یكشنبه ۳۰ شهریور ۱۳۹۹
پرشین خودرو
۱۲:۰۳ | ۱۳۹۰/۰۸/۰۹
واگذاری سهام ایران خودرو؛ برای بار دوم ابطال می شود؟
۱۲:۰۳ | ۱۳۹۰/۰۸/۰۹
اجاره خودرو
غضنفری: آماده تجدید نظر در واگذاری سهام ایران خودرو هستیم

واگذاری سهام ایران خودرو؛ برای بار دوم ابطال می شود؟

پرشین خودرو: پیش بینی می شود توجه به مواضع شورای رقابت در خصوص لزوم رعایت قوانین منع انحصار و چگونگی حضور سهامداران عمده در ترکیب هیأت مدیره شرکت های خودرویی، واگذاری سهام ایران خودرو مجدداً با ابطال مواجه شود.

به گزارش «پرشین خودرو»، پس از آنکه معامله بلوک 4.9 درصدی ایران خودرو، در اواسط خرداد ماه سال جاری ابطال شد این بار در واپسین روزهای مهر ماه بلوک 4.45 درصدی سهام ایران خودرو از سوی سرمایه گذاری تأمین اجتماعی به قیمت پایه هر سهم 8145 ریال روی میز فروش رفت که در نهایت این بلوک بدون رقابت و به ارزش تقریبی دو هزار و 280 میلیارد ریال به صورت 21 درصد نقد و باقی اقساط معامله شد.

بررسی ها نشان از خریداری این میزان سهم از سوی شرکت تازه تأسیس تدبیر سرمایه آراد (سهامی خاص) حکایت داشته که هم اکنون مالکیت 2.04 درصدی ایران خودرو را نیز دارا است.

سرمایه شرکت تدبیر سرمایه آراد بالغ بر یک میلیارد تومان بوده و اعضای هیأت مدیره آن به ترتیب ذیل می باشد.

حمید کشاورز توچایی به سمت رییس هیأت مدیره

محمد علی پور فطرتی به سمت نایب رییس هیأت مدیره

سروناز علیپور فطرتی به سمت عضو هیأت مدیره

فردانه علمیه به سمت عضو هیأت مدیره

پدرام کشاورز توچایی به سمت عضو هیأت مدیره

نکته جالب در این زمینه حضور مستقیم تمامی اعضای هیأت مدیره این شرکت در ترکیب هیأت مدیره شرکت صنایع تولیدی کروز (سهامی خاص) بوده که جایگاه هر یک در شرکت کروز به موجب صورتجلسه هیأت مدیره مورخ 90.5.15 به شرح ذیل می باشد.

محمد علیپور فطرتی به سمت رییس هیأت مدیره

فردانه علمیه به سمت نایب رییس هیأت مدیره

حمید کشاورز توچایی به سمت مدیرعامل و عضو هیأت مدیره

سروناز علیپور فطرتی به سمت عضو هیأت مدیره

یک چشم بندی ساده

همانطور که مشاهده می شود کلیه اعضاء هیأت مدیره شرکت تدبیر سرمایه آراد در شرکت صنایع تولیدی کروز نیز صاحب کرسی مدیریتی بوده و حال آنکه در شرکت صنایع تولیدی کروز نیز، رییس و نایب رییس این شرکت سمت رییس و نایب رییس هیأت مدیره شرکت یک میلیارد تومانی صنایع خودرو سازان کروز (سهامی خاص) را که در پنجم اردیبهشت ماه سال جاری به ثبت رسیده عهده دار هستند.

از سویی دیگر رییس و نایب رییس شرکت تدبیر سرمایه آراد هر کدام به تنهایی از سهامداران حقیقی 3.40 و 3.41 درصدی ایران خودرو نیز به شمار می روند.

بنا بر این چنانچه میزان درصد سهامداری شرکت تدبیر سرمایه آراد در شرکت ایران خودرو به همراه بلوک خریداری شده اخیر از شستا را به حساب آوریم و از طرفی فرض بر واگذاری حق رأی سهامداران عمده حقیقی ایران خودرو به شرکت مذکور بگذاریم می توان اعلام کرد که اعضای هیأت مدیره شرکت صنایع تولیدی کروز در نماد "خودرو" بطور غیرمستقیم دارای مالکیت 14.09 درصدی هستند.

