چهارشنبه ۷ خرداد ۱۳۹۹
پرشین خودرو
۱۰:۰۵ | ۱۳۹۶/۰۳/۲۲
انقضای تاریخ طرح نوسازی فرسوده‌ها با واردات خودرو
۱۰:۰۵ | ۱۳۹۶/۰۳/۲۲
اجاره خودرو
/گزارش خبری/

انقضای تاریخ طرح نوسازی فرسوده‌ها با واردات خودرو

پرشین خودرو: گروه ایران

به گزارش پرشین خودرو به نقل از دنیای خودرو، پیوند واردات خودرو با اسقاط منجر به بروز مشکلاتی در صنعت خودروی کشور شده است. بر این اساس دولت از سال 85 و طبق طرح توسعه حمل‌و‌نقل عمومی و مدیریت مصرف سوخت با توجه به آمار بالای خودروهای فرسوده، تصمیم گرفت اسقاط خودروها را برعهده وارد‌کنندگان خودرو بگذارد. طبق این گفته هر سال که واردات خودرو افزایش داشته است، خودروهای فرسوده زیادتری هم از رده خارج شده‌اند و هرگاه واردات خودرو کم شود، خروج فرسوده‌ها نیز کند خواهد شد.

به همین دلیل مصطفی جودی، رئیس هیات‌مدیره انجمن صنفی مراکز اسقاط و بازیافت کشور می‌گوید: « یکی از مشکلات امروز مراکز اسقاط، گره خوردن طرح نوسازی ناوگان خودروهای فرسوده با واردات خودرو است.» از طرف دیگر سوال جدی که با توجه به شرایط کنونی مطرح می‌‌شود، این است که چگونه خودروهای فرسوده از رده خارج می‌شوند؟

در این‌باره سیدرضا فاطمی‌امین، نخستین مجری طرح نوسازی خودروهای فرسوده و معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت در دولت دهم درباره گره خوردن اسقاط به واردات خودرو، بر این باور است که طرح نوسازی خودروهای فرسوده‌ با واردات خودرو منقضی شده است. وی به روزنامه «دنیای خودرو» می‌گوید: «اسقاط خودرو رابطه مستقیمی با واردات آن دارد. در واقع با کاهش واردات، اسقاط خودرو هم کاهش می‌یابد.»

به گفته وی دلیل اجرای این طرح در دهه 80 تسهیل روند کاهش خودروهای فرسوده بود. در آن دوره حجم خودروهای فرسوده بسیار بالا بود و در سال‌های 85 و 86 اسقاط خودرو به اوج رسید. علاوه بر آن‌که خودروهای فرسوده ارزش داشتند، دارندگان این خودورها از این طرح استقبال کردند و برای آن‌که حق آنها ضایع نشود، تسهیلاتی نیز به آنها داده شد. بر اساس این قاعده برای واردات هر خودرو علاوه‌بر حقوق گمرکی و سود بازرگانی تعدادی برگه اسقاط خودرو هم لازم است.»

سیاست‌‌های خودرویی تحت‌تاثیر قرار نگیرند

مجری پیشین طرح نوسازی خودروهای فرسوده درباره همخوانی واردات با اسقاط خودرو در شرایط فعلی توضیح می‌دهد: «این ایده در آن مقطع درست بود اما در حال‌حاضر درست نیست. به این دلیل که برای آن راهکاری در نظر گرفته نشده است. در آن دوره مراکز معاینه فنی خودرو فعالیت نمی‌کردند اما در حال حاضر معاینه‌فنی برای خودروهای فرسوده الزامی است. این قاعده در آن دوره پاسخگو بود و دائمی هم شد. اما اکنون تبدیل به مساله و بهانه برای واردات شده. بنابراین تاریخ مصرف این طرح گذشته است. البته برای شروع خوب بود.»

فاطمی‌امین در ادامه با تاکید بر این که نباید این موضوع عاملی باشد که در سیاست‌های خودرویی کشور تاثیر بگذارد، می‌گوید: «درشروع کار ایده واردات خودرو و اسقاط خودروهای فرسوده خوب بود تا این کار رونق بگیرد اما در 10 سال گذشته شرایط به‌گونه‌ای شد که روند این طرح به کندی پیش رفت. بنابراین به دلیل این که وضعیت اسقاط خودرو حال و روز خوبی ندارد، درآمد این مراکز هم کم شده است.»

سخت‌گیری در معاینه‌فنی

مجری پیشین طرح نوسازی خودروهای فرسوده درباره راهکار اسقاط خودروهای فرسوده در وضعیت فعلی توضیح می‌دهد: «در حال حاضر اسقاط خودروی فرسوده باید به گونه‌ای باشد که نگه داشتن آن به صرفه نباشد. همچنین علاوه‌بر ارائه بسته‌های تشویقی باید خودروهای جدید هم به صرفه باشند تا خودروها قدیمی اسقاط شوند. یکی از راه‌های دیگر پرداخت حق بیمه بیشتر توسط دارندگان خودروهای فرسوده است.»

وی در ادامه به نقش معاینه‌فنی در کاهش اسقاط خودروهای فرسوده اشاره می‌کند و می‌گوید: «در زمان اجرای این طرح، معاینه‌فنی انجام نمی‌شد و مبنای اسقاط سن خودرو بود. اما در حال‌حاضر برای اسقاط خودرو باید مبنا معاینه فنی ‌باشد که خوشبختانه سامانه مراکز معاینه‌فنی فعال بوده و تردد خودروی فرسوده‌ای که معاینه فنی ندارد، ممنوع است. البته باید در ضوابط معاینه‌فنی برای این خودروها سخت‌گیری بیشتری صورت گیرد.»

اجاره ماشین عروس
برچسب ها:
خودروی فرسوده
نظر بینندگان
!
!
!