شنبه ۲۹ شهریور ۱۳۹۹
پرشین خودرو
۱۰:۲۶ | ۱۳۹۰/۰۸/۱۷
خودروسازان و برچسب‌ سوخت غیرواقعی
۱۰:۲۶ | ۱۳۹۰/۰۸/۱۷
اجاره خودرو

خودروسازان و برچسب‌ سوخت غیرواقعی

پرشین خودرو: در شرایطی كه قرار بود از ابتدای مهر ماه برچسب‌های جدید مصرف سوخت بر خودروهای داخلی نصب شود، اما طبق اظهارات مدیر بهینه‌سازی انرژی شركت بهینه‌سازی مصرف سوخت تاكنون این اتفاق نیفتاده است.

به گزارش «پرشین خودرو» به نقل از ایسنا، محمدرضا فیض‌آبادی مدیر بهینه‌سازی انرژی در بخش حمل و نقل شركت بهینه‌سازی مصرف سوخت اظهار كرد: خودروسازان همچنان از الصاق برچسب‌های انرژی واقعی بر روی خودروهای تولیدی خودداری می‌كنند.

وی ادامه داد: نصب برچسب انرژی بر روی خودروها مطابق با استاندارد ملی 2ـ 4241 الزامی است و این امر پیش از این از سوی سازمان استاندارد و تحقیقات صنعتی ایران رسما به خودروسازان ابلاغ شده است.

وی افزود: نصب برچسب انرژی باعث می‌شود كه مردم از وضعیت مصرف سوخت خودروها و مقایسه آن‌ها با یكدیگر در هنگام خرید خودرو جهت انتخاب خودرو كم مصرف استفاده كنند، اما متاسفانه برخی شركت‌های خودروساز داخلی اقدام به نصب برچسب‌های انرژی غیرواقعی و مغایر با استاندارد ملی و مصوب روی خودروهای تولیدی خود می‌كنند.

فیض‌آبادی با بیان اینكه به عنوان مثال خودروساز روی خودرویی كه مصرف سوخت آن بالاست و در رتبه G قرار دارد، برچسب مصرف سوخت رتبه D را نصب كرده است، خاطرنشان كرد: اقدام خودروسازان در نصب برچسب‌های انرژی غیرواقعی خلاف قانون و استاندارد ملی ایران است.

وی افزود: دستگاه‌های ذیربط در راستای جلوگیری از نقض آشكار قانون از سوی خودروسازان و هرج و مرج موجود در این خصوص باید با اعمال نظارت و برخورد جدی، مانع از گمراهی و تشویش افكار عمومی شوند.

فیض‌آبادی خواستار عزم جدی خودروسازان به ارتقای كیفی محصولات خود و نیز افزایش تولید خودروهای با كیفیت بالا و كم مصرف شده و تصریح كرد: در حال حاضر برخی خودروهای تولید داخل از استانداردهای لازم برخوردار نیستند و همین امر با توجه به كثرت میزان تولید خودروهای با كیفیت پایین موجب افزایش مصرف سوخت و تشدید انتشار آلاینده های زیست محیطی در كشور و به ویژه كلانشهرها شده است.

به گفته وی، تعریف خودرو كم مصرف شامل آن دسته خودروهایی می‌شود كه رتبه انرژی آن‌ها D به بالا باشد و به تعبیر دیگر رتبه انرژی آن‌ها A یا B یا C باشد.

پیش از این موسسه استاندارد اعلام كرده بود كه خودروسازان از ابتدای مهر باید از برچسب‌های مصرف سوخت جدید استفاده كنند.

اجاره ماشین عروس
نظر بینندگان
!
!
!