پیدا و پنهان یک هدف قیمتی

گرچه نقش مستقیم شرکت صنایع تولیدی کروز در ترکیب هیأت مدیره ایران خودرو پر رنگ نیست اما با توجه به ماهیت و زمینه فعالیت این شرکت در زمینه خرید و فروش مواد اولیه کارخانجات تولید خودرو از جمله تجهیزات و قطعات جانبی، یدکی و فنی و غیره به خوبی می توان از انگیزه پنهان هیأت مدیره این شرکت برای در دستگیری حداقل یک کرسی هیأت مدیره و حضور در تصمیم سازی های کلان مدیریتی در ایران خودرو به هر قیمتی که شده پی برد.

برنده بازی کیست؟

با کمی دقت می توان دریافت برنده نهایی این فرآیند، شرکت تدبیر سرمایه آراد (دارای هیأت مدیره مشترک در کروز) می باشد چرا که با اعطای حق رأی شرکت صنایع تولیدی کروز در بازرگانی سپهر ایرانیان و نیز دو تن از سهامداران عمده حقیقی (که همزمان هر دو از اعضای هیأت مدیره کروز و آراد می باشند) به شرکت تدبیر سرمایه آراد و در مجموع دستیابی به 17.99 درصد از سهام "خودرو"، عملاً در مجمع آتی انتخاب اعضای هیأت مدیره ایران خودرو این گروه حداقل به یک کرسی هیأت مدیره دست می یابند.

این در حالی است که جمشید پژویان رییس شورای رقابت در جدیدترین اظهارات خود در خصوص معاملات سهام خودروسازان با برحذر داشتن ادغام عمومی یا زیگزاگی سهام ایران خودرو و سایپا برای در دستگیری اکثریت ترکیب هیأت مدیره یکدیگر، از غیرقانونی بودن معامله اخیر ایران خودرو در صورتی که شرکت قطعه ساز خریدار بلوک 4.45 درصدی این شرکت قصد حضور در ترکیب هیأت مدیره و تصاحب یک درصد از سهام آنرا داشته باشد اعلام کرده است.

به هر ترتیب باید منتظر ماند که در صورت اعلام خریدار نهایی بلوک ایران خودرو و احراز شرایط آن از سوی شرکت بورس، شورای رقابت تا چه حد بر سر به کرسی نشاندن حرف و حدیث های خود پا فشاری خواهد کرد.

امروز معامله بلوک ایران خودرو قطعی می‌شود‌

مدیر بازار شرکت بورس با اعلام واریز 21 درصد وجه نقد توسط خریدار بلوک 4.45 درصدی ایران خودرو ،‌ اطمینان داد این معامله با رعایت همه دغدغه ها و مصوبات شورای رقابت، امروز قطعی می شود.

به گزارش فارس، علی صحرایی در رابطه با آخرین وضعیت معامله 4.45 درصدی سهام ایران خودرو و احتمال قطعی یا عدم قطعی شدن این معامله 228 میلیارد تومانی که امروز آخرین مهلت 9 روزه است، اظهار داشت: با توجه به شواهد و مدارک موجود و واریز وجه نقد 21 درصدی این معامله توسط خریدار و همچنین با لحاظ کردن مقررات و آیین نامه ها و دغدغه ها و مصوبات شورای رقابت،‌ مطمئن باشید این معامله قطعی خواهد شد.

وی ادامه داد: امروز با ارایه فرم خارج از پایاپای توسط خریدار به شرکت بورس، قعطیت این معامله نهایی و قطعی و اعلام می شود.

صحرایی در برابر این سئوال که آیا خریدار آن شرکت قطعه ساز کروز بوده و با در نظر گرفتن درصد سهام قبلی، قصد حضور در هیئت مدیره ایران خودرو را دارد یا خیر پاسخ داد: نام خریدار که یک شرکت قطعه ساز است، فردا اعلام می شود.

