پنجشنبه ۳ خرداد ۱۳۹۷
پرشین خودرو
خودروهایی که ارزان و گران شدند
۰۹:۵۹ | ۱۳۹۶/۰۴/۲۴
/گزارش خبری/

خودروهایی که ارزان و گران شدند

پرشین خودرو: با رسیدن به روزهای پایانی تیر‌ماه می‌توان نگاهی به ٤ ماه گذشته انداخت و وضعیت قیمت خودروها را در بازار بررسی کرد.

به گزارش پرشین خودرو، روزنامه دنیای خودرو نوشت: به‌طور كلی امسال شاهد ركود نسبی در رشد فروش خودروهای تولید داخل و كاهش فروش خودروهای وارداتی نسبت به مدت مشابه سال قبل بودیم. امتناع بازار در سال ١٣٩٤ از خرید خودرو به امید كاهش نرخ ارز باعث شد تقاضای انباشته به سال ١٣٩٥ موكول شود.

این تقاضای انباشته با ناامیدی از كاهش نرخ ارز در سال ١٣٩٥ به تقاضای بالفعل تبدیل و باعث شد شاهد افزایش فروش تصاعدی در سال گذشته باشیم اما با برطرف شدن نیاز بازار در سال گذشته در سال جاری میزان تقاضا به‌سمت واقعی شدن پیش رفته است و به‌همین دلیل شاهد توقف رشد فروش خودروهای تولید داخل و كاهش فروش وارداتی‌ها بودیم.

البته این موضوع به‌طور عموم درباره كلیت بازار است و هم در بخش خودروهای تولیدی و هم در بخش وارداتی‌ها شاهد موارد استثنایی بوده كه بر خلاف این رویه رشد فروش خیره‌كننده‌ای داشته‌اند. در 4 ماه اخیر در پایین‌ترین بخش بازار در مورد برخی خودروها مانند پارس یا ٢٠٦ شاهد افزایش قیمت بوده‌ایم.

این افزایش قیمت از چند صد‌هزار تومان تا یك‌و‌نیم میلیون تومان بوده است. البته قیمت بقیه مدل‌ها در بازه پایین‌تر از ٤٠ میلیون تومان ثابت مانده است.

در بازه قیمتی بالاتر از ٤٠میلیون تومان قیمت‌ها تحرك بیشتری داشته‌اند، در حالی كه با افزایش تولید و عرضه خودروهایی مانند دنا قیمت آن در بازار با كاهش مواجه شده اما در همین حال قیمت‌های مدل‌های ارزان‌قیمت و پرطرفدار رنو افزایش محسوسی را تجربه كرده است.

این افزایش قیمت در مورد مدل‌های اتوماتیك تندر ٩٠ و ساندرو اتوماتیك زیاد بوده و حدود دو تا چهار میلیون تومان به قیمت این خودروها در بازه زمانی چهار ماه گذشته افزوده شده است. در حالی كه ساندرو استپ‌وی همچنان دارای قیمت كاذب بالا در بازار است اما رقبای چینی آن با كاهش قیمت روبه‌رو بوده‌اند و در بهترین حالت قیمت‌های آنها ثابت مانده است.

در بازه قیمتی بالاتر از ٦٠میلیون تومان كه باید آن‌را متعلق به چینی‌ها دانست، قیمت‌ها در مورد مدل جدید ثابت مانده است اما چینی‌هایی كه بیش از دو سال از ورود آنها به بازار می‌گذرد كاهش قیمت داشته‌اند و در این میان بیشترین كاهش قیمت را خودروهای لیفان تجربه كرده‌اند.

در بازه قیمتی ١٠٠ تا ٢٠٠ میلیون تومان كه به‌طور كامل در اختیار برندهای وارداتی كره‌ای، ژاپنی و فرانسوی است، بیشترین ثبات قیمتی وجود دارد و تقریبا شاهد هیچ افزایش قیمتی نبوده‌ایم. در بازه قیمتی ٢٠٠ تا ٣٠٠ میلیون تومان قیمت برخی مدل‌های جدید با افزایش عرضه، كاهش داشته و محسوس‌ترین كاهش قیمت در میان این مدل‌های جدید مربوط به رنو تلیسمان بوده که كاهش 10 میلیون تومانی قیمت را تجربه كرده است. اما شاسی‌بلندها شاهد افزایش نسبتا كمی در قیمت‌ها بوده‌اند البته این افزایش قیمت‌ها یا به‌دلیل عرضه مدل ٢٠١٧ و ٢٠١٨ بوده است یا به‌دلیل عرضه آپشن‌های بیشتر.

اما در بازه قیمتی بالاتر از ٣٠٠ میلیون تومان یعنی محدوده خودروهای لوكس نوسانات قیمتی زیاد وجود داشته است. پر‌فروش‌ترین لوكس بازار یعنی لكسوس ان‌ایكس با جا انداختن خود در بازار با افزایش قیمت روبه‌رو شده و این افزایش قیمت در مدل‌های فول تا حدود ٣٠ میلیون تومان بوده است.

شاسی‌بلند‌های بی‌ام‌دبلیو یعنی ایكس٣ و ایكس ٤ نیز با حل شدن مشكل پلاك برای تعدادی از آنها با افزایش قیمت در مدل‌های پلاك‌شده روبه‌رو شده‌اند. همچنین توقف عرضه مرسدس‌بنز ای‌كلاس و عرضه نسل جدید آن با قیمتی نجومی باعث افزایش قیمت‌های مدل‌های دست‌دوم E250 شده است.

نسل جدید ای‌كلاس با مدل E200 و تجهیزات متوسط با قیمتی حدود ٧٠٠ تا ٧٩٠ میلیون تومان عرضه می‌شود البته تمام مدل‌های لوكس با افزایش قیمت روبه‌رو نبوده‌اند.

ولوو ایكس‌سی٩٠ به‌دلیل توقف ورود و مشكلات نمایندگی آن و بی‌ام‌دبلیو ٧٣٠ به‌دلیل عرضه زیاد در بازار با كاهش محسوس قیمت روبه‌رو شده‌اند. این كاهش قیمت در برخی از این مدل‌ها تا حدود٥٠ میلیون تومان رخ داده است. اما اگر بخواهیم به‌طور كلی به بازار نگاهی بیندازیم، باید گفت در مورد اكثر خودروها قیمت‌ها با ثبات مواجه بوده، به‌خصوص این ثبات در قسمت میانی بازار یعنی محدود ٦٠ تا ٢٠٠میلیون تومان بسیار محسوس‌تر است.

برچسب ها:
بازار خودرو
نظر بینندگان
!
!
!