یكشنبه ۳ تیر ۱۳۹۷
پرشین خودرو
برنامه‌های ایران خودرو برای اصلاح تركیب سبد دارایی ها
۱۰:۵۳ | ۱۳۹۶/۰۴/۲۵
/گزارش خبری/

برنامه‌های ایران خودرو برای اصلاح تركیب سبد دارایی ها

پرشین خودرو: قائم مقام ارشد مدیر عامل گروه صنعتی ایران خودرو،‌ جزییات اقدامات و برنامه‌های ایران خودرو برای اصلاح تركیب سبد دارایی‌ها با هدف بهبود كارایی شركت‌های زیرمجموعه را اعلام كرد.

به گزارش پرشین خودرو، مهندس عباس ملکی تهرانی در تشریح این برنامه ها و اقدامات گفت: جمع ارزش سهام شركت های واگذار شده ایران خودرو در سال مالی 95 معادل مبلغ سه هزار و 37 میلیارد ریال بوده است.


وی افزود:‌ اجرای این برنامه، موجب افزایش درآمدهای ایران خودرو از محل واگذاری دارایی‌های مازاد شده است.

ملکی تهرانی با اشاره به تحول ساختاری ایجاد شده در فضای صنعت خودرو در دولت تدبیر و امید و به ویژه پس از اجرایی شدن برجام گفت: از جمله اهداف اقتصادی دولت تدبیر و امید ایجاد تعادل در بازارهای مختلف؛ نظیر بازارهای کالا، سرمایه، مسكن و پول بوده است و خوش بختانه دولت در این مسیر تعامل سازنده‌ای با اقتصاد جهانی در عین توجه به تحکیم بنیان های اقتصاد داخلی را مدنظر قرار داده است.

وی تاكیدكرد: شركت ایران خودرو نیز هم‌سو با فضای با نشاط ایجاد شده، ناشی از عملكرد حوزه سیاست خارجی در دولت یازدهم، سیاست اصلاح ساختار سبد دارایی‌هایش را در دستور كار قرار داده است.

قائم مقام ارشد مدیر عامل گروه صنعتی ایران خودرو توضیح داد: این سیاست در چارچوب آیین نامه واگذاری شركت‌های زیرمجموعه، مصوب هیات مدیره ایران خودرو به اجرا درآمده است.

به گفته ملکی تهرانی، در این چارچوب اهتمام اصلی و تمركز ویژه مدیریت گروه بر واگذاری سهام شركت‌های زیر مجموعه بوده است.

وی با اشاره به آمار واگذاری سهام شركت‌های زیرمجموعه در سال مالی گذشته اعلام كرد: در سال مالی 1395 معادل 14 درصد سهام شركت بیمه پارسیان به مبلغ یك هزار و 59 میلیارد ریال واگذار شد. هم چنین دو درصد از سهام شركت ایران خودرو متعلق به شركت سرمایه گذاری سمند به مبلغ یك هزار و 127 میلیارد ریال فروخته شد.

ملکی تهرانی گفت: در ادامه اجرای برنامه اصلاح ساختار سبد دارایی‌های ایران خودرو، 70 درصد از سهام شركت فنرسازی خاور نیز در مجموع به مبلغ 353 میلیارد ریال واگذار شد. در این میان بخش دیگری از سهام متعلق به گروه ایران خودرو در سایر شركت های فعال در بورس در مجموع به مبلغ 517 میلیارد ریال فروخته شد.

وی با اشاره به برنامه ایران خودرو برای واگذاری سهام دیگر شركت های تابعه در سال مالی جاری تاكید كرد: این شركت در نظر دارد پس از بررسی و تحلیل سبد سرمایه‌گذاری‌ها در صورت لزوم فرایند اصلاح ساختار را امسال هم ادامه دهد، اما طبیعتا این فرایند باید با هدف بهینه‌سازی تركیب دارایی‌ها در عین رعایت صرفه و صلاح اقتصادی به اجرا درآید.

قائم مقام ارشد مدیر عامل گروه صنعتی ایران خودروافزود: توجه داشته باشید كه برنامه واگذاری سهام شركت‌های زیر مجموعه، با نگاه به افزایش بهره‌وری سرمایه گروه صنعتی ایران خودرو و استفاده بهینه و موثر از دارایی‌های غیر مولد صورت گرفته است. ضمن این كه تعیین تكلیف آن دسته از سرمایه گذاری‌هایی كه بازده مناسبی نداشته‌اند، یكی دیگر از اهداف ایران خودرو از تدوین این برنامه بوده است.

وی ضمن ابراز امیدواری به نتایج اجرای این برنامه در تداوم فعالیت‌های تولیدی ایران‌خودرو گفت: در صورت تحقق اهداف این برنامه، انتظار داریم ساختار سبد دارایی‌های ایران خودرو بهینه سازی و اصلاح شود. ضمن این كه تامین مالی بهینه از منابع غیرمولد یكی دیگر از اثرات مبارك اجرای این سیاست خواهد بود.

ملکی تهرانی ابراز خوش بینی كرد، با اجرای صحیح و دقیق سیاست اصلاح ساختار سبد دارایی‌ها، هم توان رقابتی گروه صنعتی ایران خودرو ارتقا یابد و هم بازده مناسبی از محل فروش دارایی‌های كم بازده كسب شود.

وی درباره واگذاری سایت های داخلی و خارجی توضیح داد: سایت‌های داخلی ابزارهای افزایش تولید در شركت ایران خودرو هستند، بنابراین با توجه به وضع شركت‌ها و سایت‌های داخلی و نقش آن‌ها در تولید و عملكرد كلی ایران خودرو، در صورتی‌كه متقاضی صاحب اهلیت و امكانات مالی مناسب وجود داشته باشد برای فروش بعضی از سایت‌های داخلی باب مذاكره را بسته نمی‌بینیم.

قائم مقام ارشد مدیر عامل گروه صنعتی ایران خودرو افزود: در قالب همین نگاه و برنامه، تاكنون چند سایت داخلی از جمله شركت ایران خودرو سمنان و شركت ایران خودرو آذربایجان واگذار شده است.

به گفته ملکی تهرانی در صورت وجود متقاضی خرید برای برخی دیگر از سایت‌های داخلی و خارجی، پیشنهادها طبق چارچوب اعلام شده مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

وی با اشاره به افزایش تولید ایران خودرو در بهار امسال درباره تاثیر تولید محصولات جدید بر سودآوری و سهام ایران خودرو گفت: با توجه به سیاست گذاری‌ها و برنامه تولید و فروش و ورود محصولات جدید و اقبال مشتریان به استفاده از خودروهای جدید، افزایش تولید و فروش، افزایش سودآوری را به دنبال خواهد داشت و طبیعتا افزایش سودآوری شركت، سود سرمایه گذاران یا همان صاحبان سهام شركت را افزایش خواهد داد.

برچسب ها:
ایران خودرو
نظر بینندگان
!
!
!