وی افزود: این درحالی است که از برنامه حضور یا عدم حضور خریدار در هیئت مدیره ایران خودرو اطلاعی ندارم اما به هنگام برگزاری مجمع، ‌نماینده سازمان بورس در مورد رعایت مصوبات شورای رقابت تذکر خواهد داد. علاوه بر این خریدار این بلوک هم از مواضع شورای رقابت مطلع بوده و آنها را لحاظ خواهد کرد.

جمشید پژویان رئیس شورای رقابت هم پیش از این گفته بود: طبق بررسی های به عمل آمده و یکسری اطلاعات غیرمستند موجود، از قرار معلوم بلوک 4.45 درصدی ایران خودرو توسط یک شرکت قطعه سازی خریداری شده که در این رابطه از شرکت بورس خواسته ایم نام این شرکت را به شورای رقابت اعلام کند، بنابراین درصورتی این بلوک توسط شرکت قطعه ساز کروز خریداری شده و منجر به حضور این شرکت در ترکیب هیئت مدیره ایران خودرو شود، شورای رقابت اقدام به اعلام ابطال و غیرقانونی این معامله خواهد کرد.

به گفته وی اگر خرید سهام ایران خودرو توسط این شرکت منجر به حضور مستقیم و حتی غیرمستقیم آن در هیت مدیره ایران خودرو شود با مصوبات شورای رقابت مغایر خواهد بود. چرا که به دلیل بالا بودن درجه تمرکز و انحصار در دو شرکت خودرو ساز بزرگ کشور، حضور توامان یک گروه در هیئت مدیره ایران خودرو و سایپا و همچنین ادغام عمودی هم خلاف قانون است.

با این همه اگر شرکت قطعه ساز خریدار بلوک 4.45 درصدی ایران خودرو با این خرید در ترکیب هئیت مدیره ایران خودرو نباشد مشکلی در این معامله نخواهد بود اما چنانچه با تصاحب این درصد از سهام و با تکیه بر سهام قبلی خود یا دیگر گروه ها وارد هئیت مدیره شود، شورای رقابت اقدام به اعلام غیر قانونی بودن معامله به شرکت بورس خواهد کرد.

بر اساس این گزارش، بلوک 4.45 درصدی سهام ایران خودرو برای دومین مرتبه از سوی سرمایه گذاری تأمین اجتماعی (شستا) و در قالب 280 میلیون و 75 هزار و 342 سهم ایران خودرو به قیمت پایه هر سهم 8145 ریال عرضه و این بلوک بدون رقابت و به همان قیمت پایه و به ارزش تقریبی 228 میلیارد تومان به صورت 21 درصد نقد و باقی اقساط معامله شد.

آماده تجدید نظر در واگذاری سهام ایران خودرو هستیم

در همین حال وزیر صنعت‌، معدن و تجارت ضمن اعلام آمادگی این وزارتخانه برای تجدید نظر در واگذاری سهام ایران خودرو‌، از همکاری لازم این وزارتخانه با شورای رقابت و نمایندگان مجلس در خصوص واگذاری باقی مانده سهام شرکت ایران خودرو خبرداد.

مهدی غضنفری در گفت‌و‌گو با ایلنا در محل نمایشگاه مطبوعات و خبرگزاری ‌ها با اشاره به اینکه این وزارتخانه در صورت لزوم آماده تجدید نظر در واگذاری سهام ایران خودرو است، اظهار داشت: این موضوع در حال پیگیری از طریق شورای رقابت و مجلس است.

به گفته وی موضوع واگذاری سهام شرکت ایران خودرو مورد اهتمام جدید وزارت صنعت، معدن و تجارت است و لذا این وزارتخانه آمادگی کامل دارد در مورد واگذاری سهام شرکت ایران خودرو همکاری لازم را با شورای رقابت به نمایندگان مجلس به مرحله اجرا بگذارد.

اجاره ماشین عروس
نظر بینندگان
ماهان
vote
۱
vote
۱۳۹۲/۰۸/۲۷
جالبتر واگذاری پادگان امام علی در جاده مخصوص به شرکت صنایع تولیدی کروز بدون انجام تشریفات مزایده اموال دولتی است
!
!
!