌ها به نظر می‌رسد، طی هفته معاملاتی آینده روزهایی اغلب سبز‌پوش را برای تالار شیشه‌ای رقم زند.

فارس

نظر بینندگان
!
!
!